Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé si oblíbili procházky s pejsky z jihlavského útulku. Služby za den využije až 30 zájemců

 
středa, 15. května 2019, 14:46

Přibližně čtyři roky nabízí jihlavský útulek pro opuštěná zvířata, který má sídlo v Pístově, možnost venčení psů. Zájemce musí být starší 18 let a musí respektovat pravidla venčení. Podle vedoucího útulku Aleše Tomana je o tuto službu poměrně velký zájem. Vždy ale záleží na počasí a také na tom, jestli jsou v útulku v danou chvíli psi, kteří jsou vhodní třeba k venčení pro rodinu s dětmi.

„Je to velmi individuální, hodně záleží na tom, jaké je počasí, jestli jsou prázdniny, anebo jestli jsou v našem útulku vhodní psi i pro venčitele s dětmi. Jsou tedy dny, kdy přijde jeden člověk, a pak jsou dny, kdy se tu otočí i 30 lidí. Většinou se nám lidi na venčení vracejí více či méně pravidelně. Jen malá část k nám přijde jen jednou,“ vysvětluje na dotaz redakce vedoucí útulku Aleš Toman.  

Budoucí parťáci 

Útulek v Pístově může "ubytovat" až 30 psů. Otevřený je ve všední dny od 7 do 20 hodin. Jeho vedoucím je RNDr. Aleš Toman.

Do útulku chodí venčit pejsky lidé, kteří mají zároveň zájem o adopci určitého psa. Pokud si zvíře později z útulku nechtějí „odnést“, pak vhodného psa k venčení vybírají pracovníci útulku. „Není tak možné zaručit, že venčitel bude chodit pouze s jedním zvířetem. Pokud si spolu ale padnou do oka, snažíme se jim, pokud je to možné, vyhovět a dát zvíře, které si oblíbili. Není výjimkou, že se z takového člověka stane zájemce o adopci,“ doplňuje Toman s tím, že zájemci o venčení musí být 18 let a více, nebo musí být v doprovodu takové osoby.

PSALI JSME: Jihlavský útulek hlídá kříženec Rex. Azyl tam našla třeba i krajta kobercová nebo leguán

Pokud je venčitel v útulku poprvé, tak se musí seznámit a pak podepsat pravidla venčení, u kterých pracovníci útulku trvají na dodržování.

Městský útulek pro opuštěná a nalezená zvířata v Jihlavě

Poskytuje péči ztraceným zvířatům, a to do doby, než se podaří vyhledat jejich původního majitele. Nepodaří-li se ho najít, pak jsou tato zvířata předávána do péče novým osvojitelům. Dočasně zajišťuje potřebnou veterinární a chovatelskou péči.

Nabízí zimoviště ježkům a dočasné útočiště handicapovaným nebo poraněným ptákům a  dalším  zvířatům  v  nouzi, kromě koček, pro které nemá dostatečné zázemí.

Procházka s pejskem z jihlavského útulku standardně trvá jednu hodinu. „Pokud někdo plánuje delší trasu, je nutné se vždy individuálně domluvit s pracovníkem, který psa vydává na venčení,“ vysvětluje vedoucí útulku.

S pejsky se nesmí třeba na cyklostezku nebo do města. Pracovníci útulku venčitelům trasu doporučí tak, ale se vyhnuli nevhodným místům.

Venčení pejskům prospívá 

Venčení psů je v Pístově možné pouze ve všední dny. „V letním období od 8:00 do 17:00 tak, aby byl pes zpět v útulku do 18:00. V zimních měsících se pak doba upravuje podle viditelnosti. O víkendu ani ve svátky tato možnost není,“ dodává Toman.

Z venčení pejsků nemají radost jenom lidé, podle Aleše Tomana prospívá i samotným pejskům. „Jako největší přínos vidíme socializaci a kontakt s lidmi pro naše svěřence. Stejně tak i psychická únava a změna prostředí je pro ně dobrá. Je to možnost pro lidi seznámit se s více zvířaty a pro vážné zájemce o adopci poznat svého budoucího parťáka. V některých případech je více návštěv i podmínkou adopce,“ popisuje pozitivní stránku služby Toman.

V jihlavském útulku někdy musí řešit i nepříjemné situace v souvislosti s venčením, nejčastěji když se ze strany venčitelů nedodržují pravidla. „Dalo by se říci, že za ty čtyři roky bylo těchto situací poskrovnu, ale našly se,“ říká závěrem vedoucí jihlavského útulku Aleš Toman.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com

Štítky pes, útulek, venčení,

 


 

Kam dál?

V jihlavské nemocnici zemřel Rudolf Sekava, nejdéle žijící člověk s...

úterý, 14. května 2019, 19:52

V pátek zemřel v jihlavské nemocnici Rudolf Sekava, nejdéle žijící člověk s transplantovaným srdcem v Česku. Lékaři mu voperovali...

Ředitel silničářů Vysočiny Jan Míka chce do konce léta odejít ze své...

úterý, 14. května 2019, 19:00

Ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jan Míka chce odejít z funkce do konce letošního srpna. Přinesl rezignační dopis...

Léto na Vysočině zpestří především hudební festivaly. Přijede Tata...

úterý, 14. května 2019, 08:50

Letní kulturní akce na Vysočině budou především hudební. Své pevné místo v hlavní turistické sezoně mají už 37 let původně...

Aktualizováno 13. května 2019, 18:05

AKTUÁLNĚ: V Jihlavě se po dvou týdnech opět demonstruje. Za...

pondělí, 13. května 2019, 17:43

Na jihlavském Masarykově náměstí se od půl šesté opět demonstruje. Stejně jako před dvěma týdny, i dnes je hlavním důvodem boj za...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.