Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihlavské krematorium má na kontě už 100 tisíc žehů. Provoz vyjde ročně na 7 milionů korun

 
čtvrtek, 3. října 2019, 20:11

Už 100 tisíc žehů proběhlo v jihlavském krematoriu, které provozují Služby města Jihlavy (SMJ). Žeh zemřelého s pořadovým číslem 100 000 se uskutečnil v pátek 27. září ve 12:50.

V krajském městě se koná za rok asi 1800 kremací. Průměrný počet obřadů je měsíčně 30 až 40.

„Důvodem klesání počtu žehů je zvyšující se věkový průměr občanů a pozvolný návrat k tradičnímu pohřbu do země. Zejména se to týká menších měst, městysů a obcí,“ vysvětluje možný pokles zájmu o kremace Martin Málek, mluvčí SMJ.

Česká republika je první na světě v počtu krematorií na množství obyvatel. Máme jich zde dvacet sedm. Dále je naše republika třetí na světě na přepočet obyvatel, co se týká poměrů žehů a pohřbu do země. 

V České republice je 74% žehů a 26% pohřbů do země.

 Jihlavské krematorium se začalo stavět v roce 1971. Objekt tehdy převzala a provoz zahájila organizace Technické služby města v roce 1976. V roce 1983 se uvedlo do provozu úložiště v urnovém háji a v témže roce byla zrenovována kremační pec.

Nová plynová pec a modernější prostředí 

„Počet žehů 20 tisíc se dosáhnul v roce 1984. Krematorium prošlo také rozsáhlou rekonstrukcí, která si vyžádala investici 10 milionů. To bylo v roce 1999. Začala zde fungovat nová plynová pec, která splňuje přísné emisní limity, velká obřadní síň změnila svůj vzhled, vybudovala se malá obřadní síň a zmodernizovalo se sociální zařízení a kanceláře. V srpnu roku 2006 dosáhl počet žehů 75  tisíc,“ popokračuje Málek.

V roce 2012 došlo k výměně sedaček v krematoriu, vybudování klimatizace a k rekonstrukci řídicího systému pece.

Náklady na provoz a údržbu krematoria jsou kolem 7 milionů ročně.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Služby města Jihlavy
 


 

Kam dál?

Turné dopravní výchovy pro učitele základních škol

čtvrtek, 3. října 2019, 15:54

V silničním provozu jsou děti velmi zranitelné. Vzdělání v oblasti bezpečnosti chybí jim, pedagogům i rodičům. Tým silniční...

Aktualizováno 2. října 2019, 18:50

FOTO: Hlediště Horácké arény pojme skoro 6 tisíc diváků. Na střeše...

středa, 2. října 2019, 17:22

Vedení města dnes představilo vítězný návrh Horácké multifunkční arény, která vyroste na místě stávajícího Horáckého zimního...

Chcete podpořit mobilní hospice? Pak vyrazte do práce v papučích a...

středa, 2. října 2019, 15:27

V pondělí 7. října se připomíná takzvaný Papučový den. Odstartuje národní kampaň „DOMA. Týden pro mobilní hospice”, jejíž cílem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.