Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dřevorubec z Jihlavska přišel tragicky o dceru, manželku má invalidní. Je pro ně vyhlášená sbírka

 
sobota, 11. května 2019, 14:36

Na začátku května byla vyhlášena veřejná sbírka na podporu rodiny Filovu z Komárovic na Jihlavsku. Teď tomu bude tomu dva roky od chvíle, kdy rodinu začala stíhat jedná krutá rána osudu za druhou. Na rodinnou tragédii, při které zemřela dcerka Kristýnka a manželka Liduška utrpěla vážný úraz mozku, se začaly nabalovat ještě další "jobovky".

Dřevorubec Libor Fila kácel před dvěma lety v lese stromy, tak jak dělá běžně v rámci svého povolání. Přesto na 19. května 2017 do konce života nezapomene. Při rutinní činnosti se totiž jeden padající strom nešťastnou náhodou zvrátil na pařezu a zasáhl jeho manželku Lidušku a dcerku Kristýnku, které se na kácení přišly podívat.

Následky byly tragické. Manželka utrpěla těžké poškození mozku a je momentálně invalidní, šestiletá dcera bohužel následkům vážných zranění podlehla. 

Největším trestem pro Libora Filu byla samozřejmě ztráta Kristýnky, přesto od soudu za nedbalostní trestný čin obdržel ještě roční podmínku s dvouletým odkladem. V těžkých chvílích však projevil lidskost, když dal souhlas ke transplantaci orgánů své dcery.

Tento šlechetný čin, který umožnil záchranu jiných dětských životů, se však v konečném důsledku paradoxně obrátil proti rodině. Zdravotní pojišťovna si totiž nárokovala úhradu více než 100 tisíc za hospitalizaci dcery právě kvůli darování orgánů. Rozpočtu rodiny nepomohly ani náklady přes 600 tisíc na léčení invalidní manželky. 

Nešťastný příběh Filových přiměl veřejnost k vytvoření finanční sbírky, jejíž výtěžek bude použit na pomoc paní Lidušky. Ta spočívá ve vytvoření bezbariérového prostředí v domě, úpravu osobního automobilu, pořízení invalidního vozíku a pokrytí nákladů spojených s léčbou.

Sbírka byla vytvořena 1. května městem Brtnice a povolena Krajským úřadem Kraje Vysočina. Finančním darem na transparentní účet 2801620794/2010 mohou  do 20. srpna 2019 přispět občané, podniky a další dárci. Další info zde. Na transparentní účtu je k 11. květnu už přes 160 tisíc korun. Příspěvek lze také složit v hotovosti na pokladně MěÚ Brtnice.

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

U autobusáku se bourá zeď, za kterou komunistický režim popravil...

pátek, 10. května 2019, 16:43

V pátek dopoledne započalo bourání zdi Vysoké školy polytechnické v ulici Tyršova, která ustoupí stavbě nového moderního...

Primátorka Karolína Koubová poděkovala všem, kteří zasahovali u...

pátek, 10. května 2019, 12:33

V úterý 23. dubna se v krajském městě stala tragická dopravní nehoda, na kterou řada z nás asi dlouho nezapomene. Na silnici...

Konec zbytečných úhynů pod koly aut. Kolonii vzácného sysla ochrání...

pátek, 10. května 2019, 08:14

Zvýšený úhyn syslů pod koly aut vedl k instalaci speciálních značek a zpomalovacích polštářů. Tato opatření mají vést k ochraně...

Tři orli mořští se na Jihlavsku otrávili zakázaným karbofuranem

čtvrtek, 9. května 2019, 15:07

Policie vyšetřuje úhyn tří vzácných orlů mořských nalezených u obce Jamné na Jihlavsku. Odborníci potvrdili, ze byli otráveni...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.