Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihlavské Speciálně pedagogické centrum se stěhovat nebude. Rodiče zorganizovali petici

 
pátek, 24. května 2019, 08:53

Jihlava odmítla nabídku Kraje Vysočina, který chtěl převzít Speciálně pedagogické centrum (SPC), jež město zřizuje, řekla za jihlavský magistrát Aneta Hrdličková. Kraj chtěl centrum sloučit se svými dalšími sociálními zařízeními a přestěhovat do budovy v centru města, kterou pro sociální služby za 50 milionů korun opravuje. Formou petice se proti stěhování postavili rodiče dětí.

Podle Ljubici Váchové Novákové, ředitelky mateřské školy, jejíž součástí SPC je, byla představa stěhování z dobře vybaveného, útulného centra v klidné části města pro rodiče neakceptovatelná. „Třicet let jsme budovali koncepci hravého prostředí vybaveného z evropských projektů, má trampolíny, hydroterapii, logopedii, odborné pracovny, vybavení za 32 milionů korun. Necítili jsme, že by toto prostředí (budova nabízená krajem) bylo pro nás zkvalitněním služeb," řekla Ljubica Váchová Nováková.

Jihlavské Speciálně pedagogické centrum se stará o děti s mentálním, tělesným, řečovým, sluchovým a zrakovým postižením a o děti s poruchami autistického spektra. Funguje společně s mateřskou školou, která byla nejprve určená pro děti se zrakovým a mentálním postižením. Mateřská škola přijímá děti už od roku 1991, speciálně pedagogické centrum věnující se nejprve také jen zrakově postiženým vzniklo v roce 1992.

Petici organizovala jedna z bývalých klientek centra, která je v kontaktu s rodiči, řekla Nováková. Podle ČT ji podepsalo takřka 8 tisíc lidí. Předmětem čtvrtečního  jednání nebyla, řekla Nováková. Podle Hrdličkové magistrát žádnou petici nezaevidoval.

Zřizování detašovaných pracovišť 

Kraj se s městem dohodl na užší spolupráci. Výsledkem má být vlastní pedagogicko-psychologické centrum zřizované krajem. Podle Novákové je rozšíření služeb v kraji žádoucí. Jihlavské SPC má asi 2500 klientů a jen 14 pracovníků. Každý z nich se tak stará až o 180 dětí, optimální by byla stovka. Za úvahu podle Novákové stojí i zřizování detašovaných pracovišť, protože víc než polovina klientů jihlavské SPC do Jihlavy dojíždí.

SPC mělo být podle nabídky kraje přesunuté z Demlovy ulice do budovy na rohu ulic Legionářů a Fritzovy, do které se bude stěhovat pedagogicko- psychologická poradna. Bude v ní sídlit i Alzheimer poradna Domova Ždírec nebo intervenční centrum a pracoviště podpory náhradní rodinné péče. Stavební práce začaly v lednu, organizace se do opravených prostor přestěhují zřejmě příští rok v létě.

Napsal(a) ČTK | Foto MŠ Demlova
 


 

Kam dál?

Šikana mezi dětmi zůstává. Dvě třetiny případů se odehrávají na...

úterý, 21. května 2019, 17:28

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech...

Povinná školní docházka byla v tuzemsku zavedena na den přesně před...

úterý, 14. května 2019, 12:23

Vzdělávání žáků v českých zemích prošlo v minulosti dlouhým vývojem. V polovině 18. století bylo školství podle historiků v dost...

Soutěž pro žáky ze ZŠ: O zemědělství a lesnictví toho nejvíc ví děti...

pondělí, 6. května 2019, 19:16

V závěru minulého týdne se v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě konalo finále soutěže Zemědělství a lesnictví na Vysočině určené pro...

Jihlavská učitelka Koukalová byla oceněna z rukou ministra. Je...

pátek, 3. května 2019, 16:17

Učitelka prvního stupně jihlavské ZŠ T. G. Masaryka Monika Koukalová získala významné ocenění. Z rukou ministra Roberta Plagy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.