Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kronospan pod drobnohledem. Vedení města zřídilo pracovní skupinu, která pohlídá aktivity firmy

 
neděle, 24. března 2019, 16:09

Jihlava začala sledovat aktivity, které vyvíjí jeden z největších průmyslových znečišťovatelů ovzduší na Vysočině – společnost Kronospan. Vedení města pro tuto činnost již určila odbornou pracovní skupinu, a to pod vedením náměstka pro oblast životního prostředí Víta Zemana.

Tato skupina bude shromažďovat odborné podklady, se svými podněty se na ní mohou obracet i občané. Zároveň hledá odborníky pro nezávislá měření a analýzy.

„Kontrola aktivit je zatím pouze na mediálním poli. Primátorka města již požádala o návštěvu jiných závodů koncernu Kronospan v Evropě, kde je umístěna stejná technologie a řeší se podobné problémy,“ sdělil náměstek primátorky Vít Zeman.

Společnost Kronospan požádala na sklonku loňského roku příslušný úřad o zahájení zjišťovacího řízení Enviroment Impact Assesment (dále EIA), ve kterém by se posoudil vliv provozu na životní prostředí u zásadní změny technologie. Zjišťovací řízení bylo na žádost společnosti zahájeno a vyjádřily se k němu orgány státní správy i město.

„Celková realizace záměru by však znamenala podstatné zvýšení podílu dřevotřískového recyklátu jako prvotní suroviny na úkor původní dřevní hmoty a tím zřejmě i nárůst prašnosti a dopravy se všemi negativními dopady, které to přináší,“ vyjádřila Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu města. Následně společnost vzala svou žádost zpět a řízení bylo zastaveno.

Podle Víta Zemana tím vedení města vyjádřilo nesouhlas. „Celou problematiku provozu už nyní řešit komplexně, zejména s ohledem na zdraví občanů a dopady na životní prostředí,“ doplnil.

V důsledku toho se vedení města rozhodlo podrobněji zmapovat nové záměry Kronospanu v Jihlavě a vyhodnotit veškeré souvislosti ve vztahu k průmyslové zóně i dálnici D1. „V této souvislosti je pro nás zásadní plánování s ohledem na všechny vlivy průmyslové zóny, na zdraví obyvatel i plánování rozvoje našeho města. Chceme nastavit rovnocenné vztahy v řešení této ožehavé problematiky a zveme majitele firmy pana Kaindla k setkání s primátorkou v Jihlavě, ze kterého, doufejme, vzejde počátek nových vztahů,“ dodal Vít Zeman.

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto silvarium.cz | Zdroj Magistrát města Jihlavy
 


 

Kam dál?

V Telči začnou stánkaři používat vratné kelímky na nápoje. Lidé je...

neděle, 24. března 2019, 10:01

V Telči začnou letos stánkaři na akcích používat na nápoje vratné kelímky, které také bude možné na místě umývat v mobilní lince....

Jihlava má nový útvar městského architekta. Trojice odborníků bude...

sobota, 23. března 2019, 09:13

Rada města Jihlavy na svém čtvrtečním zasedání schválila nový útvar městského architekta, slibuje si od něj zlepšení podmínek pro...

FOTO: V jihlavském City Parku se vybralo čtyřicet tisíc pro předčasně...

pátek, 22. března 2019, 16:20

Jihlavský City Park v sobotu 16. března hostil velkou módní akci Fashion market. V jeho rámci se uskutečnil také dobročinný...

FOTO: Ples firmy Bosch Diesel ve stylu cirkusu se těšil mimořádnému...

čtvrtek, 21. března 2019, 18:13

Jeden z vrcholů plesové sezóny, reprezentativní ples firmy Bosch Diesel, je více než týden za námi. Jeho patnáctý ročník se nesl...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.