Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Třebíčský policista má těhotnou ženu připojenou na přístrojích, miminko bojuje o život. Kolegové vyhlásili sbírku

 
středa, 5. června 2019, 15:22

Policisté na Vysočině se rozhodli pomoci svému kolegovi z Třebíče, který se ocitl v nelehké životní situaci. Jeho žena Eva těžce onemocněla, v této chvíli je napojena na přístroje a lékaři se snaží o to, aby jejich druhé miminko, které manželé Votavovi čekají, přežilo a bylo v pořádku.

„S Evičkou jsem se seznámil na střední škole. Začali jsme spolu chodit a po pěti letech vztahu jsme se v roce 2014 stali manželi. První těhotenství přišlo po dvou letech od svatby. V průběhu těhotenství dostala Evička epileptický záchvat. Podstoupila několik vyšetření, při kterých jí zjistili Arteriovenózní malformaci v mozku. Po komplikovaném porodu přivedla na svět zdravého chlapečka Matěje a začala s léčbou, následně podstoupila radiační terapii gama nožem, která se měla zdařit,“ vypráví svůj příběh Vojtěch Votava, který slouží na oddělení v Třebíči.

Následovaly pravidelné kontroly a léky na epilepsii. Po dvou letech od porodu vše vypadalo v naprostém pořádku a lékaři Evě povolili další těhotenství. „Byla nadšená, protože si vždy přála mít velkou rodinu.  Otěhotněla a společně jsme se těšili z rostoucího bříška,“ pokračuje policista Vojtěch.

Na epileptické záchvaty jsem byl zvyklý

Pak ale přišel osudný den, na který Vojtěch nikdy nezapomene.

„Ten osudný den jsem měl noční službu a vrátil jsem se brzo ráno domů. Matýsek plakal, ale byl jsem v klidu - však je u něj Evička… Najednou mi došlo, že ten pláč je nějaký jiný, tak jsem vyběhl po schodech do ložnice a uviděl jsem Evičku ležet v bezvědomí na zemi, Matěj stál celý uplakaný u ní, ale ona stále dýchala. Byl jsem na takové situace připravený, epileptické záchvaty jsem již zažil, tak jsem ji stabilizoval a čekal, až se probere. Neprobírala se, tak jsem volal záchranku a malému opatřil hlídání,“ říká Vojtěch Votava.

Arteriovenózní malformace
Tato cévní anomálie patří převážně mezi vrozená onemocnění, kterými trpí asi pět procent lidí v republice. 

Arteriovenózní malformace je onemocnění závažné, ale úmrtnost na krvácení z malformavce není vysoká. Nicméně často jsou pacienti neurologicky postiženi. Léčba není jednoduchá, často vyžaduje kombinaci více léčebných metod. 

Záchranáři jeho ženu naložili do sanitky s tím, že ji převezou do třebíčské nemocnice. Právě tam Evu na neurologii sledovali.  Již v sanitce se však začal její stav vážně zhoršovat, takže byl přivolán vrtulník, který ji přepravil do brněnské nemocnice, kde ji lékaři dlouhé hodiny vyšetřovali.

Evička byla prakticky mozkově mrtvá 

„Kolem poledne mi zavolala doktorka, která mi oznámila, ať přijedu za nimi do Brna. Zprávu, kterou mi sdělila, byla tou nejkrutější zprávou v mém životě – „Evičce (ve 27 letech) praskla malformace, a způsobila tak masivní krvácení do mozku, že již při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá - není a ani nebylo jí již pomoci…“ popisuje hrozné chvíle Vojtěch.

Jak na tom bylo miminko, na které se oba dva tak těšili? Podle vyšetření  životaschopné a v pořádku, ale bylo teprve v 16. týdnu těhotenství, podle prvních zpráv lékařů tedy příliš malé na přežití.

Pokus o zázrak

„Ale jedna malinká naděje tu přeci jen je, a to udržovat Evičky tělo na přístrojích a pokusit se o zázrak - udržet tak tělo do 24. týdne těhotenství, kdy jsou lékaři schopni miminko „vypiplat“. A tak je tomu vlastně dodnes - Evička je již měsíc udržována na přístrojích a děťátko je stále živé…“ uzavírá s alespoň částečnou nadějí třebíčský policista Vojtěch Votava.

Každý z nás může Vojtěchovi a jeho rodině alespoň trochu pomoci v jeho těžké životní situaci. Nezávislý odborový svaz Policie ČR ve spolupráci s policisty na Vysočině totiž vyhlásil veřejnou sbírku.

Zájemci mohou libovolnou částku posílat na transparentní účet č. 4200555535/6800. Je nutné uvést variabilní symbol 326027. Tato sbírka bude ukončena 31. července 2019.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Policejní nováčci po letech absolvují roční odbornou přípravu v...

středa, 5. června 2019, 11:20

Základní odborná příprava nových policistů se po letech vrací zpět do Jihlavy. Včerejšího slavnostního zahájení výuky se...

V červenci se v Jihlavě koná první horolezecký příměstský tábor....

středa, 5. června 2019, 10:54

V Lezeckém centru Jihlava se o letošních prázdninách bude poprvé konat horolezecký příměstský tábor. Zaměřený bude zejména na...

Na pozemcích Kronospanu začaly práce bez povolení. Možná jde o černou...

úterý, 4. června 2019, 19:01

Stavební úřad nyní prošetřuje, jestli na pozemcích společnosti Kronospan Jihlava neprobíhá černá stavba drticí linky.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.