Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zimní úklid v Jihlavě: Sníh se z centra zatím nevyváží. Dispečeři drží pohotovost 24 hodin

 
středa, 9. ledna 2019, 13:20

Sníh. Posledních několik dní jedno velké a hodně diskutované téma. S novou „dávkou“ sněhu se musí téměř každý den potýkat také jihlavská radnice. Ta pro tyto účely využívá služeb Služeb města Jihlavy, které mají úklid místních komunikací v krajském městě na starosti. V Jihlavě jsou ale i komunikace, které vlastní Kraj Vysočina. Ty si pověřené osoby udržují vlastní technikou.

Služby města Jihlavy (SMJ) mají pro zimní údržbu k dispozici sedm vozidel M 26, jde o multikáry. Dále pak vlastní tři čtyřkolky, jedenáct traktorů, tři sypače, jeden nakladač a se sněhem ručně pomáhá třicet pracovníků.

Uklizený sníh v ulicích Jihlavy se odváží na základě objednávky města. „Zatím takový požadavek nebyl, a tudíž není ani určené místo, kam se bude vyvážet,“ přibližuje obvyklý postup Martin Málek, mluvčí SMJ.

Jihlavě se za jednu zimu průměrně vysype na komunikace 1000 tun soli, 600 tun drti, 500 tun písku a 120 tisíc litrů solanky.

SMJ v krajském městě udržují zhruba dvě stovky kilometrů komunikací. Neudržuje se kolem dvaceti kilometrů komunikací. Ty jsou označené značkou „Silnice se v zimě neudržuje“.

V zimních měsících v areálu SMJ funguje dispečink zimní údržby. Dispečeři se střídají ve směnách, takže je v provozu nonstop, 24 hodin denně. „Dispečeři podle dané situace povolávají pracovníky a techniku. Například o víkendu se začínalo s úklidem ve čtyři hodiny ráno,“ dodává Málek.

Práci personálu SMJ hodně často komplikuje počasí. Například když během krátké doby napadne velké množství sněhu a v podstatě nastane kalamitní stav. Složité jsou i dny, kdy jsou v krátké době velké rozdíly v teplotách. „Chodníky není povoleno solit, takže v případě náledí se používají pouze zdrsňovací posypy. Například vznikne situace, že led povolí, posyp se kvůli své váze propadne roztátým ledem a sněhem. Večer to zase zmrzne a začne to klouzat, jak kdyby se nesypalo,“ doplňuje na závěr další nepříjemnost spojenou s úklidem sněhu Martin Málek.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Dvě oddělení jihlavské policie se stěhují do nových prostor. Kontakty...

středa, 9. ledna 2019, 11:45

Od začátku února začne sloužit dvěma odborům Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina nová budova na ulici Wolkerova 37 v...

Začíná období vhodné pro kácení stromů. Na jihlavském Heulosu jich...

úterý, 8. ledna 2019, 17:04

V Jihlavě budou v následujících několika týdnech k vidění pracovníci Správy městských lesů, kteří budou kácet stromy. Zima je...

Jihlavský útulek hlídá kříženec Rex. Azyl tam našla třeba i krajta...

úterý, 8. ledna 2019, 14:43

V Jihlavě takřka už dvacet let v bývalém vojenském areálu v Pístově funguje útulek pro zvířata. Provozuje ho městská policie....

Inspektoři odhalili v zeleném čaji z Číny mix nebezpečných pesticidů

úterý, 8. ledna 2019, 12:57

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustili na český trh zásilku čaje z Číny....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Tři pětiny Čechů jsou pro, aby manželství bylo i pro homosexuály

Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy. Proti se naopak staví třetina Čechů a Češek. Postoje se podle vzdělání příliš neliší. Podpora klesá s rostoucím věkem. Odpůrci nad podporovateli převládají jen mezi muži nad 45 let. Průměrný výsledek trojice průzkumů na tiskové konferenci k pokračování kampaně Jsme fér! představil sociolog Daniel Prokop.

Žena bude mít po více jak padesáti letech šanci zjistit, kdo je její otec. Rozhodl o tom Ústavní soud

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat její žalobu na určení otcovství. Původně řízení zastavil s vysvětlením, že justice už spor jednou řešila v 60. letech, a existuje proto takzvaná překážka věci rozsouzené. Žena ale poukazovala například na to, že v 60. letech justice neprovedla krevní test a že nyní by bylo možné využít spolehlivý test DNA.

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.