Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jeden člověk na Vysočině onemocněl spalničkami. U dvou dětí se podezření vyloučilo

 
pátek, 15. března 2019, 14:30

Hygienici na Vysočině evidují od začátku roku jediný potvrzený případ spalniček v kraji. Podezření na onemocnění u dvou malých dětí z posledního týdne odborníci vyloučili, řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Odolnost vůči viru podle ní klesá i u lidí nad 35 let, kteří byli v dětství očkovaní jednou nebo dvěma dávkami. „Dochází k poklesu protilátek a, jak se říká, k vyvanutí imunity a už nejsou chráněni,“ řekla Alena Dvořáková. Dětská populace do 19 let je podle ní chráněná, což potvrdily sérologické přehledy prováděné před několika lety.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může mít závažné komplikace. Odborníci spojují nárůst počtu případů s odmítáním očkování. 

Proočkovanost populace klesla pod úroveň, kdy se nemoc nešíří a chráněni jsou i neočkovaní.

Nejvíc nemocných hlásí Praha 

V Česku hygienici zaznamenali spalničky ve všech krajích vyjma Karlovarského. Ke 14. březnu bylo v zemi hlášeno 260 případů.

Nejvíc nemocných je v Praze. Následují kraje Pardubický a Moravskoslezský. Nejvíc nemocných je ve věku od 35 do 44 let.

Za celý loňský rok onemocnělo spalničkami 203 lidí, a z toho 103 v Praze. V ČR se proti spalničkám očkuje od roku 1969.

  

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Jedou poslední tři sjezdovky. Užít si mohou...

pátek, 15. března 2019, 09:03

Na Vysočině jsou v provozu poslední tři lyžařské sjezdovky. Je to Šacberk u Jihlavy, Harusův kopec v Novém Městě na Moravě a...

Vysočina má novou přírodní památku. Je domovem ohrožených čolků a...

čtvrtek, 14. března 2019, 09:11

Mělký rybníček o rozloze 0,2 ha na přítoku Křivoláčského potoka nacházející se přibližně dva kilometry jihovýchodně od Lipnice...

Zájemci díky živému přenosu nahlédnou do zákulisí operačních sálů v...

středa, 13. března 2019, 12:38

Jihlavská nemocnice má pro zájemce netradiční nabídku. Tou je živý videopřenos přímo z operačního sálu s komentovaným slovem...

Vysočina chce další peníze na obědy pro chudé děti. Jsou určeny žákům...

středa, 13. března 2019, 08:39

Kraj Vysočina požádá ministerstvo práce a sociálních věcí o šestimilionovou dotaci na obědy pro chudé děti. Potravinovou pomoc...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Filmem roku je Omerzuova roadmovie Všechno bude s šesti lvy

Chlapecká roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olmo Omerzua opanovala 26. ročník filmových a televizních cen Český lev 2018 v pražském Rudolfinu. Film získal šest Českých lvů včetně ceny za nejlepší film, nejlepší režii, scénář i herecké výkony Elišky Křenkové a Jana Františka Uhera ve vedlejších rolích. Historický politický thriller Toman Ondřeje Trojana, který měl rekordních 13 nominací, nakonec nezískal ani jedinou skleněnou lví sošku.

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.