Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z Brněnska zpět na Vysočinu. Hledaná puma byla naposledy viděna u Opatova na Jihlavsku

 
pondělí, 22. července 2019, 09:28

Zřejmě nejhledanější kočka posledních týdnů, kterou je puma americká, ještě stále nebyla odchycena. Zvíře, které uteklo neznámému majiteli v jižních Čechách, i nadále cestuje mezi kraji. Před týdnem měla být spatřena opět na Vysočině.

Aspoň to tvrdí jedna uživatelka Facebooku, která v neděli 14. července pumu spatřila u Opatova na Jihlavsku. Podle informací Jihlavských listů byla o den dříve viděna na Brněnsku, konkrétně na poli u Pohořelic.

Nedaleko krajského města se měla vyskytovat i 9. července brzy ráno, a to nedaleko Hybrálce, pak se měla vydat směrem na Borovinku.

PSALI JSME: Hledaná puma byla dnes brzy ráno spatřena v Hybrálci pod fotbalovým hřištěm

První výskyt pumy americké na Vysočině měl být zaznamenán 22. června na Pelhřimovsku. O necelý týden později se puma měla přesunout na Žďársko.

Puma americká (Puma concolor) zvaná též horský lev, kaguár či kuguár, je kočkovitá šelma. Je to druhá největší kočkovitá šelma Ameriky (po jaguárovi) a největší zástupce malých koček. Může vážit i více než 100 kg a dosahovat celkové délky až 275 cm.  Živí se především kopytníky, zvláště různými druhy jelenů. Napadá ale i menší zvířata a lidmi chovaný dobytek. Na svou kořist většinou útočí jedním skokem a následným kousnutím do krku ji usmrtí.

Pumy jsou mrštná zvířata, mají velké tlapy a silné zadní nohy, které jim umožňují dělat dlouhé skoky a na krátké vzdálenosti sprintovat rychlostí až 72 km/h. Do výšky vyskočí až 5 metrů a do dálky 6–12 metrů. Výborně šplhají po skalách a umí i dobře plavat. Nejaktivnější jsou pumy za svítání a při soumraku.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Pochlub se, jak trávíš dovolenou! Nejlepší snímky Drbna ocení...

neděle, 21. července 2019, 20:26

Razíš v červenci na vodu, k moři nebo na chatu? Nenechávej si fotky z letních radovánek jen pro sebe a poděl se o ně i s dalšími...

V sobotu odpoledne by se k nám měly vrátit tropy. Rtuť se může...

pátek, 19. července 2019, 16:59

V sobotu odpoledne se do naší země po dvou týdnech letních dnů vrátí tropické vedro. Teploty od Prahy na sever Čech a na jihu...

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky. Pět z jedenácti v...

čtvrtek, 18. července 2019, 12:40

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.