Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dobrovolníci opět uklidí Jihlavu. Už potřetí se sejdou na městském vlakovém nádraží

 
sobota, 7. září 2019, 09:34

Už po páté budou k vidění v Jihlavě dobrovolníci, kteří pomohou vyčistit město od odpadků. Akci organizuje Trash Hero, což je nadnárodní projekt, který v Jihlavě funguje teprve od letošního června.

„Naší činností je především sběr odpadků, což je to, co je nejvíc vidět. Celkově chceme šířit osvětu – o třídění, o tom, jak je důležité omezit jednorázové plasty, že i malý krůček může znamenat hodně. Šíříme informace o bezobalových obchodech, praktické nápady o nahrazení/omezení plastů, do budoucna bychom rády realizovaly přednášky ve školách, školkách,“ vysvětluje na dotaz redakce své dobrovolné zapojení do Trash Hero Lenka Manová, jedna z dvojice organizátorek úklidů.

Přidat se již tuto neděli 8. září může kdokoliv, komu není lhostejné prostředí v krajském městě. Dobrovolníci se sejdou v 16 hodin na zastávce MHD u vlakového nádraží. Lidem stačí pouze vlastní pití, ostatní dostanou od organizátorů.

4 úklidy, 61 dobrovolníků, 400 kilo odpadků 

Trash Hero
Je mezinárodní, dobrovolnický ekologický projekt, který vznikl v roce 2013 v Thajsku z popudu několika cestovatelů, třeba i Čecha Jana Bareše a Švýcara Romana Petera. Z lokálního projektu na ostrůvku Koh Lipe se vyvinulo celosvětové ekologické hnutí. V současné době působí na více než 100 místech světa, ve dvanácti různých státech v Asii, Evropě a Americe.

Trash Hero má spíše podobu neformálního hnutí než běžné neziskové organizace, ačkoli je formálně registrováno ve Švýcarsku jako Trash Hero World. Jeho cílem je úklid veřejného prostoru, osvěta veřejnosti s ním spojená, a je propojený s jinými myšlenkovými proudy, např. zero waste

„Velmi dobře nám funguje spolupráce s jihlavskou radnicí. Ta nám poskytuje rukavice a pytle, vlastně to jediné k úklidu potřebujeme. Jinak nás činnost nestojí ani korunu. Krom toho jsme vždy domluvení na odvozu odpadu, který nasbíráme. Oslovujeme lidi, šíříme naši myšlenku dál, protože stojíme o čistou Jihlavu a čím více dobrovolníků, tím více sesbíraných odpadků. Zároveň věřím, že přibude i více uvědomělých lidí a odpadků na zemi bude ubývat. My se tak budeme moc věnovat dalším aktivitám, například sázení stromků,“ doplňuje Lenka Manová s tím, že nedělní úklid, který vždy probíhá ve veselém duchu, dobrovolníkům zabere zhruba dvě hodiny.

Jihlavská „pobočka“ Trash Hero v krajském městě zorganizovala už čtyři úklidy. První se konal 30. června. Podle Manové se na nich podílelo 61 dobrovolníků, ti celkem nasbírali skoro 400 kilogramů odpadků. „Dvakrát jsme prošli městské vlakové nádraží, jednou jsme zrealizovali úklid lesa v okolí Zaječího skoku a poslední úklid se uskutečnil v okolí Kauflandu – obě zastávky a prostor za OD Albert Hypermarket. Nyní se do třetice vracíme na městské nádraží, je to lokalita, která mě osobně velmi trápí – proto je potřeba s tím něco udělat,“ popisuje dosavadní činnost jihlavské organizace Manová.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Trash Hero / Facebook
 


 

Kam dál?

Před měsícem jim hnízdo zničil kombajn, dneska byli dva mladí motáci...

čtvrtek, 5. září 2019, 16:51

Zpátky do volné přírody byl dnes v Pavlově vypuštěn párek mladých motáků. Místní záchranná stanice se o ně starala od začátku...

Čtyřletá Gábinka z Okříšek přišla o rodiče a brášku. Pomoci jí může...

středa, 4. září 2019, 20:59

Městys Okříšky na Třebíčsku se rozhodl pomoci dobré věci. Nejen místní obyvatele zasáhla tragická dopravní nehoda, která se stala...

Věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude

středa, 4. září 2019, 08:18

Věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude, uvedli po úterním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.