Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský kraj vybuduje dva nové domovy pro seniory

 
pondělí, 20. dubna 2015, 14:22

Do prvního pololetí roku 2017 vybuduje Jihočeský kraj dva domovy pro seniory. Záměry i realizaci včera schválilo zastupitelstvo. Jeden vznikne adaptací nevyužívané budovy nemocnice v Dačicích na Jindřichohradecku, druhý nástavbou a přístavbou domova pro seniory v Kaplici na Českokrumlovsku.

V prvním případě se náklady odhadují na 90 milionů korun, ve druhém na 45 milionů. Vznikne v nich celkem 133 míst pro klienty. Domov pro seniory Dačice se buduje částečně jako náhrada za Domov pro seniory Budíškovice, který sídlí v rozlehlém zámeckém objektu a není vhodný k modernizaci.

„Využitím nemocniční budovy v Dačicích se kraji podaří také optimalizovat provozní náklady. V Budíškovicích je provozováno 138 lůžek, přičemž jsou do něj přijímáni i obyvatelé jiných krajů, které na jejich pobyt nepřispívají," uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

Kapacita se proto v náhradním objektu nemocnice v Dačicích sníží na 70 až 75 lůžek. Navíc domov pro seniory bude nakupovat stravovací a jiné služby od krajské nemocnice Dačice. Seniorům z domova v Budíškovicích se zvýší komfort, získají jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje a vlastní sociální zařízení.

Kraj na projekt žádá podporu od ministerstva sociálních věcí. Z 90 milionů by měl hradit ze svého 25 procent nákladů. Pokud podporu nezíská, bude stavbu platit ze svého rozpočtu. Začít by se mělo v listopadu a hotovo bude v březnu 2017.

V Kaplici jde o stavební úpravy, nástavbu a přístavbu současného domova pro seniory. Kvůli malé kapacitě byl od roku 1998 rozšířen o detašované pracoviště v Českém Krumlově, čímž náklady neustále rostou. Nyní slouží celkem 52 klientům.

Nový projekt počítá v Kaplici s 58 lůžky. V případě získání dotace by kraj spolufinancoval čtvrtinu nákladů. I kdyby dotaci kraj nezískal, domov bude vybudován do června 2017.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

ZOO má pro návštěvníky ekologický kelímek

pondělí, 20. dubna 2015, 13:39

Originální vratné kelímky si pro své návštěvníky připravila jihlavská ZOO. Ty se mohou použít místo kelímků na jedno použití....

Letos začne druhá etapa dostavby Letiště České Budějovice

pondělí, 20. dubna 2015, 13:31

Jihočeský kraj chystá druhou etapu dostavby Letiště České Budějovice. Začne letos a skončí v roce 2016, poté letiště čeká náročný...

Šlechtová: ČR nemůže zahájit čerpání peněz z EU

pondělí, 20. dubna 2015, 13:25

Česko nemůže zahájit čerpání peněz z fondů EU, důvodem je podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) zpráva z...

Policie opět zadržela opilého řidiče

pondělí, 20. dubna 2015, 12:00

Jihlavští policisté kontrolovali v sobotu kolem druhé hodiny ráno osobní auto BMW, se kterým projížděl jeho řidič po ulici...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.