Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Stávkující studenti vyšli do ulic, požadují lepší ochranu životního prostředí

 
pátek, 24. května 2019, 14:31

Netradiční "rozvrh" měly desítky jihlavských studentů v pátek od 11 do 12 hodin. Rozhodly se totiž protestovat za lepší ochranu klimatu na naší planetě. Po úvodní řeči před budovou gymnázia se průvod vybavený rozličnými transparenty vydal do samotného centra Jihlavy.

Žáci a studenti několika jihlavských škol se dnes před poledneme přidali k celosvětovým protestům požadující lepší ochranu životního prostředí. V České republice se už několik podobných demonstrací konalo, v krajském městě se tak ale stalo poprvé. „Dlouho jsme čekaly, kdo se toho v Jihlavě ujme, ale když se k tomu nikdo dlouho neměl, chopily jsme se toho samy,“ uvedla za tým organizátorek Monika Freithová.

Ta všem účastníkům protestu a dalším přihlížejícím v úvodní řeči vysvětlila účel stávky. „Vadí nám, jak moc je současná vláda pasivní při řešení hlavních problémů světa. Požadujeme změnu přístupu politiků a političek ke klimatickým změnám,“ zaznělo mimo jiné při jejím projevu, ve kterém poté přednesla konkrétní problémy a dopady zhoršujícího se životního prostředí.

Protestující se následně od budovy gymnázia vydali Palackého a Benešovou ulicí až na samotné Masarykovo náměstí. Nechybělo množství tematických transparentů a vyvolávání hesel jako "Použij hlavu, Jihlavo" nebo "Za klima, za budoucnost." Průvod se následně odebral zpět ke gymnáziu, kde setkání pokračovalo výstupy několika řečníků.

Zdá se, že dnešní snažení bude mít pokračování. „Bude chtít stávku opakovat, aby bylo vidět, že to myslíme vážně. Doufáme, že to nevyjde do prázdna,“ prohlásila další z organizátorek Tereza Lízalová. Tu doplnila její kolegyně Jasmína Neuwirthová. „Důležité je projevit názor, je to právo každého občana. A je fajn, že přišli protestovat i studenti z jiných škol než z gymnázia,“ ocenila.  

Protestující také čelili různým narážkám na "ulejvání". „Věříme, že když obětujeme čas, během kterého jsme se mohli učit, je to viditelnější, než kdybychom šli po škole. Je větší pravděpodobnost, že se začne něco dít,“ řekla k tomuto tématu Monika Freithová.

 

 
 

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 24. května 2019, 12:36

FOTO, VIDEO: Lidé z lokality Hrádek dál protestují. Ředitele SÚRAO...

čtvrtek, 23. května 2019, 16:53

Do Dolní Cerekve na Jihlavsku dnes odpoledne dorazil nový ředitel Správy úložiště radioaktivního odpadu (SÚRAO) Jan Prachař. Jeho...

Dovolené se blíží, zkontrolujte si platnost svých dokladů. Rychlopas...

pátek, 24. května 2019, 11:24

Rok se s rokem sešel a zase se blíží čas letních dovolených. Pracovníci správního odboru jihlavského magistrátu se každoročně...

Průměrná délka života v Česku se za poslední století protáhla o...

čtvrtek, 23. května 2019, 15:48

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V...

Na Rohozenských koňohrátkách se bude volit nejhezčí kůň. Výtěžek...

čtvrtek, 23. května 2019, 12:20

V Rohozné u Jihlavy se i v tomto roce bude konat benefiční akce s názvem Rohozenské koňohrátky. Tentokrát se bude pomáhat koníku...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.