Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Popraveni komunistickým režimem. Jihlava uctila oběti vykonstruovaných procesů v padesátých letech

 
úterý, 6. srpna 2019, 13:24

Desítky lidí v neděli v Jihlavě uctily oběti procesů vykonstruovaných komunistickou justicí v padesátých letech. Pietní akt se konal u památníku před budovou někdejší věznice, v jejímž dvoře se popravovalo. Žulový kvádr nese jména 11 mužů, kteří tam zemřeli. Sedm z nich bylo popraveno 3. srpna 1951 kvůli takzvanému babickému případu.

Květiny přinesli zástupci Konfederace politických vězňů, města, kraje, policie, armády i veřejnosti. Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) pak řekla, že i dnes je potřeba stavět se proti bezpráví a nenávisti. „Doufám, že každý z nás najde v sobě tu osobní zodpovědnost, že nebudeme spoléhat na systém, na to, že za nás někdo něco udělá, něco vybojuje,“ uvedla.

Útlak, který dopadl na obyvatele s nástupem komunistického režimu, připomněl Karel Linhart z Konfederace politických vězňů. „Již v lednu 1949 je odsouzena skupina jihlavských občanů, kteří letáky projevili odlišný názor,“ řekl. První popravy se ve dvoře tehdejší krajské soudní věznice konaly 17. června 1950. Zemřeli Karel Veselý, František Rod a Jan Tuček. „Všechny tři zavražděné jsem znal osobně,“ uvedl Linhart.

Případ Babice nebyl nikdy zcela objasněn. Záminkou k rozpoutání monstrózních procesů se stala střelba v babické škole 2. července 1951, kde byli zastřeleni tři funkcionáři místního národního výboru. Následně bylo odsouzeno na 100 lidí, z toho 11 k trestu smrti. Tři z poprav se nekonaly v Jihlavě.

Srpnové popravy o rok později souvisely s Babicemi. Poslední jméno na památníku patří knězi Janu Bulovi, který byl v Jihlavě oběšen kvůli stejné kauze 20. května 1952. Linhart připomněl i politické vězně, kteří skončili ve vězeních a uranových dolech.

Památník obětem komunistické justice je u nynější Vysoké školy polytechnické od roku 1993. Zeď, u níž byli političtí vězni popravováni, nechala nedávno škola zbourat kvůli stavbě svého výukového centra. Na zemřelé ale nechce zapomenout. „Na místě, kde ta zeď stávala, kde popravy probíhaly, bude zřízeno v budoucnu pietní místo,“ řekl vedoucí kanceláře rektora Miloslav Vytasil.

Popraveným byla před pietním aktem věnována i mše v jihlavském kostele svatého Ignáce. Vedl ji převor karmelitánů v Praze - Liboci Vojtěch Kodet, který je z Malého Beranova u Jihlavy.

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Magistrát města Jihlavy | Zdroj ČTK

Štítky pieta, Jihlava

 


 

Kam dál?

Mladí ze čtyř zemí zamíří popatnácté na Letní žurnalistickou školu do...

úterý, 6. srpna 2019, 11:22

V neděli 18. srpna odstartuje v Havlíčkově Brodě 15. ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského. Téměř šest...

Jihlava má na tři roky novou pracovnici pro sociální začleňování a...

pondělí, 5. srpna 2019, 18:10

Na jihlavské radnici vznikla od 1. srpna nová pracovní pozice – manažer sociálního začleňování. Tuto funkci bude zastávat...

Bazén Evžena Rošického se po technologické odstávce od pondělí znovu...

neděle, 4. srpna 2019, 12:46

Po pravidelné technologické odstávce bude od 5. 8. 2019 pro veřejnost opět v provozu bazén Evžena Rošického. Během odstávky došlo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.