Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Programovat a obsluhovat CNC stroje umí nejlépe studenti z Ledče nad Sázavou

 
pátek, 22. února 2019, 15:45

Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou pořádala ve dnech 19. – 20. února krajskou/regionální soutěž Kovo junior 2019 v rámci celostátní přehlídky České ručičky pro žáky maturitního oboru mechanik seřizovač – programování a obsluha CNC obráběcích strojů. V konkurenci šestnácti soutěžících si nejlépe vedl Miroslav Váňa z pořádající školy, který navíc společně s Bartolomějem Pacalem získali prvenství také mezi družstvy. Soutěž proběhla pod patronací radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové.

Soutěž byla určena pro žáky 2. až 4. ročníku studijního oboru mechanik seřizovač – vítěze školních kol, kteří nemají dokončeno žádné předchozí vzdělání, a kteří v roce konání soutěže nedovrší věku 22 let a více. Každá škola může do soutěže přihlásit jedno dvoučlenné družstvo.

Pro účastníky byla vyhlášena soutěž jednotlivců a soutěž družstev. Obě byly zaměřeny na frézování. Prvním úkolem soutěžících bylo vytvořit řídicí program dle zvoleného řídicího systému a výkresové dokumentace (podle pracovního postupu a nástrojového listu) a při simulaci ověřit jeho funkci.

Postup na republiku 

Druhým úkolem bylo měření pěti vybraných rozměrů zadané součásti a zaznamenání naměřených údajů do měřicího protokolu, rozbor uložení a výpočet otáček ze zadaných hodnot. Výstupem prvního úkolu u všech soutěžících byl program. Na základě pravidel Cechu kovo postupují do celostátního kola soutěžící ze studijního oboru mechanik seřizovač, kteří se v krajské soutěži umístili na 1. a 2. místě. Celostátní soutěž mechaniků seřizovačů pořádá ve dnech 12. - 14. března 2019 Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno.

Slavnostní vyhodnocení výsledků proběhlo 20. února v prostorách obřadní síně Městského úřadu v Ledči nad Sázavou za přítomnosti zúčastněných škol, zástupců Kraje Vysočina, firem a starosty města Ledeč nad Sázavou Zdeňka Tůmy. Vítězové obdrželi mimo diplomů i věcné  ceny.

Krajská soutěž Řemeslo Vysočiny je součástí tříkolových postupových soutěží zručnosti strojírenských oborů Kovo Junior 2019, které Cech Kovo ČR vyhlásil jako součást celostátní přehlídky České ručičky, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s MŠMT a dalšími partnery.

Výsledky soutěže jednotlivci:

1.   Miroslav Váňa – Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou

2.   Ondřej Vavera – Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou

3.   Miroslav Palán – SŠP technická a automobilní Jihlava

Výsledky soutěže družstva:

1.   Miroslav Váňa, Bartoloměj Pacal - Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou

2.   Miroslav Palán, Jakub Vopršal - SŠP technická a automobilní Jihlava

3.   Tomáš Fiala, Marek Jakub – Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice

Tisková zpráva | Zdroj Kraj Vysočina
 


 

Kam dál?

Studovat vysokou školu v ČR a zároveň vycestovat do zahraničí?...

pondělí, 18. února 2019, 14:55

„Dnešní mladí chtějí jen cestovat a užívat si života“, slyšíme někdy povzdechy od starších generací. Je to však špatně? Doba se...

Studenti z třebíčské průmyslovky postavili novou Tatru. Využijí ji...

úterý, 12. února 2019, 16:52

Před několika hodinami se poprvé nastartovala Tatra Phoenix, kterou postavili studenti Střední průmyslové školy v Třebíči v...

Studenti třebíčské průmyslovky se učí v nových prostorech. Pavilon je...

pátek, 8. února 2019, 10:54

První týdny výuky v novém pavilonu B čítajícím 34 učeben mají za sebou žáci Střední průmyslové školy Třebíč. Jedna z posledních...

FOTO: Budoucí instalatéři z jihlavské stavebky v krajské soutěži...

pátek, 1. února 2019, 17:22

Žáci SŠ stavební Jihlava oboru instalatér se v minulém týdnu zúčastnili už 22. ročníku krajského kola oblíbené soutěže odborných...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Kdybych mohl, oživil bych teplárenský komín, říká známý sprejer DOBS

Jeho malby zná v Budějcích snad každý. Je mu 34 let, ve volném čase sprejuje a dělá truhlařinu. Vystudoval umělecko – průmyslovou školu v Krumlově a kdyby mohl, posprejoval by teplárenský komín. DOBS je zkrátka Docela Obyčejný Budějcký Sprejer.

Češi si začnou vybírat budoucí europoslance

Češi dnes začnou rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti, jichž je téměř 14 800, kvůli tomu budou otevřeny dnes dvě hodiny po poledni. Mezi první voliče budou tradičně patřit mnozí volební lídři a předsedové parlamentních stran, stejně jako prezident Miloš Zeman.

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky místních na procházku maminky s kočárkem, celé rodiny i kamarádi. Milují ji běžci, inlajnisté i pejskaři. Ve zdejší lokalitě je ale stále co vylepšovat a město šlo s nápady přímo za místními.