Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihlava se zapojí do boje proti suchu. Musíme být sehraní, říká primátorka Karolína Koubová

 
středa, 17. července 2019, 16:44

Podle Akademie věd České republiky je na jihu Moravy napjatá klimatologická a hydrologická vodní bilance. Proto za spolupráce statutárního města Brna a Akademie věd vznikl program SUWAC, jehož hlavním cílem je trvale udržitelné hospodaření s vodou v povodí řeky Dyje. Do tohoto regionu patří také Jihlava, která se do programu Akademie věd ČR a statutárního města Brna zapojí. Ambasadorkou projektu se stala primátorka města Karolína Koubová.

„Monitorovat problémy se suchem v nejvíce postižené oblasti a koordinovat jeho předcházení, je v dnešní době důležité. Musíme být sehraní, a to nejen v rámci města, ale i větších územních celků. Těším se na první výsledky a rozhodně budu podněcovat, aby se Jihlava na tomto programu aktivně podílela,“ sdělila primátorka města Karolína Koubová.

Přínosem programu SUWAC, tedy „Sustainability Water Adaptation Climate Change“ (ve volném překladu Změna klimatu v oblasti udržitelného rozvoje vody), bude podle tiskové zprávy Akademie věd ČR a města Brna zajištění dostupnosti kvalitní vody pro region, obyvatele, zemědělství i průmysl.

Program má dále přispět k efektivnímu fungování důležitých ekosystémových služeb krajiny, jako je ochlazování a zvlhčování klimatu nebo retence vody. Mimo jiné má také vést k dodržování mezinárodních závazků o udržení průtoků v řekách, a zároveň by měl pomoci definovat návrhy možných legislativních opatření, a dosáhnout na financování plánovaných kroků.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky sucho, prevence, SUWAC,

 


 

Kam dál?

Vydry způsobily na Vysočině větší škody než loni. Dosáhly více než...

středa, 17. července 2019, 14:25

Vydry říční způsobily za první pololetí letošního roku na Vysočině škodu takřka 1,7 milionu korun, o 500 tisíc korun víc než za...

Úmrtí pětiletého chlapce v Šiklandu vloni v létě bylo podle policie...

úterý, 16. července 2019, 19:40

Žďárští kriminalisté ukončili vyšetřování smrti malého chlapce v zábavním areálu Šikland u Zvole nad Pernštejnem na Žďársku....

Dávejte si na koupališti či výletu pozor na své věci. Naší...

úterý, 16. července 2019, 17:50

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás vyráží třeba na koupaliště nebo na jiná místa, která jsou vhodná ke koupání, relaxaci...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.