Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihlavský útulek hlídá kříženec Rex. Azyl tam našla třeba i krajta kobercová nebo leguán

 
úterý, 8. ledna 2019, 14:43

V Jihlavě takřka už dvacet let v bývalém vojenském areálu v Pístově funguje útulek pro zvířata. Provozuje ho městská policie. Díky úpravě jednoho z bývalých skladů má nyní prostory i pro ohrožená zvířata z volné přírody. Na jejich péči spolupracuje se záchrannou stanicí Pavlov.

„Staráme se i o exotická zvířata včetně leguána nebo krajty,“ jmenuje vedoucí útulku Aleš Toman.

V jihlavském útulku je nejvíce psů. Jejich třetinu se obvykle podaří vrátit původním majitelům. Pro ostatní se útulek snaží najít majitele nové. Nejjednodušší je to se štěňaty, kterých je nyní v útulku osm.

„Dostala se k nám do útulku v období Vánoc, ale nejde o nechtěné vánoční dárky. Představy o tom, že lidé nezodpovědně pořizují živé dárky, podle mě realitu neodrážejí. Lidé se prostřednictvím útulku spíš zbavují vlastních zvířat, která vydávají za nalezené, uvedl Toman.

K novým majitelům mohou jít zvířata, ke kterým se nikdo nehlásí, už po dvou týdnech. Útulek jim zajistí potřebná očkování. Čtyři měsíce zůstávají formálně vlastnictvím původních majitelů, kteří mají nárok na jejich vrácení. Útulek je v takovém případě jen zprostředkovatelem. Po tom, jak se majitelé dohodli, už nepátrá. „Nestává se to často, vlastně jsme měli za celou dobu, co taková pravidla občanský zákoník stanovil, jen jeden případ,“ doplňuje Aleš Toman.

Kapacita se nenaplní

V jihlavském útulku by najednou našlo útočiště až o 60 psů, tak naplněný ale nikdy nebyl. V posledních několika letech je v něm obvykle asi 25 psů. Kromě nich pečuje útulek také o kočky a exotická zvířata, včetně krajty kobercové, kterou před třemi lety našli lesní dělníci u nádrže Švihov.

„Tehdy to bylo mládě dlouhé asi 120 centimetrů. Dnes je z ní had dlouhý přes dva metry, který podle rád kouše,“ vypráví Aleš Toman.  Také proto o něj nemá zájem ani chovatelský kroužek při jihlavském domu dětí a mládeže, který si občas hady z útulku bral. Díky exotickým zvířatům je ale útulek atraktivní pro prohlídky, na které zve školáky.

V přebudovaném skladu vznikly loni prostory i pro volně žijící druhy zvířat. Lidé nosí ježky, netopýry i poraněné ptáky. V případě potřeby je útulek předává záchranné stanici Pavlov u Ledče nad Sázavou, která pečuje o handicapovaná volně žijící zvířata z celé Vysočiny. „Fungujeme pro ně jako sběrné místo,“ dodává vedoucí jihlavského útulku Toman.

Útulek provozuje jihlavská městská policie. Mimo platů zaměstnanců a investic, které hradí přímo jihlavský magistrát, jsou jeho roční provozní náklady asi 800 tisíc korun. O zvířata pečuje ve dvousměnném provozu šest lidí. Část práce odvedou i lidé odsouzení k trestu obecně prospěšných prací.

V areálu útulku na Pístově jsou kromě kotců jsou pro psy i velké výběhy. Víc pohybu jim zajišťuje také venčení. Na procházky s nimi chodí zájemci z řad veřejnosti. V zimě přijdou čtyři, v létě i 15 každý den.

Procházky pro veřejnost útulek zavedl před třemi lety. „Psi díky nim lépe zvládají kontakt s neznámými lidmi a je pak snazší nabídnout je novým zájemcům,“ řekl Toman.

Neplatí to ale o všech, někteří psi zůstávají v útulku několik let, jiní se do něj kvůli své nezvladatelné povaze opakovaně vracejí. Někteří už v útulku zdomácněli. Například černý kříženec Rex tam „pracuje“ jako hlídač areálu.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Městský útulek pro opuštěná a nalezená zvířata Jihlava | Zdroj ČTK

Štítky útulek, zvíře, Pístov,

 


 

Kam dál?

Inspektoři odhalili v zeleném čaji z Číny mix nebezpečných pesticidů

úterý, 8. ledna 2019, 12:57

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky nevpustili na český trh zásilku čaje z Číny....

Silné sněžení i dešťové přeháňky. Do začátku února se budou střídat...

pondělí, 7. ledna 2019, 16:49

Během několika týdnů, které jsou před námi, se budou střídat mrazy a oteplení. Podobné výkyvy nás čekají i v teplotách. V noci se...

Jihlava adoptuje píšťalu ze svatovítských varhan. Přispěje částkou...

pondělí, 7. ledna 2019, 13:26

Rada města Jihlavy schválila sponzorský dar ve výši 15 tisíc korun. Jihlava se totiž zapojí do stavby varhan v katedrále sv....

Na světě je nová výzva. Ženy, po celý leden se neholte!

pondělí, 7. ledna 2019, 12:32

Na muže s knírky, kteří během akce Movember, která vždy trvá celý listopad, upozorňují na rakovinu prostaty jsme si už zvykli....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?