Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jihlavská špička mezi dermatology Zuzana Nevoralová učí své evropské kolegy léčit akné

 
čtvrtek, 5. října 2017, 09:59

Celoevropského jednání v Londýně, které se věnovalo bezpečnosti při léčbě perorálním izotretinoinem, nejúčinnějším lékem pro léčbu nejtěžších forem akné, se účastnila i jihlavská kožní lékařka Zuzana Nevoralová. Česko má totiž nejlepší výsledky léčby právě při hodnocení nežádoucích účinků, především nechtěných těhotenství.

Je důležité zmínit, že jihlavská nemocnice je jednou z několika mála v České republice, kde se specializují na nejtěžší formy akné. „Trvale je v léčbě této nejtěžší formy v Akné poradně téměř stovka pacientů. Necelou polovinu tvoří ženy. A právě u těch se musí kontrolovat, jestli není pacientka těhotná. Medikace totiž postihuje plod,“ uvádí Monika Zachrlová, mluvčí jihlavské nemocnice.

„U nás chodí pacientka na kontroly trvale pouze k jednomu lékaři - dermatologovi se zkušenostmi s léčbou tímto lékem. Poučíme ji o tom, proč nemůže v následujících měsících otěhotnět, a při každé návštěvě se ženy ptáme, zda dodržuje všechna bezpečnostní opatření. V ostatních evropských zemích chodí ženy každý měsíc na odběr krve k vyloučení těhotenství, takže mají dvojitý počet návštěv. Navíc jsou často léčeny i obvodními lékaři. Přesto nežádoucích těhotenství máme nejméně v Evropě,“ vysvětluje kožní lékařka Zuzana Nevoralová. Těhotenství se tedy v Česku vylučuje pouze testem z moči, a to pouze na začátku a na konci léčby.

Špička mezi dermatology – jihlavská lékařka Zuzana Nevoralová na evropském setkání inspirovala zahraniční kolegy, aby systém sjednotili a pacientky si zval pouze jeden lékař. Odpadnou nejenom návštěvy, ale také odběry krve.

Léčba této nejtěžší formy akné trvá podle závažnosti onemocnění 8-12 měsíců.

„Jihlavskou Akné poradnu, kterou vede lékařka Zuzana Nevoralová, vyhledávají pacienti z celé země. Specializovaná ambulance funguje v Jihlavě již osmnáct let,“ doplňuje závěrem mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Nemocnice Jihlava

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...