Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Jihlavsku přibývá pacientů s příušnicemi. Nemocných je více než stovka

 
středa, 10. ledna 2018, 08:27

Na Jihlavsku přibývá případů příušnic. Od 1. září 2017 do včerejšího dne mají hygienici nahlášeno 105 nemocných. Infekce se šíří především ve školních kolektivech. Nejvíc nemocných má jihlavská základní škola Seifertova, kterou navštěvují mladí sportovci. Jen do 4. ledna tam krajská hygienická stanice evidovala 27 případů.

Nejvyšší nárůst počtu nemocných zaznamenala na konci roku 2017, řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru hygienické stanice Alena Dvořáková.

„Do konce listopadu jsme měli asi 35 případů. To ještě šlo. Pak začalo nemocných přibývat. Nejvíce nových případů onemocnění bylo v 52. týdnu minulého roku. Hlášeno bylo celkem 34 případů. Týden před tím to bylo 14. Ve věku nad 15 let máme jen do 4. ledna evidováno 27 nemocných. Většinou se jedná o osoby do 19 let. Nejvíc nemocných je ale ve věku 10 až 14 let," řekla Dvořáková. S příušnicemi bojuje především Jihlava a některé okolní obce. V jiných částech Vysočiny se podle hygieničky objevují případy příušnic zatím jen výjimečně.

S vysokým počtem nemocných se Jihlavsko podle Dvořákové potýkalo už v první polovině loňského roku. Celkem onemocnělo 192 lidí. Během letních prázdnin, kdy byly děti mimo kolektiv, se nemoc neprojevil

S novým školním rokem nemocných znovu přibylo. Kromě školy Seifertova jsou případy příušnic i v dalších jihlavských školách . K šíření nemoci podle odborníků přispívá nedůsledné dodržování hygieny, nedostatečné větrání, půjčování lahví s pitím nebo společné užívání příborů.

Náchylnější k nákaze jsou lidé s oslabenou imunitou. „Velmi zdůrazňujeme, aby děti, i když mají třeba jen mírný průběh nemoci, nešly do školy dřív než po devíti dnech od projevení prvních příznaků. Devět dní je člověk infekční," zdůraznila Dvořáková.

 Příušnice se projevují celkovou únavou, vysokými teplotami a bolestivými záněty příušních žláz. Vzdušná nákaza se přenáší i slinami, lidé by proto hlavně neměli sdílet společné nádobí při jídle a pití. Trvalým následkem onemocnění může být ztráta sluchu a u chlapců po pubertě i přechodná neplodnost.  

Napsal(a) ČTK | Foto priusnice.info
 


 

Kam dál?

FOTO: Pacienti v jihlavské nemocnici se budou uzdravovat na nových...

úterý, 9. ledna 2018, 09:21

Jihlavská nemocnice v těchto dnech vyměňuje pro pacienty postele. Aktuálně probíhá výměna dvou stovek postelí, a to včetně...

Havlíčkobrodská nemocnice má nový oční laser. Dokáže vyléčit třeba...

pátek, 5. ledna 2018, 11:44

Havlíčkobrodská nemocnice používá ve své oční ambulanci nový YAG laser za 535 000 korun. Léčí s ním šedý zákal i vysoký nitrooční...

Na Vysočině loni ubylo zásahů leteckých záchranářů. Přibude osm...

čtvrtek, 4. ledna 2018, 15:12

Záchranáři z Vysočiny zasahovali v roce 2017 častěji než v roce předchozím. Evidují 45 721 výjezdů, o 646 více než v roce 2016....

Malí pacienti v jihlavské nemocnici mají nový pokoj. Na povlečení i...

čtvrtek, 4. ledna 2018, 11:20

Dětští pacienti v jihlavské nemocnici se nyní mohou uzdravovat na dalším opraveném pokoji. Je v něm použitý motiv oblíbeného...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Zaměstnanec jihlavské firmy skončil v...

  • FOTO: Policejní cela, výslech, originální...

  • Babí léto končí, přichází ochlazení. Příští...

  • Nezapomínáte platit koncesionářské poplatky?

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček obdržel tento týden ocenění od Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu mu předal předseda svazu Jaroslav Vodička. Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací.

Širší vedení ČSSD dalo předsedovi Hamáčkovi důvěru

Širší vedení ČSSD dalo na dnešním zasedání v Hradci Králové důvěru předsedovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Členové ústředního výkonného výboru se na tom usnesli podle zdroje ČTK absolutní většinou.

Hamáček: O důvěře v další členy vedení ČSSD by se hlasovat nemělo

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nechce, aby širší vedení sociální demokracie ČSSD hlasovalo o důvěrách v jednotlivé členy nejužšího stranického vedení. Sám ale členy ústředního výkonného výboru, kteří se dnes sešli v Hradci Králové, po neúspěchu v senátních a komunálních volbách o důvěru požádá. Předpokládá se, že ji dostane.