Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ochránci v Pavlově přijímali poštolky popálené elektřinou. Aktuálně krmí ježky

 
pondělí, 8. října 2018, 08:30

Ochránci přírody v Pavlově na Havlíčkobrodsku přijímali minulý měsíc hodně poštolek popálených elektřinou. Zimovat tam budou mimo jiné i dva čápi, kteří po uzdravení nedokázali odletět na jih. Teď ve stanici pečující o handicapovaná zvířata začínají přibývat ježci.

Ředitel Zbyšek Karafiát řekl, že se lidé mnohdy o ježky strachují zbytečně. Pomoci potřebují, když v této době váží méně než 200 gramů, uvedl. Pokud si lidé nejsou jistí, mohou ježka zvážit.

„Aktuálně máme na stanici kolem 20 ježků,“ uvedl ředitel. Ježci, kteří se do Pavlova dostanou počátkem podzimu, dostávají hodně potravy, aby ještě měli šanci přibrat. „Většinou se nám daří spoustu ježků vypustit ještě před zimou,“ řekl Karafiát. Ročně stanicí projde 60 až 80 ježků. Pokud chtějí lidé ježka sami přikrmit, mohou dávat granule nebo konzervy pro kočky.  Podrobné informace jsou na facebooku stanice.

Hodně popálených poštolek přebírali ochránci na přelomu srpna a září.  „Každý den minimálně jednu dvě,“ uvedl Karafiát. V té době se objevují mladé poštolky i z jiných evropských zemí. „Sedají na elektrické sloupy, které jsou nebezpečné,“ řekl. Hodně popálených ptáků nepřežije. Do přírody se daří vrátit jen asi procento.

Stanice Pavlov slouží pro celou Vysočinu, funguje jako obecně prospěšná společnost. Od začátku letošního roku jí prošlo okolo 600 zvířat, skoro tolik, jako loni za celý rok.

„Dostalo se k nám neskutečné množství mláďat, jak ptáků, tak veverek,“ řekl Karafiát. Hodně zvířat ochránci po zlepšení zdravotního stavu vypustili. Zůstávají slabá, nemocná zvířata nebo zvířata s trvalým postižením. Mezi nimi jsou vydry, norci, liška či draví ptáci.  Zatím zůstali i dva uzdravení mladí čápi, i když už krouží nad stanicí.  „Předpokládám, že u nás budou celou zimu. Doufám, že se budou držet poblíž stanice a v příštím roce už se do Afriky vydají,“ řekl Karafiát.

Minulý víkend skončily v Pavlově pravidelné prohlídky pro veřejnost. Stále přicházejí školy a lidé, kteří se ohlásí. Akci zaměřenou na práci arboristů připravuje stanice na 18. října.

Napsal(a) ČTK | Foto Stanice Pavlov
 


 

Kam dál?

Návrhy na budoucí podobu Masarykova náměstí budou vystaveny v...

sobota, 6. října 2018, 16:18

Zájemci o budoucí podobu jihlavského Masarykova náměstí jsou zváni na výstavu, která bude k vidění od 24. října v hale u prodejny...

Inspekce pokutovala kvůli odpadu firmu Colas a také zemědělské...

pátek, 5. října 2018, 18:41

Stavební firma Colas CZ a Zemědělské družstvo Kožichovice dostaly od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokuty za loňské...

Středeční sbírka Koláč pro Bárku vynesla rekordní částku. Pomáhala...

pátek, 5. října 2018, 16:11

V krajském městě probíhala ve středu 3. října již tradiční sbírka Koláč pro Bárku, ve které lidé přispívali na provoz jihlavského...

Jihlava pošle do rozvojových zemí více než čtyři stovky brýlí a skoro...

čtvrtek, 4. října 2018, 08:30

Jihlava má na svém kontě další dobrý skutek. Konkrétně Zdravé město Jihlava opět podpoří vzdělávání dětí v rozvojových zemích. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Kdybych mohl, oživil bych teplárenský komín, říká známý sprejer DOBS

Jeho malby zná v Budějcích snad každý. Je mu 34 let, ve volném čase sprejuje a dělá truhlařinu. Vystudoval umělecko – průmyslovou školu v Krumlově a kdyby mohl, posprejoval by teplárenský komín. DOBS je zkrátka Docela Obyčejný Budějcký Sprejer.

Češi si začnou vybírat budoucí europoslance

Češi dnes začnou rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti, jichž je téměř 14 800, kvůli tomu budou otevřeny dnes dvě hodiny po poledni. Mezi první voliče budou tradičně patřit mnozí volební lídři a předsedové parlamentních stran, stejně jako prezident Miloš Zeman.

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky místních na procházku maminky s kočárkem, celé rodiny i kamarádi. Milují ji běžci, inlajnisté i pejskaři. Ve zdejší lokalitě je ale stále co vylepšovat a město šlo s nápady přímo za místními.