Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V sobotním průvodu šlo Jihlavou asi tisíc lidí, představilo se na padesát hornických spolků

 
sobota, 22. června 2019, 17:19

Zhruba 1000 lidí v sobotu dopoledne kráčelo v slavnostním havířském průvodu, který byl součástí 23. setkání hornických měst a obcí. Na setkání se sjelo asi 50 hornických spolků se 700 členy z ČR, Německa, Polska i Ukrajiny.

V průvodu kráčely kostýmované postavy typické pro jihlavský průvod i členové spolků. V průvodu šlo i 200 dětí. „Je to dost vzácné samo o sobě, chodíme vzácně, je velmi pracné obléci a nažehlit oblečení na 200 dětí. Je to stoletá tradice a teď umocněná tím, že to bylo setkání hornických měst, které je tu jednou za deset let,“ řekl Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod.

První průvod prošel městem za tmy 21. června, druhý dnes. Průvod bude také součástí pouti ke svatému Jánu 23. června. Akce nabízí i koncerty, divadla nebo výstav. „Včera jsme šli večer, což bylo jedinečné, to jsme nikdy nechodili, za tmy. Byla to svatojánská noc, trošku Sen noci svatojánské. V ulicích euforie, nadšení, město žilo, lidé mi děkovali na ulicích. Nechal jsem na tom duši, ale rád. Dnes jsme šli z náměstí do parků a pivovaru, schovat se pod stromy,“ řekl Kolář.

Na havířský průvod upozorňuje i výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava. Ukazuje 22 originálních kostýmů, ve kterých lidé v průvodu chodili. Oděvy symbolizují typy postav, které v průvodu kráčely v roce 1899, kdy jeho upadající slávu obnovil Johann Haupt, majitel fotoateliéru a historik.

Průvod odkazující na hornickou minulost města je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Byl součástí oslav 1000. výročí domnělého založení Jihlavy v roce 1799. Po sto letech ale zvyk kostýmovaného průvodu zakončeného mší upadal.

Renesanci prožil v roce 1899 a až do druhé světové války byl součástí kulturního dění ve městě. V roce 1944 procházel Jihlavou havířský průvod na dlouhou dobu naposledy. Konal se výjimečně na konci 50. a v 60. letech 20. století při oslavách Dne horníků. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999, kdy ho obnovil spolek Jihlavský havířský průvod. Od té doby se koná pravidelně.

 

Foto Facebook / Město Jihlava | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Hospodářská komora: Prach z Kronospanu zvyšuje okolním firmám náklady

pátek, 21. června 2019, 17:50

Zástupci Okresní hospodářské komory (OHK) Jihlava se sešli s vedením města. Nejvíce diskutovaným bodem schůzky byla černá stavba...

Třebíč bude prodávat stavební pozemky. Některé dokonce opakovaně,...

pátek, 21. června 2019, 15:12

Třebíč bude prodávat 20 stavebních pozemků v lokalitě Na Kopcích - západ. Některé opakovaně. V předešlé aukci o ně nebyl zájem....

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

pátek, 21. června 2019, 13:10

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.