Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

POLITICKÁ KORIDA: Tolikrát omílaná pouť na náměstí. Jak to, že letos nebude, hodnotí zastupitelé?

 
pondělí, 29. dubna 2019, 14:00

Na začátku dubna vedení města rozhodlo o tom, že pouť, která se na začátku léta pravidelně konala na Masarykově náměstí, budeme muset kvůli její stávající podobě oželet. Náhradní místo pro tak velkou akci se v Jihlavě nepodařilo najít. K tématu, které mimo jiné zahltilo sociální sítě, se vyjádřili i zastupitelé města v tradiční rubrice Politická korida.

Redakční dotazy:

1) Ztotožňujete se s rozhodnutím nedovolit konání pouti na Masarykově náměstí? Je její dosavadní podoba nedůstojná, jak je prezentováno?

2) Jaké prostory by dle Vás mohly být pro tento typ akcí vhodné a proč?

 

Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!) 

1) Ztotožňuji se s rozhodnutím nabídnout pro konání akcí tohoto typu jiný prostor, než je centrum historického města, kam podle mého názoru nepatří. Ačkoliv se tato zábavní akce konala na jihlavském náměstí po třináct let, nejedná se o tradiční pouť spojenou s rodinným a generačním setkáváním nebo tradičním „pouťovým“ pečením, jak tomu dodnes bývá na vesnicích, jakýkoliv duchovní rozměr absentuje zcela.

2) Tato robustní zábavní akce podle mého názoru není nástrojem k oživení centra. Nijak nepřispívá ke zlepšení estetiky prostoru náměstí ani k vyššímu komfortu jeho užívání, nepomáhá k tomu, abychom mohli náměstí celoročně vnímat jako živé místo setkávání či relaxace. Chtěla bych vidět v budoucnu unikátní a krásné jihlavské náměstí jako místo s atmosférou moderního historického centra, které bude opět chloubou města.

 

Martin Hyský (ČSSD) 

1) S tímto rozhodnutím se ztotožnit nemohu. Sice se mi nemusí líbit např. příliš hlasitá hudba, ale to řešit lze. Lze do určité míry řešit i podobu, ale co je to vlastně nedůstojná, či důstojná podoba? Vysvětlí to někdo stovkám, možná tisícům dětí, které se na tradiční akci těšily? Bude nám někdo zase říkat, na co chodit můžeme a na co nesmíme?!

2) Takových prostor ve městě moc není, mělo by to být místo s větší koncentrací lidí, či aspoň s jeho potenciálem a potom samozřejmě s napojením na dostatečně kapacitní zdroj elektrické energie. Masarykovo náměstí je z tohoto pohledu takřka ideální.

 

Richard Šedivý (ANO) 

1) Pouť na Masarykově náměstí považuji za další z řady akcí, které pro své obyvatele město pořádá. Přínosy těchto akcí vidím zejména v poskytování příležitosti k sociálním kontaktům, člověk často potká staré známé, bývalé kolegy nebo spolužáky. Náměstí na pár dní ožije, navíc v době konce školního roku a rozdávání vysvědčení.

Osobně akce podobného typu příliš nevyhledávám, i když i já jsem se nechal synem přemluvit a jihlavskou pouť navštívil. Nemyslím, že je to něco, co na náměstí vyloženě nepatří nebo je dokonce nedůstojné. Podívejme se třeba na Polnou. Místní Mrkvancová pouť má dlouholetou tradici a koná se v městské památkové zóně. Zároveň však rozumím obyvatelům Jihlavy, kteří na náměstí a v jeho okolí bydlí, že jim pouť v takovémto rozsahu a této podobě vadí.

2) Řešením je buď omezit počet atrakcí a stánků na náměstí a vůbec se zamyslet nad konceptem pouti, zda je v této podobě vyhovující. Možností by také bylo přesunout celou pouť jinam. Ideálním místem mohl být pozemek ohraničený ulicí Na Dolech a S. K. Neumanna. Ten je však nyní již částečně zastavěn.

Další místo, které mne napadlo, je areál letního kina na Heulose, ačkoli dispozice tohoto prostoru neumožnuje pořádání velkých poutí. Spíše než přesouvat pouť z náměstí pryč bych však změnil koncept celé pouti, pojal ji jinak a v menším rozsahu. Uvidíme také, jaké možnosti nám v budoucnu nabídne revitalizované Masarykovo náměstí.

 

Pavel Šlechtický (KSČM) 

1) Rozhodnutí vedení města nedovolit konání pouti na Masarykově náměstí jsem se dozvěděl teprve od vás a překvapilo mě. Bez možnosti využití jiného městského prostoru k tomuto účelu je to rozhodnutí neuvážené. Osobně mně však vadila velká koncentrace technických atrakcí a jejich velký hluk i hlasitost reprodukované hudby. Vím, že právě na hluk si stěžovali zde bydlící občané.

2) Náhradní prostor pro prostorově velké atrakce by mohl být na Heulose za amfiteátrem a oploceným hřištěm a mezi stadionem, kde je velká travnatá plocha.


Odpovědi byly seřazeny chronologicky od nejdřívější po nejpozdější. Další oslovení zastupitelé David Beke (ODS), Marek Hovorka (Fórum Jihlava), Martin Laštovička (KDU-ČSL) a Petr Paul (SPD) na dotaz redakce neodpověděli.  
 

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Přibylo smrtelných pracovních úrazů, loni jich bylo 123

pondělí, 29. dubna 2019, 12:55

V Česku loni přibylo smrtelných pracovních úrazů. O život v práci přišlo 123 lidí, podobně jako v roce 2010 či 2011. Předloni...

Květen má být teplotně průměrný, meteorologové vedra nečekají

neděle, 28. dubna 2019, 09:42

Následující čtyři týdny mají být teplotně spíše průměrné nebo slabě podprůměrné, meteorologové vedra nečekají. Průměr nejvyšších...

ANKETA: Špekáček slaví 128 let, tvar zůstává, ale změnila se chuť

pátek, 26. dubna 2019, 17:49

Špekáček – uzenina, bez které si jen málokdo dokáže představit teplé letní večery u ohně. I když je jeho tvar pořád stejný,...

Pomozme si k hezčí Jihlavě. Závady a odpadky v ulicích hlaste do...

pátek, 26. dubna 2019, 14:40

Město Jihlava vyvinulo na svém webu aplikaci, která pomůže, za spolupráce všímavých spoluobčanů, urychlit odklízení nepořádku...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.