Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obec Arnolec na Jihlavsku zpevnila hráz rybníka, kterou poškodili bobři

 
sobota, 21. září 2019, 10:58

Obec Arnolec na Jihlavsku díky dotaci zpevnila hráz rybníka, již narušili chránění bobři evropští. Hráz protékala, rybník byl poloprázdný, řekl starosta Ladislav Fiala. Oprava stála okolo půl milionu korun, peníze z operačního programu Životní prostředí pokryly náklady asi z 90 procent. Další rybník v této lokalitě plánuje opravit Lesní družstvo obcí v Měříně.

Rybník V sečích u Arnolce je podle webu ministerstva pro místní rozvoj první z kaskády tří rybníků na Kouteckém potoce. Hráz podle starosty nechala obec opravit loni na podzim, dělnici ji zpevnili kovovými sítěmi a kameny. Projekt obec dokončila letos. „Jsou to starosti a peníze navíc," řekl Ladislav Fiala. Bobři se u obce podle starosty objevili před několika lety. Podmínky v okolí rybníka ale mění i kvůli kůrovcové kalamitě, obecní les tam je už skoro vykácený.

Na rybníku měřínského lesního družstva v této lokalitě podle prokuristy Pavla Bambuly také působili bobři, káceli stromy a poškodili hráz. „Ale řekl bych, že tam ta činnost v poslední době utichá," uvedl Pavel Bambula.

U Měřína na Žďársku vzdáleného od Arnolce jen několik kilometrů se před několika lety kvůli bobří hrázi zaplavovala silnice, podle starosty Jiřího Servíta to silničáři vyřešili a problémy přestaly. Bobři tam žijí u rybníka Polovec, ale drží se spíš u přítoku a do hráze se zatím nepustili. „Tam je bažina, takže to v podstatě necháváme na přírodě," uvedl Jiří Servít.

Za škody způsobené bobry mohou hospodáři žádat stát o náhradu. Na Vysočině byly zatím podle krajských statistik vyplaceny tři v celkové výši 161 500 korun. První platba byla v roce 2011, poslední loni. Za škody přičítané vydrám bylo minulý rok na Vysočině 73 žadatelům vyplaceno přes 2,3 milionu korun.

Napsal(a) ČTK | Foto mrk.cz
 


 

Kam dál?

Jihlavský hasič Viliam Klein získal dvě medaile na mezinárodních...

čtvrtek, 19. září 2019, 19:08

Česká republika patří v hasičském sportu k evropským velmocím a tento fakt potvrdili její reprezentanti i na mezinárodních...

Ti jsou krásní! V jihlavské zoo se narodila dvě mláďata pandy červené

čtvrtek, 19. září 2019, 15:00

Krátce poté, co byla veřejnosti oznámena radostná zpráva o narození tapíra, připisuje si jihlavská zoologická zahrada další...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

středa, 18. září 2019, 17:37

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.