Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve Skrýšově vyřešili problém, jak naložit s nechtěnými kočkami. Zavedli kočkobox

 
středa, 16. května 2018, 18:41

Asi každý chovatel koček se nejednou setkal s těžkou situací – s přemnoženými koťaty. Případně se rodině stane, že si kočku nemůže z jakéhokoliv důvodu nechat. A právě na ně myslí ve Skrýšově na Jihlavsku, kde před třemi lety zřídili první „babybox pro kočky“ – kočkobox. Díky němu se tak podařilo zachránit život mnoha kočkám.

První myšlenka na zřízení kočkoboxu přišla ve Skrýšově na Jihlavsku v létě roku 2015. „Tehdy jsme se vraceli z ošetření koček u veterináře a u vjezdu do našeho dvora jsme našli krabici s březí kočičkou. Někdo jí prostě zabalil jak balík a nechal ji položenou před vraty. Byla v septickém šoku, musela být okamžitě operovaná, koťata už bohužel zachránit nešlo, ale kočka díky panu doktorovi přežila. Dostala jméno Káťa a po rekonvalescenci jsme jí našli nový domov, kde se má báječně,“ vypráví o začátcích boxu pro kočky Táňa Homolková, provozovatelka útulku pro kočky.

Pak se čím dál častěji stávalo, že v útulku nacházeli různé klece nebo krabice s kočkami nebo koťaty u vchodových dveří nebo u vrat. V tu chvíli bylo provozovatelce Homolkové jasné, že nějaký box pro nechtěné kočky musí zřídit. „Pak už zbývalo jen dopilovat detaily a za pár měsíců byl box v provozu,“ pokračuje Táňa Homolková.

Na boxu visí přesné instrukce

Lidé, kteří by box rádi využili, jej najdou velmi snadno. Je umístěn pod přístřeškem u vchodu do útulku. A na boxu visí přesné instrukce, jak při vkládání zvířete postupovat. „Pokud nálezci tyto instrukce dodrží, nemusí mít o vložené zvíře obavy, je tu voda i krmení. Dále jsou zde k dispozici prázdné formuláře přijímacího protokolu, který prosíme vyplnit. Údaje z formuláře jsou důležité pro následující evidenci přijatých koček. Jména nálezců nikde nezveřejňujeme, nicméně se nám stává, že tyto údaje lidé nevyplní a uvedou jen krátký popis kočky a místo nálezu. Z boxu kočky putují do takzvané karanténní místnosti, kde je čeká taková první vstupní prohlídka a zápis do evidence,“ popisuje provozovatelka kočičího útulku.

Kočkám jsou následně ošetřena případná zranění, a pokud je třeba, ihned putují k veterináři. „Podle zdravotního stavu tedy buď zůstávají v karanténě nebo jdou na marodku. V karanténě jsou případy klinicky zdravých koček, které zde tráví ochrannou lhůtu před umístěním do adopční místnosti mezi ostatní kočky. Na marodce pak máme kočky v léčbě. Je-li nový obyvatel útulku připraven k přemístění mezi ostatní kočky, o čemž se vždy radíme z naší paní veterinářkou, putuje do některé z adopčních místností. Odtud pak vyhlíží návštěvy a vybírá si své nové majitele,“ popisuje další kroky Homolková.

Koťata zalepená v krabicích na zastávce 

V tomto roce ve Skrýšově pomohli již třiceti kočkám. Díky propagaci na letácích či na webu nebo Facebooku se lidé podle Homolkové postupně učí, že nechtěné nebo nalezené kočky mohou dovézt k nim do útulku.

„Někdo nám je předá rovnou do rukou, rád se podívá, jak to v útulku vypadá. Potěšující zprávou je to, že se zvýšil počet koťat nalezených v boxu. Tato zvířata dříve byla nalezena po okolních silnicích nebo třeba zalepená v krabicích na zastávkách. Jsme moc rádi, že se nám náš nápad podařilo realizovat a box nám pomáhá zachraňovat kočky, které by mnohdy čekala krutá smrt,“ pochvaluje si Homolková.

Útulek ve Skrýšově má v současné době místo pro 250 koček. Podle záznamů útulku se třeba za předminulý týden přijalo 28 a zároveň našlo domov 23 koček. „Každá kočička má u paní doktorky vedenou vlastní kartu. V ní má popsán celý průběh péče v útulku – od přijetí až po adopci," říká provozovatelka útulku. 

A kolik koček je ve Skrýšově aktuálně právě teď? „Čísla se de facto nonstop mění. Počet však málokdy klesne pod stovku, v sezoně, kdy se rodí nejvíce koťat, to je i více než 150 koček,“ uzavírá Táňa Homolková.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com, Facebook: 1. kočičí útulek na Vysočině
 


 

Kam dál?

Herec Ondřej Vetchý slaví narozeniny. Jihlavskému rodákovi bylo včera...

středa, 16. května 2018, 13:12

Jeden z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších současných českých herců Ondřej Vetchý včera oslavil své padesáté šesté...

Na Světový den bez tabáku bude zdarma přístupná jihlavská Brána Matky...

středa, 16. května 2018, 08:27

Zdravé město Jihlava pořádá na Světový den bez tabáku akci s názvem Cesta za čistým vzduchem. Veřejnost si bude moci 31. května ...

Obojživelný tank a skutečný požár. Dobrovolní hasiči v Kněžicích...

úterý, 15. května 2018, 16:56

V tomto roce slaví Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Kněžicích na Jihlavsku již 140 let od svého založení. Oslavu, která se bude...

Stolní lidský fotbálek nebo lezecká stěna. Středeční akce Sportuj s...

úterý, 15. května 2018, 09:30

Ve středu 16. května 2018 pořádá VŠPJ s podporou Zdravého města Jihlavy a ve spolupráci s FC Vysočina již třetí ročník dne plného...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Odbory se činily, zaměstnanci firmy...

  • Rekonstrukce Brněnského mostu spěje do...

  • O víkendu a v pondělí bude kvůli opravě...

  • Politické strany v Jihlavě preferují koalici...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Německá média píší o zemětřesení a debaklu pro CSU a SPD

O politickém zemětřesení, debaklu nebo těžké porážce pro Křesťanskosociální unii (CSU) a sociální demokracii (SPD) píší po nedělních zemských volbách v Bavorsku německá média. Řada komentátorů je přesvědčena o tom, že dopad silně pocítí i Berlín, podle některých dokonce může padnout německá vláda velké koalice CDU/CSU a SPD vedená kancléřkou Angelou Merkelovou.

Aktivisté z Kliniky chystají ústavní stížnost i schůzku se SŽDC

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika kvůli sporu o budovu v Jeseniově ulici v Praze na Žižkově chystají ústavní stížnost. Jejich dovolání proti verdiktu o vyklizení žižkovského domu nedávno zamítl Nejvyšší soud. Na svém facebookovém profilu aktivisté oznámili, že příští týden se také mají sejít se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), který jako majitel objektu chce prostory zrekonstruovat na kanceláře.

Ceny přezutí na zimní pneu jsou letos o desetinu vyšší

Ceny přezutí aut na zimní pneumatiky v pneuservisech jsou letos zhruba o desetinu vyšší než loni. Důvodem je nedostatek kvalitních pracovních sil i dlouhodobá stagnace cen v předchozích letech. Na výměnu 15 a 16 palcových pneumatik v kvalitním pneuservisu si tak budou muset čeští řidiči připravit v průměru 700 až 800 Kč. Samotné zimní pneu letos zlevnily nejčastěji o tři až pět procent. Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz.