Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nově vyškolený personál jihlavské nemocnice pomůže odnaučit kouřit

 
středa, 15. května 2019, 12:57

Pacienti, kteří pobývají v jihlavské nemocnici, se nyní mohou poradit s personálem, jak přestat kouřit. Zdravotníci totiž prošli odborným školením, jak pomoci kuřákům s jejich zlozvykem. Lidé se tak mohou poradit s vyškoleným personálem přímo během pobytu v nemocnici, a to ještě předtím, než jim bude doporučena návštěva odborné ambulance.

V jihlavské nemocnici je stejně jako v ostatních zdravotnických zařízeních zákaz kouření. Pro kuřáky je vyhrazeno místo připomínající autobusovou zastávku ve venkovních prostorech. Pro ty, kteří by rádi skoncovali se svým zlozvykem, je připravena specializovaná ambulance:

„Myslím, že zhruba třetina kuřáků by ráda přestala. Kuřáky trápí kardiovaskulární choroby, nádory plic a další nádorová onemocnění. Když jsou nemocní, uvědomí si, jak jim jejich zlozvyk škodí. Někteří by rádi přestali kouřit také kvůli neustálému zdražování cigaret,“ říká plicní lékař jihlavské nemocnice Zdeněk Doležel.

Zdravotníci pacienty, kteří mají zájem přestat kouřit, mohou též nasměrovat do specializované ambulance: „Pokud chce člověk přestat úplně sám bez pomoci, tak je úspěšnost velice nízká, kolem 2 až 3 %. Ti, kteří přestávají pomocí psychologických rad odborníků, už mají úspěšnost kolem 10 %. S pomocí medikamentů se procento zvyšuje na 20 až 30 %, ale pořád to není tak vysoké číslo, jaké bychom si přáli,“ dodává jihlavský lékař.

A právě všem, kteří by rádi skoncovali s kouřením, nyní dokáží poradit vyškolení zdravotníci jihlavské nemocnice. „Zdravotníkům jsme představili možnosti, postupy a podpůrné preparáty v odvykání kouření na workshopu. Na základě našeho záměru šířit protikuřáckou politiku napříč Nemocnicí Jihlava jsme od Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku vysoutěžili finanční grant a prostředky jsme použili právě na propagaci boje proti kouření a proškolení zdravotníků,“ popisuje Monika Fatrová z protikuřácké ambulance.

Plánuje se přednáška o kouření 

O workshop pro zdravotníky byl velký zájem. Ti nyní mohou dále předávat informace, vzdělávat a motivovat všechny, kteří kouří, nebo mají kuřáka ve svém okolí. Společnost si totiž často neuvědomuje rizika pasivního kuřáctví. „I na tuto problematiku bychom chtěli poukázat,“ dodává Monika Fatrová. „Naše aktivity v tomto směru budou pokračovat. Rádi bychom v návaznosti na již zmíněný workshop připravili i pro veřejnost malé setkání s přednáškou a besedou týkající se problematiky kouření, rizik a onemocnění, která nikotin může způsobovat. Zájemcům představíme například možnosti, jak změnit životní styl a začít zdravější život bez cigaret.“  

V rámci boje proti kouření nechala nemocnice pro své zaměstnance vyrobit také speciální odznáčky. „Kdo si ho připne, naznačí, že nekouří, propaguje boj proti kouření, ale i zviditelní, že sám nabízí pomoc,“ doplnila ještě Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com, Nemocnice Jihlava
 


 

Kam dál?

Noví pracovníci nemocnic na Vysočině opět dostanou příspěvek

úterý, 7. května 2019, 18:23

Kraj Vysočina schválil dalších 420 tisíc korun na náborové příspěvky pro lékaře a další pracovníky v pelhřimovské a třebíčské...

Rok a půl staré dítě z Jihlavska má spalničky. Asi se nakazilo v...

pondělí, 6. května 2019, 12:23

Hygienici letos na Vysočině evidují druhý případ spalniček. Onemocnělo asi devatenáctiměsíční dítě. Bylo na operaci v ostravské...

V jihlavské nemocnici se po opravách interního pavilonu stěhovala...

čtvrtek, 2. května 2019, 12:40

Interní pavilon jihlavské nemocnice je už několik týdnů opravený. Za chodu ale probíhají poslední přesuny jednotlivých oddělení....

Klíšťata jsou aktivnější než loni. Riziko, že si nějaké z lesa...

sobota, 27. dubna 2019, 13:15

Předpověď hydrometeorologického ústavu upozorňuje na vysoké riziko výskytu klíšťat. Momentálně je riziko na devátém stupni z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.