Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ženě s mozkovou smrtí lékaři provedli císařský řez. Holčička je už u svého tatínka v Třebíči

 
úterý, 27. srpna 2019, 14:35, aktualizováno 27. srpna 2019, 14:54

Zázraky se opravdu dějí. Jeden takový velký zázrak se stal v brněnské fakultní nemocnici, kde lékaři udrželi po rekordně dlouhou dobu vitální funkce u těhotné ženy s mozkovou smrtí. Díky tomu pak mohli v srpnu přivést na svět její dítě.

V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj případ nemá ve světě obdoby. Dítě porod přežilo.

Arteriovenózní malformace
Tato cévní anomálie patří převážně mezi vrozená onemocnění, kterými trpí asi pět procent lidí v republice. 

Arteriovenózní malformace je onemocnění závažné, ale úmrtnost na krvácení z malformavce není vysoká. Nicméně často jsou pacienti neurologicky postiženi.

Léčba není jednoduchá, často vyžaduje kombinaci více léčebných metod. 

Podle České televize lékaři provedli císařský řez v polovině srpna, narodila se holčička o váze 2,10 kilogramu a od pondělí je u otce – policisty z Třebíče. Sedmadvacetiletá žena trpí takzvanou Arteriovenózní malformací. Ta jí byla diagnostikována po prvním porodu syna Matěje.  

Žára označil situaci, která se v Brně podařila, za zázrak. „Brněnská medicína se opět stává světovou a lékaři z Fakultní nemocnice Brno zažili další zázrak, který nemá ve světě obdoby. Udrželi vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí po rekordní dobu a následně došlo k porodu," uvedl Pavel Žára. Bližší informace nechtěl říct, protože je nemocnice chystá na pondělní konferenci.

Již v lednu 2016 v brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři přivedli na svět císařským řezem chlapečka. Žena se dostala do bezvědomí čtyři měsíce před porodem při dopravní nehodě. Chlapeček přišel na svět v 31. týdnu těhotenství matky s váhou 1,9 kilogramu. Zdravotní stav ženy se po porodu začal lepšit, až se zotavila. 

Arteriovenóźní malforace

O případu policisty z Třebíče Vojtěcha Votavy jsme vás informovali na začátku června. Během chvíle se ocitl ve velmi těžké životní situaci. Svou ženu Evu, která byla podruhé těhotná, jednoho dne našel v bezvědomí. Vojtěch se pak od lékařů dozvěděl krutou zprávu – praskla jí malformace, a způsobila tak masivní krvácení do mozku, že již při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá. 

Lékaři ji několik týdnů udržovali na přístrojích, aby ji před několika dny mohli provést císařský řez. 

Vojtu podpořili veřejnou sbírkou

Osud Vojtěcha není lhostejný ani jeho kolegům, ti se rozhodli uspořádat veřejnou sbírku, aby mu alespoň trochu pomohli v jeho těžké životní situaci. 

PSALI JSME: Třebíčský policista má těhotnou ženu připojenou na přístrojích, miminko bojuje o život. Kolegové vyhlásili sbírku

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Léto na jihlavském urgentu: Pády z kol, popáleniny, řezné rány....

středa, 21. srpna 2019, 09:41

Do konce letních prázdnin zbývá už jen několik dní. Během nich řada lidí musela vyhledat také služby urgentního příjmu jihlavské...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

úterý, 20. srpna 2019, 16:37

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 14:54

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.