Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Jihlava zažila rekordní salvu z historických zbraní

 
neděle, 19. května 2019, 09:13

Osmi střelcům z jihlavského Spolku přátel dělostřelby se v sobotu 18. května podařilo vystřelit postupně z 64 hlavní originálů a replik historických zbraní. Ustavili tak český rekord. Podle Miroslava Marka z Agentury Dobrý den, která české rekordy eviduje, se o nic podobného v Česku dosud nikdo nepokusil.

„Nejde ani tak o to, že něčeho je někde nejvíc, ale o udržení paměti na to, jak lidé kdysi bojovali, a to se dělmistrovi a jeho lidem povedlo. To byl smysl sobotního rekordu," řekl Miroslav Marek. Členové spolku vystřelili z 28 hlavní ručních zbraní, 18 hlavní lehkých a pěti těžkých děl a ze 13 moždířů.

PSALI JSME: O víkendu se uskuteční další ročník Jihlavské 24 MTB. Start závodu doprovodí rekordní salva z děl

Spolek přátel dělostřelby oficiálně vznikl v roce 2008, jeho členové se ale historickým zbraním a dějinám Jihlavy začali věnovat už v roce 1987. Vystupuje při různých oslavách nebo rekonstrukcích historických bitev po celé České republice. Při vystoupeních spotřebují ročně jihlavští dělostřelci asi 50 kilogramů černého střelného prachu.

Důležitým parametrem rekordu bylo, že se střílelo z asi čtyř desítek zbraní jediného vlastníka. První palný kus, lehkou barokní houfnici ráže 63 milimetrů, spolek postavil už v roce 1991. Nyní vlastní asi čtyřicet funkčních replik a tři originální zbraně z obdobní mezi lety 1380 až 1800. Jejich ráže jsou od osmi do 88 milimetrů. „Nejcennějšími kousky které máme v naší artilerii, jsou originální moždíře ze 16. století," řekl předseda spolku a dělmistr David Kočka.

Příprava rekordních výstřelů na Masarykově náměstí trvala od brzkého rána. Členové spolku už na náměstí byli v 7:00. K nabití všech hlavní potřebovali přes deset kilogramů střelného prachu. První výstřely zazněly v 11:00.

Začalo se střelbou z píšťal, které svým tvarem připomínají kopí. Její hlaveň je díky válcovitému pouzdru nasazená na dlouhou dřevěnou rukojeť. Střílelo se i z lehkých a těžkých hákovnic, vícehlavňových děl zvaných varhany, z tarasnic nebo z repliky lodního děla. Diváci viděli a hlavně slyšeli i výstřel z rychlice, komorového děla, které ale nebylo podle Kočky ve své době příliš bezpečné. „Kvůli nekvalitnímu zpracování se při výstřelu často roztrhlo, což způsobovalo větší ztráty ve vlastních řadách než v řadách nepřátel," řekl Kočka.

Sobotní rekordní střílení bylo doprovodnou akcí závodu Jihlavská 24 MTB, který se dojede dnes dopoledne. 

Napsal(a) ČTK | Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky zbraně, rekord, salva,

 


 

Kam dál?

Po celé republice dnes probíhá potravinová sbírka. Letos poprvé i na...

sobota, 18. května 2019, 09:18

Ve stovkách obchodů po celé republice a nově také na internetu se dnes už posedmé uskuteční Národní potravinová sbírka. Během...

České dráhy mají nová propagační lízátka. Jejich tvar baví český...

pátek, 17. května 2019, 17:58

Když České dráhy pustily do světa nová propagační lízátka, asi nečekaly, že vyvolají tak velký ohlas. Mnozí spekulují nad tím,...

Likérky: Po kauze metanol vyhledávají lidé kvalitnější alkohol

pátek, 17. května 2019, 12:43

Po metanolové kauze, za kterou si její dva hlavní viníci vyslechli před pěti lety doživotní tresty vězení, vyhledávají zákazníci...

ROZHOVOR: Matěj Doležálek opět ukázal svůj výjimečný talent, už...

pátek, 17. května 2019, 08:30

Humpolecké gymnázium si hýčká výjimečný talent. Je jím všestranně nadaný Matěj Doležálek, který sbírá úspěchy na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.