Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Komora pedagogů kvůli stavu školství chystá stávkovou pohotovost

 
pondělí, 3. června 2019, 08:22

Profesní spolek Pedagogická komora kvůli situaci v českém školství a v obavě, že nynější kroky vlády sníží kvalitu vzdělávání, připravuje vyhlášení stávkové pohotovosti ve školách. Novinářům to sdělil prezident komory Radek Sarközi. Komora zároveň zveřejnila návrh osmi požadavků na vládu či ministerstvo školství.

Komora zároveň zveřejnila návrh osmi požadavků na vládu či ministerstvo školství. Požaduje například odbornou revizi inkluze, tedy výuky žáků s různými speciálními potřebami ve standardních třídách, změny v návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících, zvýšení učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy v ČR nejpozději od roku 2020 nebo navýšení rozpočtu na školství na unijní průměr, který činí zhruba pět procent hrubého domácího produktu. 

„Chtěli jsme o akutních problémech ve školství jednat s panem ministrem (školství Robertem) Plagou, ale ten na opakované žádosti o osobní setkání nereaguje, nemáme tudíž jinou možnost, než vyhlásit stávkovou pohotovost," odůvodnil současný krok komory Radek Sarközi.

V ČR je přibližně 150 tisíc učitelů. Komora má zhruba 2500 členů a před časem spolu s Učitelskou platformou podpořila březnovou akci Vidíme to černě, při které několik stovek pedagogů přišlo na Den učitelů do školy v černém oblečení nebo s páskou na ruce na protest kvůli současnému stavu školství. Podle Sarköziho cílem těchto akcí je informovat veřejnost, že politici zanedbávají školství, což má negativní dopady na kvalitu výuky. 

Nárůst o deset procent místo slibovaných patnácti 

Komoře se například nelíbí to, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhla na příští rok růst platů pedagogů o deset procent, místo původně slíbených 15 procent. Nesouhlasí ani s novelou zákona o pedagogických pracovnících, kterou předložil Plaga (ANO) a podle níž budou moci učit žáky 2. stupně základních škol lidé bez pedagogického vzdělání.

Komora vytýká ministerstvu školství i návrh na zvýšení míry přímé pedagogické činnosti zástupcům ředitele a to, že se neuskutečnila odborná revize inkluzivního vzdělávání. Komora zároveň upozorňuje na to, že za uplynulých 15 let učitelské platy stouply o pouhých pět procentních bodů oproti ostatním zaměstnancům, ze 105 procent průměrné mzdy v ČR v roce 2003 na nynějších 110 procent. „Uvedené kroky by vedly ke snížení kvality vzdělávání," tvrdí komora.

Nárůst i u nepedagogických pracovníků 

Ministr Plaga v České televizi reagoval, že jde zatím o první návrh rozpočtu. Pokud budou makroekonomické podmínky ČR dobré, bude chtít od ministerstva financí na platy peněz více. Na druhou stranu mělo být podle něj původně zvýšení platů v příštím roce o 15 procent a v následujícím roce o čtyři procenta, nyní je podle něj zvýšení rozprostřené do dvou let, kdy se plánuje zvyšovat o deset procent a devět procent s tím, že průměrný plat učitele by měl být v roce 2021 minimálně 45 tisíc korun. 

Podle návrhu rozpočtu by měly v příštím roce také vzrůst platy u nepedagogických pracovníků - v příštím roce o sedm procent a v roce následujícím také o sedm procent. V roce 2021 by tak měl být jejich průměrný plat minimálně na 24 tisících korunách. Podle statistik ministerstva školství loni vzrostl průměrný plat učitelů na 35 089 korun. Proti roku 2017 si polepšili zhruba o 11 procent a za posledních pět let přibližně o 31 procent. Průměrná mzda v Česku loni stoupla o 8,1 procenta na 31 885 korun hrubého měsíčně. Vláda ve svém programu slíbila, že platy učitelů vzrostou do roku 2021 zhruba na 46 tisíc korun. Platy pedagogů se zvedly naposledy letos v lednu o 15 procent, z toho o deset v tarifech a zbytek šel na odměny a příplatky. 

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Štítky učitelé, mzdy, stávka,

 


 

Kam dál?

Nová školka s vířivkou a nočním provozem se už rýsuje. Děti do ní...

čtvrtek, 30. května 2019, 11:56

V Jihlavě v lokalitě Na Dolech se dokončuje stavba mateřské školy s celodenním provozem. Zástupci stavební společnosti Podzimek a...

Jihlavské Speciálně pedagogické centrum se stěhovat nebude. Rodiče...

pátek, 24. května 2019, 08:53

Jihlava odmítla nabídku Kraje Vysočina, který chtěl převzít Speciálně pedagogické centrum (SPC), jež město zřizuje, řekla za...

Šikana mezi dětmi zůstává. Dvě třetiny případů se odehrávají na...

úterý, 21. května 2019, 17:28

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lví král v tuzemských kinech porazil Spider-Mana

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král od studia Disney. Předělávka slavného animovaného snímku s hudbou Eltona Johna při svém vstupu do tuzemských kinosálů přilákala bezmála 88 tisíc diváků a na tržbách získala prvních téměř 14 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Unie filmových distributorů na svém webu.

Na Slovensku začal soud s Ruskem a Kočnerem za padělání směnek

Kočner, kterého policie letos v březnu obvinila také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka, je v kauze směnek už déle než rok ve vazbě a zahájení líčení se na vlastní žádost nezúčastnil. Rusko zase v jiném případu čelí obžalobě, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy Silvie Volzové.

Rapper Leo Beránek částečně popřel obžalobu, která ho viní ze dvou napadení

Soud dnes začal projednávat případ amatérského thaiboxera a rappera Lea Beránka, kterému hrozí až 12 let vězení za dvojí napadení. Beránek, jenž už byl za obdobnou trestnou činnost ve vězení, jednu část obžaloby popřel. Označil ji za past, kterou na něj nachystali uživatelé drog z pražské Lhotky. Druhý útok přiznal, avšak uvedl, že při něm bránil dívku před agresivním zfetovaným dealerem.