Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Programovat a obsluhovat CNC stroje umí nejlépe studenti z Ledče nad Sázavou

 
pátek, 22. února 2019, 15:45

Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou pořádala ve dnech 19. – 20. února krajskou/regionální soutěž Kovo junior 2019 v rámci celostátní přehlídky České ručičky pro žáky maturitního oboru mechanik seřizovač – programování a obsluha CNC obráběcích strojů. V konkurenci šestnácti soutěžících si nejlépe vedl Miroslav Váňa z pořádající školy, který navíc společně s Bartolomějem Pacalem získali prvenství také mezi družstvy. Soutěž proběhla pod patronací radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové.

Soutěž byla určena pro žáky 2. až 4. ročníku studijního oboru mechanik seřizovač – vítěze školních kol, kteří nemají dokončeno žádné předchozí vzdělání, a kteří v roce konání soutěže nedovrší věku 22 let a více. Každá škola může do soutěže přihlásit jedno dvoučlenné družstvo.

Pro účastníky byla vyhlášena soutěž jednotlivců a soutěž družstev. Obě byly zaměřeny na frézování. Prvním úkolem soutěžících bylo vytvořit řídicí program dle zvoleného řídicího systému a výkresové dokumentace (podle pracovního postupu a nástrojového listu) a při simulaci ověřit jeho funkci.

Postup na republiku 

Druhým úkolem bylo měření pěti vybraných rozměrů zadané součásti a zaznamenání naměřených údajů do měřicího protokolu, rozbor uložení a výpočet otáček ze zadaných hodnot. Výstupem prvního úkolu u všech soutěžících byl program. Na základě pravidel Cechu kovo postupují do celostátního kola soutěžící ze studijního oboru mechanik seřizovač, kteří se v krajské soutěži umístili na 1. a 2. místě. Celostátní soutěž mechaniků seřizovačů pořádá ve dnech 12. - 14. března 2019 Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno.

Slavnostní vyhodnocení výsledků proběhlo 20. února v prostorách obřadní síně Městského úřadu v Ledči nad Sázavou za přítomnosti zúčastněných škol, zástupců Kraje Vysočina, firem a starosty města Ledeč nad Sázavou Zdeňka Tůmy. Vítězové obdrželi mimo diplomů i věcné  ceny.

Krajská soutěž Řemeslo Vysočiny je součástí tříkolových postupových soutěží zručnosti strojírenských oborů Kovo Junior 2019, které Cech Kovo ČR vyhlásil jako součást celostátní přehlídky České ručičky, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s MŠMT a dalšími partnery.

Výsledky soutěže jednotlivci:

1.   Miroslav Váňa – Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou

2.   Ondřej Vavera – Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou

3.   Miroslav Palán – SŠP technická a automobilní Jihlava

Výsledky soutěže družstva:

1.   Miroslav Váňa, Bartoloměj Pacal - Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou

2.   Miroslav Palán, Jakub Vopršal - SŠP technická a automobilní Jihlava

3.   Tomáš Fiala, Marek Jakub – Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice

Tisková zpráva | Zdroj Kraj Vysočina
 


 

Kam dál?

Studovat vysokou školu v ČR a zároveň vycestovat do zahraničí?...

pondělí, 18. února 2019, 14:55

„Dnešní mladí chtějí jen cestovat a užívat si života“, slyšíme někdy povzdechy od starších generací. Je to však špatně? Doba se...

Studenti z třebíčské průmyslovky postavili novou Tatru. Využijí ji...

úterý, 12. února 2019, 16:52

Před několika hodinami se poprvé nastartovala Tatra Phoenix, kterou postavili studenti Střední průmyslové školy v Třebíči v...

Studenti třebíčské průmyslovky se učí v nových prostorech. Pavilon je...

pátek, 8. února 2019, 10:54

První týdny výuky v novém pavilonu B čítajícím 34 učeben mají za sebou žáci Střední průmyslové školy Třebíč. Jedna z posledních...

FOTO: Budoucí instalatéři z jihlavské stavebky v krajské soutěži...

pátek, 1. února 2019, 17:22

Žáci SŠ stavební Jihlava oboru instalatér se v minulém týdnu zúčastnili už 22. ročníku krajského kola oblíbené soutěže odborných...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Poslanci navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu

Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem přišli ve Sněmovně Piráti a přidali se k nim poslanci ODS, TOP 09, SPD a STAN. Přimíchávání biopaliv první generace podle nich přináší negativní důsledky a podle řady důkazů se nepodílejí na snižování emisí skleníkových plynů. Premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve návrh odmítl a označil ho za nesmysl, ministerstvo dopravy se zrušením přimíchávání naopak souhlasí.

Filmem roku je Omerzuova roadmovie Všechno bude s šesti lvy

Chlapecká roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olmo Omerzua opanovala 26. ročník filmových a televizních cen Český lev 2018 v pražském Rudolfinu. Film získal šest Českých lvů včetně ceny za nejlepší film, nejlepší režii, scénář i herecké výkony Elišky Křenkové a Jana Františka Uhera ve vedlejších rolích. Historický politický thriller Toman Ondřeje Trojana, který měl rekordních 13 nominací, nakonec nezískal ani jedinou skleněnou lví sošku.

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?