Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rok 2018 v jihlavské porodnici: Čtrnáct dvojčat, z nezvyklých jmen Vidžaj nebo Esmeé

 
úterý, 8. ledna 2019, 09:03

V loňském roce přišlo na svět v jihlavské porodnici 1238 miminek a rodilo 1224 žen. Narodilo se celkem 14 dvojčat, tedy 28 dětí. Porodnici v krajském městě vyhledávají i ženy mimo Vysočinu.

 „Naše porodnice si získává oblibu u žen i ze vzdálenějších měst,“ popisuje trend primář gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil. „Jezdí za námi ženy z Hradce Králové, Benešova, Prahy, ale také dalších měst na Vysočině,“ dodává porodní asistentka Romana Daňhelová.

Skoro u každého porodu je přítomný otec dítěte, podle statistiky je to až v 95 % případech, včetně císařských řezů.

 V uplynulém roce se narodilo v Jihlavě 591 dívek a 647 chlapců. „Nejtěžší miminko mělo porodní váhu 5170 gramů,“ dodává zajímavost vrchní sestra dětského oddělení Simona Hájková. I letos se objevilo několik neobvyklých jmen- Vidžaj, Raul, Mirek Santiago, Freya Mae, Chelsea Anna nebo Esmeé.

Jihlavská porodnice v číslech:
2015 - 1102 narozených dětí, 1087 porodů
2016 - 1176 narozených dětí, 1157 porodů
2017 - 1260 narozených dětí, 1244 porodů
2018 - 1238 narozených dětí, 1224 porodů

Jihlavská porodnice láká maminky nově opravenými porodními pokoji, kde mají ženy soukromí, a individuálním přístupem. V nemocnici se snaží také obměňovat přístrojové vybavení nebo pokoje: „Za poslední dobu jsme například kompletně vyměnili novorozenecké postýlky, pořídili nové odsávačky mateřského mléka, opravili pokoj na novorozenecké JIP,“ doplňuje primář dětského oddělení Martin Zimen.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Nemocnice Jihlava, pixabay.com
 


 

Kam dál?

Státní letecká záchranka nese riziko selhání systému, říká Daniel...

sobota, 5. ledna 2019, 14:47

Podle Daniela Tučka z královéhradecké společnosti DSA, která zajišťuje LZS nepřetržitě od roku 1993, by vytvoření státní letecké...

Jihlavská nemocnice už také má první novoroční miminko. V podvečer se...

úterý, 1. ledna 2019, 21:03

Radostná zpráva o narození prvního miminka roku 2019 dorazila už i z jihlavské porodnice. Čekalo se na něj celý dnešní den.

Silvestr v jihlavské nemocnici: Petardy v očích nebo pokousání psem....

úterý, 1. ledna 2019, 09:56

Dvě petardy v očích, pád ze schodů, napadení, účastníky dvou dopravních nehod, pacienta pokousaného psem nebo zraněné koleno při...

Stavba dětského pavilonu novoměstské nemocnice spěje do finále. Vše...

středa, 12. prosince 2018, 11:08

Už jen necelý měsíc se bude ozývat z nového dětského pavilonu Nemocnice Nové Město na Moravě hluk stavby. Společnost PKS...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Tři pětiny Čechů jsou pro, aby manželství bylo i pro homosexuály

Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy. Proti se naopak staví třetina Čechů a Češek. Postoje se podle vzdělání příliš neliší. Podpora klesá s rostoucím věkem. Odpůrci nad podporovateli převládají jen mezi muži nad 45 let. Průměrný výsledek trojice průzkumů na tiskové konferenci k pokračování kampaně Jsme fér! představil sociolog Daniel Prokop.

Žena bude mít po více jak padesáti letech šanci zjistit, kdo je její otec. Rozhodl o tom Ústavní soud

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat její žalobu na určení otcovství. Původně řízení zastavil s vysvětlením, že justice už spor jednou řešila v 60. letech, a existuje proto takzvaná překážka věci rozsouzené. Žena ale poukazovala například na to, že v 60. letech justice neprovedla krevní test a že nyní by bylo možné využít spolehlivý test DNA.

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.