Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Inspektoři kontrolovali kvalitu zmrzlin. Třetina vzorků obsahovala bakterie

 
středa, 7. srpna 2019, 13:38

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v létě zaměřili na kontrolu kvality točených i kopečkových zmrzlin a ledů do nápojů. Výsledky letošních kontrol přitom ukázaly, že předpisům nevyhovělo až 40% ledů do nápojů a 37% točených i kopečkových zmrzlin.

„Z výsledků letošních kontrol i kontrol v předchozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Ledy i zmrzliny obsahovaly bakterie

U 40% vzorků ledů do pití nesplnilo zdravotní nebo hygienické limity. Inspektoři přišli na nález bakterií Escherichia coli, Clostridium perfringens, enterokoků, koliformních bakterií a bakteriálních kolonií. „Za hlavní příčinu nevyhovujících zjištění lze označit podcenění hygienické praxe při výrobě ledu a dezinfekci výrobníků ledu," popsal Kopřiva.

Inspektoři zároveň hodnotili 131 vzorků točených a kopečkových zmrzlin a 49 z nich (tzn. zhruba 37%) nesplnilo hygienické limity. Ve vzorcích zmrzlin laboratorní rozbory potvrdily nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae.

Na vině může bý neproškolený personál i špatná surovina

„Za hlavní příčinu nevyhovujících výsledků lze považovat nedostatečnou sanitaci zařízení na výrobu zmrzlin a také kontaminované vstupní suroviny, jejichž hodnocení provozovateli potravinářských podniků spočívá často jen ve vizuální kontrole. Roli může hrát i nedostatečné proškolení personálu," dodalmluvčí.

V provozovnách, kde inspektoři  odebrali nevyhovující vzorky, na místě zakázali užívání zařízení např. výrobníku ledu a zmrzlinového stroje.Současně nařídili provozovateli provedení sanitace sroje a zařízení mikrobiologického rozboru akreditovanou laboratoří. „Až po vyhovujícím výsledku rozboru inspektoři umožní zařízení znovu používat," uzavřel mluvčí.

Napsal(a) Martin Šeda | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Chaos v dopravě nebo sekaná v housce za 10 Kč. V Jihlavě dnes...

středa, 7. srpna 2019, 11:03

Dnes před devátou hodinou ranní se slavnostně otevřely brány nové prodejny s nábytkem na Vrchlického ulici. Kromě zvýhodněných...

Stravování v jihlavské nemocnici projde rozsáhlou modernizací. Potrvá...

úterý, 6. srpna 2019, 20:33

Kraj Vysočina chce do podzimu zajistit dodavatele náročné opravy stravovacího provozu Nemocnice Jihlava. Práce by podle náměstka...

Další úspěšný odchov. V jihlavské zoo se narodila tři mláďata...

úterý, 6. srpna 2019, 16:17

Jihlavská zoologická zahrada dnes na sociálních sítích představila tři nové přírůstky do svých řad. Jedná se o v květnu narozené...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.