Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihlava bude restaurovat mariánský sloup na náměstí. Dřevo z již pokácených lip poslouží upomínkovým předmětům

 
sobota, 20. dubna 2019, 10:23

Jihlava nechá během letošního léta opravit mariánský sloup na historickém Masarykově náměstí. U barokní památky odborníci zjistili poškození skrytého cihlového jádra, do něhož prorostly kořeny okolních lip. Obnovu potřebuje i sochařská výzdoba.

„Je potřeba postupně zvětralé cihly, které jsou ukryté za schodištěm, nahradit,“ uvedl architekt Martin Laštovička. Ve vedení města má jako uvolněný zastupitel městskou památkovou rezervaci na starosti.. Kořeny, jež do nich zasahují, budou zkráceny. Odborníci se k památce vrátí po deseti letech. Letošní opravy budou stát přes 800 tisíc korun, náklady z větší části pokryje příspěvek ministerstva kultury.

Kácení okolních stoletých lip součástí akce není, ale město se mu nejspíš také nevyhne. „Ty lípy už moc dlouho nevydrží,“ uvedla primátorka Karolína Koubová. Dva z původních osmi stromů kolem sloupu nechalo město skácet v únoru. Dřevo využije na tvorbu upomínkových předmětů, například mincí. Původní myšlenka podle Koubové byla vytvořit z lipového dřeva sochu do veřejného prostoru. Uvedla, že podle řezbáře je ale dřevo ve špatném stavu a nic velkého z něj udělat nejde.

Mariánský, také morový, sloup byl postaven v roce 1690 jako poděkování za ochranu před morovou epidemií. Na vrcholu je kopie sochy Panny Marie Neposkvrněné (Immaculaty), její originál je v historické budově radnice. Sloup zdobí sochy svatých Františka Xaverského, Josefa, Šebestiána a Jakuba.
Foto Dalibor Mašek | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Na čarodějnice se v Jihlavě koná charitativní Běh pro...

pátek, 19. dubna 2019, 15:53

Opět po roce startuje z prostorů jihlavského amfiteátru populární Běh pro Světlušku. Ve úterý 30. dubna tak může veřejnost...

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti...

pátek, 19. dubna 2019, 13:27

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva...

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista....

pátek, 19. dubna 2019, 09:16

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a...

FOTO: Do akce "Čistá Vysočina" se zapojili i zaměstnanci jihlavského...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 14:55

Do projektu "Čistá Vysočina" se i tentokrát zapojili zaměstnanci jihlavské firmy Bosch Diesel a jejich rodinní příslušníci. Více...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.