Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zimní úklid v Jihlavě: Sníh se z centra zatím nevyváží. Dispečeři drží pohotovost 24 hodin

 
středa, 9. ledna 2019, 13:20

Sníh. Posledních několik dní jedno velké a hodně diskutované téma. S novou „dávkou“ sněhu se musí téměř každý den potýkat také jihlavská radnice. Ta pro tyto účely využívá služeb Služeb města Jihlavy, které mají úklid místních komunikací v krajském městě na starosti. V Jihlavě jsou ale i komunikace, které vlastní Kraj Vysočina. Ty si pověřené osoby udržují vlastní technikou.

Služby města Jihlavy (SMJ) mají pro zimní údržbu k dispozici sedm vozidel M 26, jde o multikáry. Dále pak vlastní tři čtyřkolky, jedenáct traktorů, tři sypače, jeden nakladač a se sněhem ručně pomáhá třicet pracovníků.

Uklizený sníh v ulicích Jihlavy se odváží na základě objednávky města. „Zatím takový požadavek nebyl, a tudíž není ani určené místo, kam se bude vyvážet,“ přibližuje obvyklý postup Martin Málek, mluvčí SMJ.

Jihlavě se za jednu zimu průměrně vysype na komunikace 1000 tun soli, 600 tun drti, 500 tun písku a 120 tisíc litrů solanky.

SMJ v krajském městě udržují zhruba dvě stovky kilometrů komunikací. Neudržuje se kolem dvaceti kilometrů komunikací. Ty jsou označené značkou „Silnice se v zimě neudržuje“.

V zimních měsících v areálu SMJ funguje dispečink zimní údržby. Dispečeři se střídají ve směnách, takže je v provozu nonstop, 24 hodin denně. „Dispečeři podle dané situace povolávají pracovníky a techniku. Například o víkendu se začínalo s úklidem ve čtyři hodiny ráno,“ dodává Málek.

Práci personálu SMJ hodně často komplikuje počasí. Například když během krátké doby napadne velké množství sněhu a v podstatě nastane kalamitní stav. Složité jsou i dny, kdy jsou v krátké době velké rozdíly v teplotách. „Chodníky není povoleno solit, takže v případě náledí se používají pouze zdrsňovací posypy. Například vznikne situace, že led povolí, posyp se kvůli své váze propadne roztátým ledem a sněhem. Večer to zase zmrzne a začne to klouzat, jak kdyby se nesypalo,“ doplňuje na závěr další nepříjemnost spojenou s úklidem sněhu Martin Málek.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Dvě oddělení jihlavské policie se stěhují do nových prostor. Kontakty...

středa, 9. ledna 2019, 11:45

Od začátku února začne sloužit dvěma odborům Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina nová budova na ulici Wolkerova 37 v...

Začíná období vhodné pro kácení stromů. Na jihlavském Heulosu jich...

úterý, 8. ledna 2019, 17:04

V Jihlavě budou v následujících několika týdnech k vidění pracovníci Správy městských lesů, kteří budou kácet stromy. Zima je...

Jihlavský útulek hlídá kříženec Rex. Azyl tam našla třeba i krajta...

úterý, 8. ledna 2019, 14:43

V Jihlavě takřka už dvacet let v bývalém vojenském areálu v Pístově funguje útulek pro zvířata. Provozuje ho městská policie....

Inspektoři odhalili v zeleném čaji z Číny mix nebezpečných pesticidů

úterý, 8. ledna 2019, 12:57

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustili na český trh zásilku čaje z Číny....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s kočičím filtrem

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou před nedávnem přenášelo ministerstvo informací. Nepozorný externista, který měl stream na starost, totiž zapnul kočičí filtr, který váženým členům ministerstva i samotnému ministrovi přidělal infantilní kočičí ouška a fousky.