Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pololetní vysvědčení nemusí být strašák. Vyhrožování a tresty vašemu dítěti nepomohou

 
čtvrtek, 31. ledna 2019, 15:35

Pololetní vysvědčení jsou rozdána. Pro některé žáky je to čas radosti, pro jiné naopak stres. Podstatný je hlavně postoj rodičů.

Každý z nás chodil do školy, a tak si dokážeme vzpomenout na to, jaké to bylo. Někdo do ní chodil rád, jiný ji zase navštěvoval s nelibostí. Stejně jako před lety, tak i dnes je to v podstatě stejné. Dnešní děti zvláště s blížícím se vysvědčením mnohdy zažívají stres a obavy z toho, jak jejich rodiče budou reagovat.

Ne každý totiž přinese domů vyznamenání, a tak v tomto období mají na Lince bezpečí plno práce. Děti se potřebují se svými obavami svěřit někomu nezaujatému, a to Linka bezpečí splňuje. Denně tam přijmou kolem 500 telefonních hovorů. Pro každého rodiče by však bylo jistě příjemnější, kdyby se jejich dítě nebálo svěřit a nežilo v obavách. Podívejte se na následující rady, jak přežít vysvědčení.

Nevyhrožujte - výhrůžky v dítěti vyvolávají strach, který je úzce spojen se stresem a může se negativně promítnou na zdraví vašeho dítěte. Navíc pod tlakem a ve strachu málokdo podává ty nejlepší výkony. Vyhrožování není nejlepší cesta k perfektnímu plnění úkolů.

Netrestejte - pro dítě je už tak dost velkým trestem špatná známka. Obava z trestu dítě pozitivně nemotivuje k vlastnímu zlepšování. Známky jednoznačně nálepkují každého žáka ve třídě, proto nálepky nevytvářejte i vy.

Hledejte příčinu - pokud vaše dítě mělo skvělé známky a zhoršilo se, tak věřtě, že vše má své příčiny. Po těch byste měli pátrat a společnými silami se je pokusit vyřešit. Vaše dítě může být obětí šikany a bojí se o tom mluvit, i to může mít negativní dopad na jeho výsledky ve škole.

Ptejte se - Jak ti můžu pomoct, aby ses zlepšil/a? Je něco, co pro tebe můžu udělat? Dobře mířené otázky pomohou lépe než dobře míněné odpovědi.

Vyhledejte odborníka - pomoc odborníků můžete využít včas. Není pravdou, že je lidé shánějí pouze v případě krize. Konzultace s psychologem pomůže otevřít nové obzory. Můžete se obrátit i na odborníky Rodičovské linky na čísle 840 111 234, 606 021 021 nebo e-mailem na pomoc@rodicovskalinka.cz

Pomáhejte dětem s učením zábavnou formou

Pamatujte, že vysvědčení je "známkou" spolupráce mezi rodiči, dětmi a učiteli. Není pravdou, že za špatné známky může vždy jen a pouze dítě. Dítěti věnujte dostatek svého času a denně mu pomáhejte s přípravou do školy. Hlavně však o něj neztrácejte zájem a podporujte ho i v jeho zájmech. Někdo je zkrátka více talentovaný na jazyky než matematiku. Zkuste využít i služby doučování od rodinných příslušníků nebo vysokoškoláků.

Pozornost klesá již po dvaceti minutách. Vyzkoušejte proto naučné filmy, online videa, výstavy, hry apod. Pokud vaše dítě nedonese domů zrovna nejlepší vysvědčení, zachovejte chladnou hlavu a zkuste se společnými silami pokusit o lepší výsledek na konci roku. Vaše dítě si odměnu za svou snahu zaslouží, proto s ním zajděte třeba do kina, na výlet nebo mu kupte knihu, která mu udělá radost. Motivace je pro všechny bez rozdílu věku velmi důležitá. 

Napsal(a) Drahomíra Schneiderová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Hledá se Učitel Vysočiny 2019. Nominace mohou přijít od ředitelů...

čtvrtek, 27. prosince 2018, 17:43

Kraj Vysočina vyhlašuje historicky první ročník ankety Učitel Vysočiny 2019. Do půlky ledna mohou ředitelé škol podávat nominace...

Nejlepší logik republiky je z Havlíčkova Brodu. Porazil skoro dvacet...

středa, 5. prosince 2018, 13:55

Martin Kosprd, student Gymnázia Havlíčkův Brod, dosáhl historického úspěchu, když se mu podařilo zvítězit v celostátní kole...

FOTO: Pacov má novou mateřskou školu za skoro devadesát milionů. Ta...

pátek, 23. listopadu 2018, 14:42

Pacov na Pelhřimovsku dokončil novou mateřskou školu v areálu Za Branou. Zaplatil za ni asi 86 milionů korun. Školku fungující v...

FOTO: Na humpoleckém školním statku vyrostlo nové Centrum...

pátek, 16. listopadu 2018, 12:03

Školní statek v Humpolci společně s Českou zemědělskou akademií, jejichž zřizovatelem je Kraj Vysočina, už nyní fungují jako...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Češi si začnou vybírat budoucí europoslance

Češi dnes začnou rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti, jichž je téměř 14 800, kvůli tomu budou otevřeny dnes dvě hodiny po poledni. Mezi první voliče budou tradičně patřit mnozí volební lídři a předsedové parlamentních stran, stejně jako prezident Miloš Zeman.

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky místních na procházku maminky s kočárkem, celé rodiny i kamarádi. Milují ji běžci, inlajnisté i pejskaři. Ve zdejší lokalitě je ale stále co vylepšovat a město šlo s nápady přímo za místními.

VIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista vyškolil českého řidiče

Statisíce shlédnutí získalo během krátké doby video, na kterém němečtí policisté „školí“ českého a maďarského řidiče. Důvodem je jejich chování, které by v našich končinách bylo považováno za neetické a u našich západních sousedů za nezákonné. Oba řidiči si totiž natáčeli místo tragické nehody, ke které došlo v úterý u Norimberku.