Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský kraj vybuduje dva nové domovy pro seniory

 
pondělí, 20. dubna 2015, 14:22

Do prvního pololetí roku 2017 vybuduje Jihočeský kraj dva domovy pro seniory. Záměry i realizaci včera schválilo zastupitelstvo. Jeden vznikne adaptací nevyužívané budovy nemocnice v Dačicích na Jindřichohradecku, druhý nástavbou a přístavbou domova pro seniory v Kaplici na Českokrumlovsku.

V prvním případě se náklady odhadují na 90 milionů korun, ve druhém na 45 milionů. Vznikne v nich celkem 133 míst pro klienty. Domov pro seniory Dačice se buduje částečně jako náhrada za Domov pro seniory Budíškovice, který sídlí v rozlehlém zámeckém objektu a není vhodný k modernizaci.

„Využitím nemocniční budovy v Dačicích se kraji podaří také optimalizovat provozní náklady. V Budíškovicích je provozováno 138 lůžek, přičemž jsou do něj přijímáni i obyvatelé jiných krajů, které na jejich pobyt nepřispívají," uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

Kapacita se proto v náhradním objektu nemocnice v Dačicích sníží na 70 až 75 lůžek. Navíc domov pro seniory bude nakupovat stravovací a jiné služby od krajské nemocnice Dačice. Seniorům z domova v Budíškovicích se zvýší komfort, získají jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje a vlastní sociální zařízení.

Kraj na projekt žádá podporu od ministerstva sociálních věcí. Z 90 milionů by měl hradit ze svého 25 procent nákladů. Pokud podporu nezíská, bude stavbu platit ze svého rozpočtu. Začít by se mělo v listopadu a hotovo bude v březnu 2017.

V Kaplici jde o stavební úpravy, nástavbu a přístavbu současného domova pro seniory. Kvůli malé kapacitě byl od roku 1998 rozšířen o detašované pracoviště v Českém Krumlově, čímž náklady neustále rostou. Nyní slouží celkem 52 klientům.

Nový projekt počítá v Kaplici s 58 lůžky. V případě získání dotace by kraj spolufinancoval čtvrtinu nákladů. I kdyby dotaci kraj nezískal, domov bude vybudován do června 2017.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

ZOO má pro návštěvníky ekologický kelímek

pondělí, 20. dubna 2015, 13:39

Originální vratné kelímky si pro své návštěvníky připravila jihlavská ZOO. Ty se mohou použít místo kelímků na jedno použití....

Letos začne druhá etapa dostavby Letiště České Budějovice

pondělí, 20. dubna 2015, 13:31

Jihočeský kraj chystá druhou etapu dostavby Letiště České Budějovice. Začne letos a skončí v roce 2016, poté letiště čeká náročný...

Šlechtová: ČR nemůže zahájit čerpání peněz z EU

pondělí, 20. dubna 2015, 13:25

Česko nemůže zahájit čerpání peněz z fondů EU, důvodem je podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) zpráva z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.