Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jeden člověk na Vysočině onemocněl spalničkami. U dvou dětí se podezření vyloučilo

 
pátek, 15. března 2019, 14:30

Hygienici na Vysočině evidují od začátku roku jediný potvrzený případ spalniček v kraji. Podezření na onemocnění u dvou malých dětí z posledního týdne odborníci vyloučili, řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Odolnost vůči viru podle ní klesá i u lidí nad 35 let, kteří byli v dětství očkovaní jednou nebo dvěma dávkami. „Dochází k poklesu protilátek a, jak se říká, k vyvanutí imunity a už nejsou chráněni,“ řekla Alena Dvořáková. Dětská populace do 19 let je podle ní chráněná, což potvrdily sérologické přehledy prováděné před několika lety.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může mít závažné komplikace. Odborníci spojují nárůst počtu případů s odmítáním očkování. 

Proočkovanost populace klesla pod úroveň, kdy se nemoc nešíří a chráněni jsou i neočkovaní.

Nejvíc nemocných hlásí Praha 

V Česku hygienici zaznamenali spalničky ve všech krajích vyjma Karlovarského. Ke 14. březnu bylo v zemi hlášeno 260 případů.

Nejvíc nemocných je v Praze. Následují kraje Pardubický a Moravskoslezský. Nejvíc nemocných je ve věku od 35 do 44 let.

Za celý loňský rok onemocnělo spalničkami 203 lidí, a z toho 103 v Praze. V ČR se proti spalničkám očkuje od roku 1969.

  

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Zájemci díky živému přenosu nahlédnou do zákulisí operačních sálů v...

středa, 13. března 2019, 12:38

Jihlavská nemocnice má pro zájemce netradiční nabídku. Tou je živý videopřenos přímo z operačního sálu s komentovaným slovem...

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Nemocnost klesá. Kvůli závažnému průběhu zemřel...

pondělí, 11. března 2019, 12:41

Počty aktuálních respiračních onemocnění se na Vysočině snížily asi o 30 procent. Na 100 tisíc obyvatel je 930 nemocných lidí, o...

V brynze žijí bilióny bakterií. Někteří výrobci klamou v jejím složení

úterý, 5. března 2019, 15:29

Ovčí mléko je při výrobě brynzy nepostradatelné. Na Slovensku musí brynza obsahovat alespoň 50 % ovčího sýra, česká legislativa...

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Nemocnost v kraji stagnuje. Na závažný průběh...

pondělí, 4. března 2019, 12:12

Počty aktuálních respiračních onemocnění se na Vysočině snížily jen mírně. Na 100 tisíc obyvatel je 1335 nemocných lidí, o čtyři...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Kdybych mohl, oživil bych teplárenský komín, říká známý sprejer DOBS

Jeho malby zná v Budějcích snad každý. Je mu 34 let, ve volném čase sprejuje a dělá truhlařinu. Vystudoval umělecko – průmyslovou školu v Krumlově a kdyby mohl, posprejoval by teplárenský komín. DOBS je zkrátka Docela Obyčejný Budějcký Sprejer.

Češi si začnou vybírat budoucí europoslance

Češi dnes začnou rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti, jichž je téměř 14 800, kvůli tomu budou otevřeny dnes dvě hodiny po poledni. Mezi první voliče budou tradičně patřit mnozí volební lídři a předsedové parlamentních stran, stejně jako prezident Miloš Zeman.

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky místních na procházku maminky s kočárkem, celé rodiny i kamarádi. Milují ji běžci, inlajnisté i pejskaři. Ve zdejší lokalitě je ale stále co vylepšovat a město šlo s nápady přímo za místními.