Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihlava bude restaurovat mariánský sloup na náměstí. Dřevo z již pokácených lip poslouží upomínkovým předmětům

 
sobota, 20. dubna 2019, 10:23

Jihlava nechá během letošního léta opravit mariánský sloup na historickém Masarykově náměstí. U barokní památky odborníci zjistili poškození skrytého cihlového jádra, do něhož prorostly kořeny okolních lip. Obnovu potřebuje i sochařská výzdoba.

„Je potřeba postupně zvětralé cihly, které jsou ukryté za schodištěm, nahradit,“ uvedl architekt Martin Laštovička. Ve vedení města má jako uvolněný zastupitel městskou památkovou rezervaci na starosti.. Kořeny, jež do nich zasahují, budou zkráceny. Odborníci se k památce vrátí po deseti letech. Letošní opravy budou stát přes 800 tisíc korun, náklady z větší části pokryje příspěvek ministerstva kultury.

Kácení okolních stoletých lip součástí akce není, ale město se mu nejspíš také nevyhne. „Ty lípy už moc dlouho nevydrží,“ uvedla primátorka Karolína Koubová. Dva z původních osmi stromů kolem sloupu nechalo město skácet v únoru. Dřevo využije na tvorbu upomínkových předmětů, například mincí. Původní myšlenka podle Koubové byla vytvořit z lipového dřeva sochu do veřejného prostoru. Uvedla, že podle řezbáře je ale dřevo ve špatném stavu a nic velkého z něj udělat nejde.

Mariánský, také morový, sloup byl postaven v roce 1690 jako poděkování za ochranu před morovou epidemií. Na vrcholu je kopie sochy Panny Marie Neposkvrněné (Immaculaty), její originál je v historické budově radnice. Sloup zdobí sochy svatých Františka Xaverského, Josefa, Šebestiána a Jakuba.
Foto Dalibor Mašek | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti...

pátek, 19. dubna 2019, 13:27

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva...

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista....

pátek, 19. dubna 2019, 09:16

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a...

FOTO: Do akce "Čistá Vysočina" se zapojili i zaměstnanci jihlavského...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 14:55

Do projektu "Čistá Vysočina" se i tentokrát zapojili zaměstnanci jihlavské firmy Bosch Diesel a jejich rodinní příslušníci. Více...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.