Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jihlavě se před sedmadvaceti lety otevřel vůbec první supermarket. Pamatujete si Manu?

 
středa, 6. června 2018, 15:39

V krajském městě si dnes připomínáme jedno netradiční výročí. 6. června 1991 byl totiž u nás otevřen vůbec první supermarket, a to nejen na Vysočině, ale i v rámci celé České republiky. Nacházel se na největším jihlavském sídlišti Březinky. Kdo zaloví v paměti, tak se mu určitě vybaví jméno Mana. Tak přesně se totiž jmenoval.

Spadal pod dnešní Ahold. A při této příležitosti si tato síť prodejen nechala vypracovat výzkum, který se týkal nakupování lidí, kterým je právě 27 let.

Skoro polovina mladé generace z kraje Vysočina se do obchodu s potravinami ráda projde pěšky, zatímco druhá polovina volí automobil. Nejčastěji nakupují sedmadvacátníci třikrát týdně, ukázal průzkum.

Lidé ve věku 26-27 let z Kraje Vysočina se do obchodů s potravinami dostávají nejčastěji pěšky (46 %), čímž zdaleka převyšují celorepublikový průměr (29 %), nebo automobilem (46 %), jak ukazuje průzkum obchodů Albert. Městskou hromadnou dopravu využívá rovných devět procent mladých.

Pro celý zbytek republiky je nejoblíbenějším dopravním prostředkem auto. Vůbec nejčastěji do obchodu jezdí vozem mladí na Pardubicku a ve středních Čechách (po 73 %).

Jak je na tom moderní avokádo? 

Podle průzkumu se liší nákupní chování napříč celou Českou republikou. Zajímavé je srovnání mezi mladými lidmi z Vysočiny a například Prahou. Pražané ve věku 26-27 let mají v oblibě takzvanou „generační potravinu“ – avokádo, zatímco stejně mladá generace z Vysočiny tomuto exotickému ovoci tolik nefandí. Oblíbilo si ho pouze 46 % respondentů, což je nejméně v celé České republice, zatímco v Praze jej nakupují téměř tři čtvrtiny (73 %).

Uvedený průzkum probíhal v květnu 2018 a zúčastnilo se ho 301 respondentů ve věku 26–27 let.

 
 

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Ahold ČR
 


 

Kam dál?

FOTO: Druhá nejstarší obyvatelka Jihlavy Anděla Hosová zítra oslaví...

středa, 6. června 2018, 15:09

Velký den bude mít ve čtvrtek 7. června paní Anděla Hosová, druhá nejstarší obyvatelka Jihlavy. Oslaví totiž rovných 103 let. Už...

Při sečení luk každý rok zahyne mnoho srnčat. Lidé je proto...

středa, 6. června 2018, 14:42

Většinou v polovině května každý rok začíná období, kdy zemědělci usedají do svých strojů a vyrážejí síct louky. Pro srnčata a...

Aktualizováno 6. června 2018, 8:42

FOTO: Také lidé v Jihlavě se připojili k protestům proti vládě...

úterý, 5. června 2018, 18:29

Úderem dnešní 18. hodiny se na mnoha místech republiky sešli lidé, aby vyjádřili svůj nesouhlas se současnou situací v české...

Čtrnáctá Letní žurnalistická škola láká na zajímavá jména. Přihlášky...

úterý, 5. června 2018, 18:42

Čas na podaní přihlášky na 14. ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského mají zájemci do konce června. Kapacita...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

PET lahvemi zaplavená Kamenice v národním parku rozlítila tisíce lidí, turisté ale hlavními viníky nejsou

Tisíce lidí pobouřily snímky řeky Kamenice, kterou plují stovky plastových lahví a další odpadky. Fotografie navíc pocházejí z chráněného území Národního parku České Švýcarsko. Podle zaměstnanců NP České Švýcarsko (NPČŠ) ale nejsou návštěvníci parku hlavními autory odpadků.

Polovina Rusů se podle průzkumu stydí za rozpad SSSR

Téměř každý druhý Rus cítí zlost a stud kvůli rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let minulého století. Podle agentury Interfax to vyplývá z průzkumu nezávislé sociologické služby Levada. Za výsledky takzvané perestrojky - procesu reforem - bývalého sovětského vůdce Michaila Gorbačova z druhé poloviny 80. let se stydí čtvrtina dotazovaných.

Tři pětiny Čechů jsou pro, aby manželství bylo i pro homosexuály

Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy. Proti se naopak staví třetina Čechů a Češek. Postoje se podle vzdělání příliš neliší. Podpora klesá s rostoucím věkem. Odpůrci nad podporovateli převládají jen mezi muži nad 45 let. Průměrný výsledek trojice průzkumů na tiskové konferenci k pokračování kampaně Jsme fér! představil sociolog Daniel Prokop.