Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Stávkující studenti vyšli do ulic, požadují lepší ochranu životního prostředí

 
pátek, 24. května 2019, 14:31

Netradiční "rozvrh" měly desítky jihlavských studentů v pátek od 11 do 12 hodin. Rozhodly se totiž protestovat za lepší ochranu klimatu na naší planetě. Po úvodní řeči před budovou gymnázia se průvod vybavený rozličnými transparenty vydal do samotného centra Jihlavy.

Žáci a studenti několika jihlavských škol se dnes před poledneme přidali k celosvětovým protestům požadující lepší ochranu životního prostředí. V České republice se už několik podobných demonstrací konalo, v krajském městě se tak ale stalo poprvé. „Dlouho jsme čekaly, kdo se toho v Jihlavě ujme, ale když se k tomu nikdo dlouho neměl, chopily jsme se toho samy,“ uvedla za tým organizátorek Monika Freithová.

Ta všem účastníkům protestu a dalším přihlížejícím v úvodní řeči vysvětlila účel stávky. „Vadí nám, jak moc je současná vláda pasivní při řešení hlavních problémů světa. Požadujeme změnu přístupu politiků a političek ke klimatickým změnám,“ zaznělo mimo jiné při jejím projevu, ve kterém poté přednesla konkrétní problémy a dopady zhoršujícího se životního prostředí.

Protestující se následně od budovy gymnázia vydali Palackého a Benešovou ulicí až na samotné Masarykovo náměstí. Nechybělo množství tematických transparentů a vyvolávání hesel jako "Použij hlavu, Jihlavo" nebo "Za klima, za budoucnost." Průvod se následně odebral zpět ke gymnáziu, kde setkání pokračovalo výstupy několika řečníků.

Zdá se, že dnešní snažení bude mít pokračování. „Bude chtít stávku opakovat, aby bylo vidět, že to myslíme vážně. Doufáme, že to nevyjde do prázdna,“ prohlásila další z organizátorek Tereza Lízalová. Tu doplnila její kolegyně Jasmína Neuwirthová. „Důležité je projevit názor, je to právo každého občana. A je fajn, že přišli protestovat i studenti z jiných škol než z gymnázia,“ ocenila.  

Protestující také čelili různým narážkám na "ulejvání". „Věříme, že když obětujeme čas, během kterého jsme se mohli učit, je to viditelnější, než kdybychom šli po škole. Je větší pravděpodobnost, že se začne něco dít,“ řekla k tomuto tématu Monika Freithová.

 

 
 

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 24. května 2019, 12:36

FOTO, VIDEO: Lidé z lokality Hrádek dál protestují. Ředitele SÚRAO...

čtvrtek, 23. května 2019, 16:53

Do Dolní Cerekve na Jihlavsku dnes odpoledne dorazil nový ředitel Správy úložiště radioaktivního odpadu (SÚRAO) Jan Prachař. Jeho...

Dovolené se blíží, zkontrolujte si platnost svých dokladů. Rychlopas...

pátek, 24. května 2019, 11:24

Rok se s rokem sešel a zase se blíží čas letních dovolených. Pracovníci správního odboru jihlavského magistrátu se každoročně...

Průměrná délka života v Česku se za poslední století protáhla o...

čtvrtek, 23. května 2019, 15:48

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.