Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ochránci v Pavlově přijímali poštolky popálené elektřinou. Aktuálně krmí ježky

 
pondělí, 8. října 2018, 08:30

Ochránci přírody v Pavlově na Havlíčkobrodsku přijímali minulý měsíc hodně poštolek popálených elektřinou. Zimovat tam budou mimo jiné i dva čápi, kteří po uzdravení nedokázali odletět na jih. Teď ve stanici pečující o handicapovaná zvířata začínají přibývat ježci.

Ředitel Zbyšek Karafiát řekl, že se lidé mnohdy o ježky strachují zbytečně. Pomoci potřebují, když v této době váží méně než 200 gramů, uvedl. Pokud si lidé nejsou jistí, mohou ježka zvážit.

„Aktuálně máme na stanici kolem 20 ježků,“ uvedl ředitel. Ježci, kteří se do Pavlova dostanou počátkem podzimu, dostávají hodně potravy, aby ještě měli šanci přibrat. „Většinou se nám daří spoustu ježků vypustit ještě před zimou,“ řekl Karafiát. Ročně stanicí projde 60 až 80 ježků. Pokud chtějí lidé ježka sami přikrmit, mohou dávat granule nebo konzervy pro kočky.  Podrobné informace jsou na facebooku stanice.

Hodně popálených poštolek přebírali ochránci na přelomu srpna a září.  „Každý den minimálně jednu dvě,“ uvedl Karafiát. V té době se objevují mladé poštolky i z jiných evropských zemí. „Sedají na elektrické sloupy, které jsou nebezpečné,“ řekl. Hodně popálených ptáků nepřežije. Do přírody se daří vrátit jen asi procento.

Stanice Pavlov slouží pro celou Vysočinu, funguje jako obecně prospěšná společnost. Od začátku letošního roku jí prošlo okolo 600 zvířat, skoro tolik, jako loni za celý rok.

„Dostalo se k nám neskutečné množství mláďat, jak ptáků, tak veverek,“ řekl Karafiát. Hodně zvířat ochránci po zlepšení zdravotního stavu vypustili. Zůstávají slabá, nemocná zvířata nebo zvířata s trvalým postižením. Mezi nimi jsou vydry, norci, liška či draví ptáci.  Zatím zůstali i dva uzdravení mladí čápi, i když už krouží nad stanicí.  „Předpokládám, že u nás budou celou zimu. Doufám, že se budou držet poblíž stanice a v příštím roce už se do Afriky vydají,“ řekl Karafiát.

Minulý víkend skončily v Pavlově pravidelné prohlídky pro veřejnost. Stále přicházejí školy a lidé, kteří se ohlásí. Akci zaměřenou na práci arboristů připravuje stanice na 18. října.

Napsal(a) ČTK | Foto Stanice Pavlov
 


 

Kam dál?

Návrhy na budoucí podobu Masarykova náměstí budou vystaveny v...

sobota, 6. října 2018, 16:18

Zájemci o budoucí podobu jihlavského Masarykova náměstí jsou zváni na výstavu, která bude k vidění od 24. října v hale u prodejny...

Inspekce pokutovala kvůli odpadu firmu Colas a také zemědělské...

pátek, 5. října 2018, 18:41

Stavební firma Colas CZ a Zemědělské družstvo Kožichovice dostaly od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokuty za loňské...

Středeční sbírka Koláč pro Bárku vynesla rekordní částku. Pomáhala...

pátek, 5. října 2018, 16:11

V krajském městě probíhala ve středu 3. října již tradiční sbírka Koláč pro Bárku, ve které lidé přispívali na provoz jihlavského...

Jihlava pošle do rozvojových zemí více než čtyři stovky brýlí a skoro...

čtvrtek, 4. října 2018, 08:30

Jihlava má na svém kontě další dobrý skutek. Konkrétně Zdravé město Jihlava opět podpoří vzdělávání dětí v rozvojových zemích. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Tři pětiny Čechů jsou pro, aby manželství bylo i pro homosexuály

Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy. Proti se naopak staví třetina Čechů a Češek. Postoje se podle vzdělání příliš neliší. Podpora klesá s rostoucím věkem. Odpůrci nad podporovateli převládají jen mezi muži nad 45 let. Průměrný výsledek trojice průzkumů na tiskové konferenci k pokračování kampaně Jsme fér! představil sociolog Daniel Prokop.

Žena bude mít po více jak padesáti letech šanci zjistit, kdo je její otec. Rozhodl o tom Ústavní soud

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat její žalobu na určení otcovství. Původně řízení zastavil s vysvětlením, že justice už spor jednou řešila v 60. letech, a existuje proto takzvaná překážka věci rozsouzené. Žena ale poukazovala například na to, že v 60. letech justice neprovedla krevní test a že nyní by bylo možné využít spolehlivý test DNA.

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.