Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Setkání rektorů v Jihlavě: Vysoké školy získají na opravy kolejí a menz 2,5 miliard od státu

 
pátek, 26. dubna 2019, 08:50

Ministerstvo školství vyčlenilo na opravy kolejí a menz vysokých škol 2,5 miliardy korun. Podle ministra Roberta Plagy (ANO) je to poprvé, kdy je část peněz určená vysokým školám vyčleněná přímo na opravy ubytovacího a stravovacího zařízení. V programu je do roku 2027 vyčleněno 2,7 miliardy korun. Už teď jsou vypsány dvě výzvy za 1,5 miliardy korun, řekl Plaga při včerejším zasedání České konference rektorů (ČKR) v Jihlavě.

Podle rektora Masarykovy univerzity Brno Mikuláše Beka doposud hradily vysoké školy opravy z vlastních fondů. „Zřízení nového podprogramu vítáme, protože ten stav si žádá systematičtější řešení," řekl Mikuláš Bek. Rychlé zvýšení standardů bydlení na kolejích ale není reálné, míní. Obnova bude spíš postupná a bude trvat příští desetiletí.

Vysoké škole polytechnické Jihlava, která čtvrteční zasedání ČKR hostila, koleje citelně chybí, řekl její rektor Václav Báča. V minulosti o ně přitom nebyl velký zájem. Mění se to s růstem cen nájmů i zvyšujícím se počtem studentů. Škola tak chce analyzovat, jaké možnosti v rozšiřování nabídky kolejí bude mít. Prozatím nabízí studentům ubytování v jediné budově se 113 lůžky.

Česká konference rektorů která vznikla v roce 1993, má 46 členů. Jsou mezi nimi rektoři všech 26 veřejných vysokých škol, obou státních vysokých škol a 18 soukromých vysokých škol. Jejím cílem je prosazování zájmů vysokých škol a slaďování jejich stanovisek v zásadních odborných i společenských otázkách.

Současným předsedou konference je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Zhruba dvakrát za půl roku se konají zasedání předsednictva ČKR a jednou za semestr se schází i její plénum.
Napsal(a) ČTK | Foto Vysoká škola polytechnická Jihlava
 


 

Kam dál?

Rektoři v Jihlavě jednají i o financování vysokých škol

čtvrtek, 25. dubna 2019, 16:05

V Jihlavě dnes zasedlo plénum České konference rektorů (ČKR), která spolu s Radou vysokých škol reprezentuje české vysoké školy....

Jihlavská ScioŠkola se přesune do bývalého DDM na Brněnské ulici

čtvrtek, 25. dubna 2019, 12:05

Už čtyři roky je prázdný dům v Jihlavě na ulici Brněnská 29, kde měl dříve své sídlo Dům dětí a mládeže (DDM). A nyní to vypadá,...

K zápisům do prvních tříd letos na Vysočině musí takřka pět tisíc dětí

pátek, 12. dubna 2019, 16:46

Na Vysočině s asi 509 000 obyvateli by se letos mělo k zápisu do první třídy dostavit s ohledem na datum narození 4836 dětí....

Státní maturity začínají. K písemné práci z češtiny může na Vysočině...

středa, 10. dubna 2019, 08:00

Oficiální kalendář maturitních zkoušek začíná pro žáky střední škol, kteří si zvolili obor vzdělávání zakončený maturitní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.