Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jihlavě se před sedmadvaceti lety otevřel vůbec první supermarket. Pamatujete si Manu?

 
středa, 6. června 2018, 15:39

V krajském městě si dnes připomínáme jedno netradiční výročí. 6. června 1991 byl totiž u nás otevřen vůbec první supermarket, a to nejen na Vysočině, ale i v rámci celé České republiky. Nacházel se na největším jihlavském sídlišti Březinky. Kdo zaloví v paměti, tak se mu určitě vybaví jméno Mana. Tak přesně se totiž jmenoval.

Spadal pod dnešní Ahold. A při této příležitosti si tato síť prodejen nechala vypracovat výzkum, který se týkal nakupování lidí, kterým je právě 27 let.

Skoro polovina mladé generace z kraje Vysočina se do obchodu s potravinami ráda projde pěšky, zatímco druhá polovina volí automobil. Nejčastěji nakupují sedmadvacátníci třikrát týdně, ukázal průzkum.

Lidé ve věku 26-27 let z Kraje Vysočina se do obchodů s potravinami dostávají nejčastěji pěšky (46 %), čímž zdaleka převyšují celorepublikový průměr (29 %), nebo automobilem (46 %), jak ukazuje průzkum obchodů Albert. Městskou hromadnou dopravu využívá rovných devět procent mladých.

Pro celý zbytek republiky je nejoblíbenějším dopravním prostředkem auto. Vůbec nejčastěji do obchodu jezdí vozem mladí na Pardubicku a ve středních Čechách (po 73 %).

Jak je na tom moderní avokádo? 

Podle průzkumu se liší nákupní chování napříč celou Českou republikou. Zajímavé je srovnání mezi mladými lidmi z Vysočiny a například Prahou. Pražané ve věku 26-27 let mají v oblibě takzvanou „generační potravinu“ – avokádo, zatímco stejně mladá generace z Vysočiny tomuto exotickému ovoci tolik nefandí. Oblíbilo si ho pouze 46 % respondentů, což je nejméně v celé České republice, zatímco v Praze jej nakupují téměř tři čtvrtiny (73 %).

Uvedený průzkum probíhal v květnu 2018 a zúčastnilo se ho 301 respondentů ve věku 26–27 let.

 
 

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Ahold ČR
 


 

Kam dál?

FOTO: Druhá nejstarší obyvatelka Jihlavy Anděla Hosová zítra oslaví...

středa, 6. června 2018, 15:09

Velký den bude mít ve čtvrtek 7. června paní Anděla Hosová, druhá nejstarší obyvatelka Jihlavy. Oslaví totiž rovných 103 let. Už...

Při sečení luk každý rok zahyne mnoho srnčat. Lidé je proto...

středa, 6. června 2018, 14:42

Většinou v polovině května každý rok začíná období, kdy zemědělci usedají do svých strojů a vyrážejí síct louky. Pro srnčata a...

Aktualizováno 6. června 2018, 8:42

FOTO: Také lidé v Jihlavě se připojili k protestům proti vládě...

úterý, 5. června 2018, 18:29

Úderem dnešní 18. hodiny se na mnoha místech republiky sešli lidé, aby vyjádřili svůj nesouhlas se současnou situací v české...

Čtrnáctá Letní žurnalistická škola láká na zajímavá jména. Přihlášky...

úterý, 5. června 2018, 18:42

Čas na podaní přihlášky na 14. ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského mají zájemci do konce června. Kapacita...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Odbory se činily, zaměstnanci firmy...

  • Rekonstrukce Brněnského mostu spěje do...

  • O víkendu a v pondělí bude kvůli opravě...

  • Politické strany v Jihlavě preferují koalici...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Německá média píší o zemětřesení a debaklu pro CSU a SPD

O politickém zemětřesení, debaklu nebo těžké porážce pro Křesťanskosociální unii (CSU) a sociální demokracii (SPD) píší po nedělních zemských volbách v Bavorsku německá média. Řada komentátorů je přesvědčena o tom, že dopad silně pocítí i Berlín, podle některých dokonce může padnout německá vláda velké koalice CDU/CSU a SPD vedená kancléřkou Angelou Merkelovou.

Aktivisté z Kliniky chystají ústavní stížnost i schůzku se SŽDC

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika kvůli sporu o budovu v Jeseniově ulici v Praze na Žižkově chystají ústavní stížnost. Jejich dovolání proti verdiktu o vyklizení žižkovského domu nedávno zamítl Nejvyšší soud. Na svém facebookovém profilu aktivisté oznámili, že příští týden se také mají sejít se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), který jako majitel objektu chce prostory zrekonstruovat na kanceláře.

Ceny přezutí na zimní pneu jsou letos o desetinu vyšší

Ceny přezutí aut na zimní pneumatiky v pneuservisech jsou letos zhruba o desetinu vyšší než loni. Důvodem je nedostatek kvalitních pracovních sil i dlouhodobá stagnace cen v předchozích letech. Na výměnu 15 a 16 palcových pneumatik v kvalitním pneuservisu si tak budou muset čeští řidiči připravit v průměru 700 až 800 Kč. Samotné zimní pneu letos zlevnily nejčastěji o tři až pět procent. Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz.