Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Park za jihlavskou radnicí rozzáří slunečnice. Akce podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou

 
neděle, 9. června 2019, 12:48

Park za jihlavskou radnicí v úterý 11. června oživí žluté květy slunečnic. Po roce se bude opět konat akce Rozsviťme Českou republiku, která podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou. Tou v naší zemi trpí více než 20 tisíc lidí.

Žlutou rostlinu si může přijít zasadit každý, kdo s pacienty sympatizuje.

„O nemoci, za níž lidé nemohou, stále panuje řada mýtů, jsou dokonce lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Přitom včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života,“ upozorňuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls, který akci organizuje ve spolupráci s regionálními pacientskými organizacemi Roska. Rozsviťme ČR podle ní ukazuje, že i s takto vážnou diagnózou lze žít kvalitní život.

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy.

Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká.

Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách.

Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitamínu D.

 „Při léčbě nemoci je důležitá psychická pohoda. A květ slunečnice, který od rána otáčí hlavu za sluncem, má vyjadřovat naději těchto pacientů,“ vysvětluje Bémová.

Pacientů každý rok přibývá 

Kromě samotného sázení žlutých rostlin je připraven i další program. „Zpěvem nás přijdou povzbudit děti z Mateřské školy Mašinka,“ doplňuje Jitka Večeřová ze spolku Roska Jihlava a ještě doplňuje, že zasadit slunečnici a vyjádřit podporu může přijít každý, komu není osud lidí s touto nemocí lhostejný.

Pacientů s roztroušenou sklerózou každoročně přibývá, vzplanutí nemoci nemohou nijak ovlivnit. Podle lékařky Dany Horákové, z RS centra ve VFN nemoc lékaři přes velký pokrok stále neumí vyléčit, ale umí ji tlumit nebo i pozastavit.

Důležité je včasné odhalení 

„Je však třeba zdůraznit, že všechny současné léky jsou protizánětlivé, to znamená, že mají schopnost pouze potlačit autoimunitní zánětlivé děje, které ničí nervová vlákna v mozku a míše. Žádný z těchto preparátů bohužel zatím neumí přetržená vlákna znovu obnovit. Pokud se nám podaří zánět zastavit, tak můžeme vlákna dlouhodobě, u řady pacientů i celoživotně, ochránit. Z tohoto pohledu, čím dříve na nemoc přijdeme a čím dříve protizánětlivé léky nasadíme, tím lépe, říká lékářka Dana Horáková.

Slunečnice se v Jihlavě budou sázet v úterý 11. června v 10 hodin v parku za radnicí.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Magistrát města Jihlavy
 


 

Kam dál?

Pod Křemešníkem vyroste nový bukový les. První stromky zasázeli...

sobota, 8. června 2019, 14:23

Dvacítka dětí z celé Vysočiny v pátek pod Křemešníkem na Pelhřimovsku zasadila první mladé buky jako základ nového bukového pásu...

Druhé nejstarší obyvatelce Jihlavy je104 let. Její recept na zdraví?...

pátek, 7. června 2019, 19:29

Úctyhodných 104 let slaví právě dnes druhá nejstarší obyvatelka krajského města. Anděla Hosová přijala gratulace od jihlavské...

Město Jihlava představilo nového tiskového mluvčího Jaroslava Šnajdra

pátek, 7. června 2019, 08:29

To, co bylo už více než dva měsíce zřejmé, se nyní stalo. Do horké židle tiskového mluvčího města Jihlavy na začátku června usedl...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.