Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Policejní cela, výslech, originální vařič pervitinu. V Jihlavě zastavil protidrogový vlak

 
pátek, 19. října 2018, 12:43

Na jihlavském hlavním vlakovém nádraží dnes ráno zastavil Protidrogový vlak. Je dlouhý 165 metrů a děti, mládež i dospělí se v šesti vagonech během interaktivního programu dozví o nebezpečí návykových látek.

Návštěvníci vlaku jsou interaktivním způsobem seznámeni hlavně s nebezpečnou realitou drog. Zblízka, intenzivně, ale bezpečně.

Lidé se během devadesátiminutového filmu seznámí s příběhem drogově závislých mladých lidí. Film je několikrát zastaven a děti a mládež odpovídají na několik otázek, které s příběhem úzce souvisí. U toho zároveň prochází šesti vagony, vše se chvíli odehrává v baru, ve vězení, u výslechu nebo ve squatu, který je plný odpadků a špinavého nábytku. K vidění je dokonce originální vařič na pervitin. Pro autentičnost je v místnosti velká zima.

„Během jednoho dne zvládneme vlakem a programem provést zhruba 450 návštěvníků, z toho zhruba 350 dětí,“ vyčíslil Pavel Tuma, autor celého projektu.

Pro děti od 10 let

Dnes dopoledne byl vlak k dispozici školám, odpoledne se zdarma otevře široké veřejnosti, a to od 15 hodin. Pavel Tuma doporučuje rezervaci na telefonním čísle 774 724 757, protože je v ostatních městech o program velký zájem. Jihlavské nádraží vlak opustí po 18. hodině. „Po Vysočině se přesuneme na Moravu, konkrétně do Ivančic,“ doplnil Tuma.

Protidrogový vlak je první realizovaný projekt Nadačního fondu Nové Česko. Je určen dětem od 10 let v doprovodu rodičů. Od 12 let už mohou přijít samy, bez doprovodu dospělé osoby. Projekt podpořil Kraj Vysočina a firma Bosch Diesel.

 
 

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Nejsou brambory. Bude méně škrobu a podraží

pátek, 19. října 2018, 12:23

Škrobárny Pelhřimov očekávají kvůli letošní nízké úrodě brambor pokles výroby škrobu asi o 30 procent. Proti předpokladu není...

Babí léto končí, přichází ochlazení. Příští týden může sněžit

čtvrtek, 18. října 2018, 13:28

Nezvykle teplý říjen bez srážek je u konce, v příštích dnech se začne ochlazovat a přijdou i tolik očekávané srážky. Kvůli nízkým...

Oslavy výročí republiky v Jihlavě vyvrcholí vysazením lípy. Dorazí...

čtvrtek, 18. října 2018, 08:34

Pomyslnou tečkou v rámci oslav 100 let Československé republiky na Vysočině bude symbolické zasazení lípy republiky. Stane se tak...

Sto let republiky Jihlava na státní svátek uctí položením věnců u...

středa, 17. října 2018, 12:27

Na slavnostní setkání, které se uskuteční v neděli 28. října v 10 hodin u sochy T. G. Masaryka v ulici Jana Masaryka, zve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025

První vysokorychlostní tratě z Prahy-Běchovic do Poříčan a z Přerova do Ostravy se mají začít stavět v roce 2025, nádraží se letos opravují za miliardu korun. Taková témata projednával ministr dopravy Vladimír Kremlík s vedením Správy železniční dopravní cesty a generálním ředitelem Jiřím Svobodou.

Studené počasí končí, oteplí se. Bez deštníků se ale neobejdeme

Studené počasí s podprůměrnými teplotami, které panovalo v první polovině května, podle meteorologů pomalu končí. Pozvolna se bude oteplovat, nejvyšší denní teploty se mají příští týden pohybovat kolem dvaceti stupňů. I poslední květnový týden a v první polovině června by se teploty měly pohybovat kolem hodnot obvyklých pro toto období roku. Příští týden má ještě hodně pršet, někde i vydatně. V dalších týdnech bude srážek míň.

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli napadení stromů kůrovcem odmítl snahy rozšiřovat takzvané bezzásahové zóny v národních parcích, což se týká především Šumavy. Kritizoval také odklad stavby plavebních stupňů Děčín a Přelouč, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky u prezidenta se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jeho předchůdce ve funkci Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).