Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jen nejnovější budovy nemocnic na Vysočině mají klimatizaci. Někde se montují dodatečně

 
sobota, 15. června 2019, 12:46

Většinou jen nejnovější pavilony postavené v uplynulých několika letech mají v nemocnicích na Vysočině klimatizaci. U starších budov její montáž obvykle nedovoluje konstrukce nemovitostí. Přesto se klimatizace někde dodatečně montují. Havlíčkobrodská nemocnice takto před několika dny vylepšila chirurgickou ambulanci.

Jihlavská nemocnice klimatizuje jednotku intenzivní péče, zákrokové sály, část interního pavilonu a onkologický stacionář. „Například operační sály jsou nastaveny na 24 stupňů Celsia, a to kvůli pacientům,kteří jsou na sálech nazí pod prostěradlem a nehýbou se," řekla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. V závislosti na postupu rekonstrukcí budov nemocnice klimatizovaných prostor přibývá. „Teď je v plánu oprava stravovacího provozu," řekla Zachrlová. Provozní náklady klimatizací jsou podle ní asi 250 tisíc korun za sezonu.

V pelhřimovské a havlíčkobrodské nemocnici se standardně klimatizují především jednotky intenzivní péče a oddělení ARO. „Dále pak oddělení, která v posledních dvou třech letech prošla rekonstrukcí," řekla jejich mluvčí nemocnic Petra Černo. Obdobné je to i v Nemocnici Třebíč, která nejnovější pavilon za asi půl miliardy korun zprovoznila na konci roku 2017. „U starších budov klimatizujeme především jednotky intenzivní péče a laboratoře," řekl mluvčí třebíčské nemocnice Radek Fukal.

Dodatečné montáži se nemocnice spíš brání. Omezují je konstrukce budov, například nízké stropy, jako je to v případně nemocnice v Novém Městě na Moravě, nebo kapacita nemocniční trafostanice, což je případ Havlíčkova Brodu. „Mobilní klimatizace nepořizujeme, i ta by totiž vyžadovala stavební zásah pro otvor odvádějící horký vzduch," řekla novoměstská mluvčí Tamara Pecková. V letních měsících si pomáhají ventilátory.

Napsal(a) ČTK | Foto Nemocnice Jihlava
 


 

Kam dál?

Krajští záchranáři mají osm nových sanitek. Mohou jet rychlostí až...

pátek, 14. června 2019, 10:52

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina v těchto dnech zařazuje do ostrého provozu dalších osm nových sanitních vozidel typu...

Na Vysočině přibylo pacientů s klíšťovou encefalitidou. Očkovaná je...

středa, 12. června 2019, 14:20

Za prvních pět měsíců letošního roku onemocnělo na Vysočině klíšťovou encefalitidou šest lidí. Loni evidovali hygienici za stejné...

FOTO: Dětští pacienti v jihlavské nemocnici mají opravený další...

středa, 12. června 2019, 09:49

Dětské oddělení jihlavské nemocnice je zase o něco příjemnější. Přibyl tam totiž opravený další pokoj. Tentokrát přišly na řadu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.