Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Jaro je tady! Les Jechovec po roce pokryl bílozelený bledulový koberec

 
úterý, 19. března 2019, 20:15

Už několik dní je v přírodě k vidění tradiční symbol přicházejícího jara – bledule. Vysočina se může pyšnit vůbec největším bledulištěm ve střední Evropě. Přírodní podívanou s miliony bílých kvítků najdeme v lese Jechovec, 1,5 kilometru západně od Staré Říše na Jihlavsku. Bílé květy letos vykvetly, vzhledem k několika abnormálně teplým dnům v únoru, nezvykle brzy.

Zmíněná oblast je více než třicet let vyhlášena jako přírodní rezervace. V tomto lesním porostu se nachází kromě bledule jarní i dřípatka horská.

Bílé kvítky zabírají v lese plochu o rozloze dva a půl hektaru. Bleduliště v Jechovci je vyhlášené, každý rok ho navštěvují tisíce lidí z celé republiky. Les Jechovec je však velkým lákadlem pro zloděje. Bledule jarní jsou totiž chráněné, a jejich nedovolené trhání se tak lehce může stát trestným činem.

Toto největší naleziště bledulí ve střední Evropě bylo v roce 1981 vyhlášeno přírodní rezervací.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Nemocných zase ubylo. Nejzdravější jsou lidé na...

pondělí, 18. března 2019, 12:41

Na Vysočině se za poslední týden snížil počet lidí s akutními respiračními infekcemi. Na 100 tisíc obyvatel jich je 876, před...

V Jihlavě se zavzpomíná na Evžena Plocka. Promluví také jeho vnuk Aleš

sobota, 16. března 2019, 15:23

V gotické síni jihlavské radnice proběhne pieta na počest Evžena Plocka, který se před 50 lety upálil. Vzpomínka se uskuteční 10....

Ve Ždárských vrších nesmí turisté rušit hnízdící krkavce

sobota, 16. března 2019, 11:29

Ve Žďárských vrších nesmí turisté a horolezci u Čtyřpaličaté skály do poloviny května rušit krkavce. Krkavčí pár tam hnízdí skoro...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před 55 lety byla vynalezena populární remoska

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá přenosná elektrická pečící mísa či pánev, která vaří, peče, smaží, dusí i opéká a připravit se v ní dá téměř cokoli. Remoska je českým vynálezem, její ochranná známka byla zapsána 21. července 1964. A i když s existencí měla už párkrát na kahánku, hospodyňky na ni dodnes nedají dopustit.

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.