Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zastřešení kostela sv. Jakuba bude během srpna dokončené, opravený krov bude přístupný od jara

 
pátek, 9. srpna 2019, 09:46

V Jihlavě tento měsíc skončí více než dvouleté opravy zastřešení kostela svatého Jakuba, které budou stát přibližně 30 milionů korun. Pracovníci zároveň provedli některé úpravy, které umožní pravidelné prohlídky krovu. Pro veřejnost by měl být tento půdní prostor včetně věže kostela otevřený od dubna příštího roku.

Do věže před opravami lidé chodili, ale do krovu kostela se nedostali. Zpřístupnění krovu je jednou z podmínek poskytnutí evropské dotace na právě dokončované opravy. „Navíc si to skutečně zaslouží, protože to je jedinečný gotický krov,“ uvedl Norbert Dostál z Královské kanonie premonstrátů na Strahově, jež kostel spravuje.

Převážná část krovu kostela svatého Jakuba pochází z roku 1539. Poškodila ho hniloba i některé dřívější zásahy. Opravy zajišťovala firma Báča. Kromě tesařských prací vyměnili řemeslníci krytinu na střeše kostela. Kolaudace stavby by měla být v říjnu.

Kostel zasvěcený patronu horníků svatému Jakubovi byl vysvěcený v roce 1257. Patří mezi národní kulturní památky. Ještě bude potřebovat další investice, i proto, aby mohl znovu zvonit sedmitunový zvon Zuzana v jeho věži. Zvon sám o sobě je podle Dostála v pořádku. Restaurovat je potřeba zvonovou stolici a zajistit statiku věže, v níž jsou po obvodu praskliny.

K těmto opravám, které podle předběžných odhadů budou stát asi 15 milionů korun, bude mít kanonie hotový projekt do konce roku. Pak se na ně bude pokoušet najít dotační titul. Opravit je také ještě třeba zábradlí na ochozu věže. V příštím roce se tak turisté budou moci na Jihlavu dívat jen z věžních oken. Prohlídky krovu by se měly konat od dubna do října.

 

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto turistik.cz | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Poklad z doby baroka. Při opravě městského domu se našly výjimečné...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 13:46

Rutinní práci městského odboru správy realit letos v létě přerušil výjimečný nález, a to v domě na ulici Matky Boží 12. Při...

Inspektoři kontrolovali kvalitu zmrzlin. Třetina vzorků obsahovala...

středa, 7. srpna 2019, 13:38

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v létě zaměřili na kontrolu kvality točených i kopečkových...

Chaos v dopravě nebo sekaná v housce za 10 Kč. V Jihlavě dnes...

středa, 7. srpna 2019, 11:03

Dnes před devátou hodinou ranní se slavnostně otevřely brány nové prodejny s nábytkem na Vrchlického ulici. Kromě zvýhodněných...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.