Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Domácí hospic Vysočina získal necelých 5 milionů na paliativní péči o děti a jejich rodiny

 
pátek, 9. srpna 2019, 15:54

Domácí hospic Vysočina z Nového Města na Moravě na Žďársku získal dotaci 4,8 milionu korun, která mu umožní vyškolit speciální tým pro domácí hospicovou péči poskytovanou umírajícím dětem a jejich rodinám. Chce proškolit asi šestičlenný tým, ve kterém bude i dětský lékař nebo psycholog. Podle ředitele hospice Petra Hladíka to bude první specializovaný tým na domácí paliativní péči pro děti na Vysočině. Klienty už má.

„Peníze slouží na to, abychom zprofesionalizovali náš tým, abychom měli část lidí specializovaných na dětskou paliativu,“ řekl Hladík. Pro hospic podle něho pracuje dvacet lidí a další dvacítka je externích spolupracovníků. „Teď budeme náš tým posilovat o dětskou zdravotní sestru a taky o dětského lékaře nebo lékařku,“ doplnil.

Část peněz, které bude hospic čerpat tři roky, půjde na proškolení jeho nynějších pracovníků. Dětská paliativní péče je podle Hladíka náročná mimo jiné na komunikaci s pacientem, jeho rodiči i dalšími členy širší rodiny včetně sourozenců. Pracovníci by proto měli absolvovat i kurzy na posílení takových dovedností. První část školení skončí na začátku příštího roku.

O dětského pacienta je jeho tým schopný se postarat už nyní. Jeho prvním dětským klientem byla čtyřletá onkologicky nemocná holčička, nyní pečují o další dvě děti. „Nechceme, aby naše péče byla jen nahodilá, ale aby byla systematická a byli jsme rodinám oporou,“ uvedl Hladík. Ze statistik podle něho vyplývá, že na Žďársku a Jihlavsku, kde hospic působí, by služby domácího dětského hospice ročně potřebovali asi tři lidé.

Domácí hospic Vysočina je obecně prospěšnou společností, pomáhá umírajícím už 19 let. Počet jeho klientů roste, loni se postaral o 134 lidí, v roce 2015 to bylo 63 lidí.

Zdravotní pojišťovny hradí podle mluvčího Radka Tulise hospici 1100 až 1400 korun na jeden den péče. „Skutečný náklad je však kolem dvou a půl tisíce korun, stále tak hledáme další zdroje. Pomáhají nám drobní i firemní dárci, v roce 2018 nám v souhrnu přispěli částkou dva miliony korun, což pokryje necelých 20 procent nákladů,“ doplnil Hladík.

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Zastřešení kostela sv. Jakuba bude během srpna dokončené, opravený...

pátek, 9. srpna 2019, 09:46

V Jihlavě tento měsíc skončí více než dvouleté opravy zastřešení kostela svatého Jakuba, které budou stát přibližně 30 milionů...

Poklad z doby baroka. Při opravě městského domu se našly výjimečné...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 13:46

Rutinní práci městského odboru správy realit letos v létě přerušil výjimečný nález, a to v domě na ulici Matky Boží 12. Při...

Inspektoři kontrolovali kvalitu zmrzlin. Třetina vzorků obsahovala...

středa, 7. srpna 2019, 13:38

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v létě zaměřili na kontrolu kvality točených i kopečkových...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.