Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ANKETA: Půl procenta žáků se na Vysočině vzdělává alternativně. Tato možnost je i v Polné

 
čtvrtek, 5. září 2019, 13:02

Alternativní výuku na Vysočině nabízí podle údajů krajského úřadu osm škol, většinou soukromých. Chodí do nich asi půl procenta žáků základních škol, kterých je nyní na Vysočině 44 895. Od letošního září je alternativní výuka dostupná i v Polné na Jihlavsku. V Třebíči funguje alternativní škola od roku 2016, ale je detašovaným pracovištěm základní školy zřizované obcí Kojetice na Moravě na Třebíčsku. Nyní má 75 žáků, řekla její zakladatelka Vendula Jašková.

Děti navštěvující první až pátý ročník jsou rozdělené do čtyř tříd. Škola začínala v roce 2016 se smíšenou třídou prvňáků a druháků. Děti vzdělává podle principu vypracovaných Reuvenem Feuersteinem a metody označované jako FIE. „Hlavní myšlenkou je, nechte mě chvíli, já si to rozmyslím. To znamená, že děti mají čas si svoje odpovědi promyslet. Vedeme je k tomu, aby byly schopny myslet, shromažďovat informace a kriticky je třídit," řekla Vendula Jašková. O školu je podle ní zájem, stanovenou kapacitu se daří každoročně naplňovat, přednost dostávají sourozenci žáků.

Stejný princip musela zavést i soukromá škola Vlásenický dvůr na Pelhřimovsku. Funguje třetí rok. „Zájem máme veliký, poptávku nestačíme pokrývat. Také je to tím, že v našem okrese další škola, která by byla jiná než klasická, není," řekla zřizovatelka školy Pavlína Kábová.

Přednost mají sourozenci

Ve škole s prvky montessori pedagogiky se vzdělává 37 dětí od prvního do sedmého ročníku. Původně začínala jako spolek rodičů, kteří měli pro své dítě dojednané individuální vzdělávání. „Do toho nešel každý, to bylo na rozjezd těžké, ale od prvního roku fungování školy máme dětí dost, klidně bychom minimálně dvakrát naplnili takový počet, který tady je. Hodně odmítáme, přednostně bereme sourozenc,e a to nám zatím z velké části kapacitu naplňuje," řekla Kábová.

S montessori pedagogikou začala v roce 2013 pracovat v Jihlavě mateřská škola Meruzalka, která letos v září otevřela školu i v Polné na Jihlavsku. Zatím ji navštěvuje 15 dětí, řekla za zřizovatele Jana Procházková. Škola předpokládá, že žáků bude přibývat. Podle Procházkové se rodiče obecně o vzdělávání v posledních letech více zajímají a někdy vyhledávají alternativní školu, protože v té klasické příliš spolupráce mezi školou a rodinou nefunguje.

Děti sice mohou na Vysočině absolvovat alternativní základní školu, ale navazující školy chybí. Podle Kábové se nejbližší připravuje v sousedním Pardubickém kraji v Chrudimi. Svou střední školu s montessori programem by v budoucnu chtěla mít i Meruzalka, řekla Procházková.

 

Jakou formu výuky preferujete?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 18 čtenářů
 
Napsal(a) ČTK + Lenka Dvořáková | Foto Drbna
 


 

Kam dál?

Jihlavské gymnázium za pár dní oslaví sto let. V plánu je setkání...

středa, 4. září 2019, 12:51

Významné výročí v tomto roce slaví jihlavské gymnázium. Od jeho narození uplyne už sto let. Na víkend v sobotu 21. a v neděli 22....

Školní obědy zdarma může mít na Vysočině až 1114 dětí. Kraj dostane...

úterý, 3. září 2019, 18:33

Obědy zdarma by v letošním školním roce mohlo na Vysočině dostat až 1114 dětí ve věku od tří do 15 let. Kraj získal od...

S novým školním rokem bezpečně

pátek, 30. srpna 2019, 17:10

Příští týden začíná v České republice nový školní rok. Děti se vrací do školních lavic. Někdo o ročník výš, někdo přechází na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.