Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Jaro je tady! Les Jechovec po roce pokryl bílozelený bledulový koberec

 
úterý, 19. března 2019, 20:15

Už několik dní je v přírodě k vidění tradiční symbol přicházejícího jara – bledule. Vysočina se může pyšnit vůbec největším bledulištěm ve střední Evropě. Přírodní podívanou s miliony bílých kvítků najdeme v lese Jechovec, 1,5 kilometru západně od Staré Říše na Jihlavsku. Bílé květy letos vykvetly, vzhledem k několika abnormálně teplým dnům v únoru, nezvykle brzy.

Zmíněná oblast je více než třicet let vyhlášena jako přírodní rezervace. V tomto lesním porostu se nachází kromě bledule jarní i dřípatka horská.

Bílé kvítky zabírají v lese plochu o rozloze dva a půl hektaru. Bleduliště v Jechovci je vyhlášené, každý rok ho navštěvují tisíce lidí z celé republiky. Les Jechovec je však velkým lákadlem pro zloděje. Bledule jarní jsou totiž chráněné, a jejich nedovolené trhání se tak lehce může stát trestným činem.

Toto největší naleziště bledulí ve střední Evropě bylo v roce 1981 vyhlášeno přírodní rezervací.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Nemocných zase ubylo. Nejzdravější jsou lidé na...

pondělí, 18. března 2019, 12:41

Na Vysočině se za poslední týden snížil počet lidí s akutními respiračními infekcemi. Na 100 tisíc obyvatel jich je 876, před...

V Jihlavě se zavzpomíná na Evžena Plocka. Promluví také jeho vnuk Aleš

sobota, 16. března 2019, 15:23

V gotické síni jihlavské radnice proběhne pieta na počest Evžena Plocka, který se před 50 lety upálil. Vzpomínka se uskuteční 10....

Ve Ždárských vrších nesmí turisté rušit hnízdící krkavce

sobota, 16. března 2019, 11:29

Ve Žďárských vrších nesmí turisté a horolezci u Čtyřpaličaté skály do poloviny května rušit krkavce. Krkavčí pár tam hnízdí skoro...

Lidé pomohli nemocnému jihlavskému lékaři. Potřebná částka se vybrala...

sobota, 16. března 2019, 08:11

ALS neboli amyotrofická laterální skleróza. To je název diagnózy, kterou si ve svých 29 letech musel vyslechnout dnes již...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.