Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rybník Velký Pařezitý se začne po opravě hráze znovu plnit vodou. Už během pondělí

 
sobota, 14. září 2019, 12:49

Sedmnáctihektarový rybník Velký Pařezitý u Řásné na Jihlavsku, který byl rok vypuštěný kvůli opravě hráze, se bude od pondělí znovu plnit vodou. Hlavní část stavby je hotová, závěrečné úpravy budou dělníci dělat do konce října, řekl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), která rybník spravuje. Rybník známý čistou vodou je oblíbeným rekreačním místem. Proti opravě byly loni protesty, podle některých odpůrců šlo o zbytečně velký zásah.

Velký Pařezitý je součástí přírodní rezervace. Oprava přes 400 metrů dlouhé hráze rybníka byla podle agentury nutná, protože byla ve špatném stavu a prosakovala.

Dělníci v minulých měsících rozšířili hráz u její paty směrem do rybníka a udělali tam jílové těsnění. Teď ještě upravují bezpečnostní přeliv. „Tady ty práce ještě chvíli poběží, nicméně už nebrání napouštění rybníka," uvedl Václav Hlaváč.

Oprava stála 41,7 milionu korun bez daně, dotuje ji Evropská unie. Pokáceny kvůli ní byly i některé vzrostlé stromy, většina zeleně podle Hlaváče ale zůstala. „Myslím si, že i celkový vzhled toho rybníka zůstal zachovaný," řekl Hlaváč. Vodou by se podle něj mohl rybník zaplnit do jara, když přijde obvyklá zima se sněhem.


Argumenty proti vypuštění Velkého Pařezitého slyšely dvě stovky lidí. Mohlo by ovlivnit pitnou vodu, znělo na happeningu

pondělí, 10. září 2018, 08:26Společnost
 

Z předložené dokumentace a průzkumů nevyplývá, že by hráz rybníku Velký Pařezitý u Řásné na Jihlavsku byla v havarijním stavu, většinu oprav lze provést bez vypuštění vody, zaznělo v neděli 8. září při happeningu, kterého se účastnilo asi 200...

 
 

Nepotvrdily se obavy, které měli před rokem kvůli vypuštění rybníka lidé v Řásné. Obecní vodovod zásobuje prameniště za Velkým Pařezitým. „Bohudík, do pitné vody se to nijak nepromítlo," řekl starosta Miroslav Tomíšek. Vodu v rybníku podle něj ale asi bude nějaký čas kazit odumírající zeleň, protože dno přes léto zarostlo.

Rybník podle Hlaváče není zarostlý tolik, dopady se mohou projevovat během prvních týdnů. „Ale v zásadě to určitě kvalitu vody v Pařezáku na delší období neovlivní," předpokládá.

Výhrady proti opravě hráze mají pořád lidé, kteří kvůli tomu loni organizovali petici i happening na břehu rybníka. Ve včerejším obsáhlém vyjádření mimo jiné zopakovali, že podle nich nebylo prokázáno, že by hráz byla v tak špatném stavu, aby byla potřebná tak velká oprava. Výhrady zveřejňují i na facebooku.

Napsal(a) ČTK | Foto Krajská hygienická stanice Jihlava
 


 

Kam dál?

Betonová lávka přes Koželužský potok je v havarijním stavu....

pátek, 13. září 2019, 20:18

Mezi 14. a 30. zářím bude probíhat oprava betonového mostku přes Koželužský potok. Jak zjistili pracovníci odboru správy...

Testování Housing first bude v Jihlavě spuštěno na začátku října....

pátek, 13. září 2019, 12:08

Koncept Housing first v Jihlavě možná dostane finanční podporu od Ministerstva práce a sociálních věcí. Rozhodla o tom hodnotící...

ANKETA: Je pátek třináctého, pověrčiví lidé nevyjíždí ze svých...

pátek, 13. září 2019, 08:03

Pátek třináctého. Strašák pro mnohé z nás, který připadá právě na dnešek. Znáte jeho historii? Jak se k číslovce třináct staví...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.