Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obojživelný tank a skutečný požár. Dobrovolní hasiči v Kněžicích oslaví své výročí ve velkém

 
úterý, 15. května 2018, 16:56

V tomto roce slaví Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Kněžicích na Jihlavsku již 140 let od svého založení. Oslavu, která se bude konat v sobotu 19. května, pojme ve velkém.

„Náš sbor byl založen v roce 1878, tím pádem se řadí mezi nejstarší sbory, a vlastně i v České republice vůbec,“ říká k historii SDH Kněžice jeden ze členů Michal Nestrojil.  

Lidé, kteří se oslav zúčastní, se mohou těšit na bohatý doprovodný program. Vše odstartuje v 10 hodin mší svatou, která se bude konat v kostele sv. Jakuba Staršího a bude se sloužit za všechny zemřelé hasiče. Po mši bude následovat průvod k pomníku padlých na návsi. Zde bude položen věnec a také zasazena lípa, jako vzpomínka na letošní významné výročí sboru. „Zasazením lípy si připomeneme i sté výročí vzniku republiky, které slavíme v tomto roce,“ doplňuje Nestrojil.

Průvod pak za doprovodu živé hudby a mažoretek bude pokračovat do kulturního domu v areálu místního zámku, kde se bude konat slavnostní schůze pro členy SDH.  „Od 13:30 začne bohatý kulturní program pro širokou veřejnost v areálu zámku a přilehlých prostorách. Celé odpoledne bude k tanci i poslechu hrát živá dechová hudba, a to místní Kněžičanka a krojovaná skupina Horané z Rokytnice nad Rokytnou. Následovat budou ukázky nejrůznější hasičské techniky, jak historické, tak i současné. Z historické techniky zde bude možnost mimo jiné i prohlédnout si nově zrekonstruované koněspřežné historické stříkačky SDH Kněžice. Z nové techniky bude největším lákadlem obojživelný tank HZS, který předvede ukázku plavby na přilehlém rybníku,“ zve na bohatý doprovodný program Nestrojil.

Lidé se také mohou podívat na ukázky historického šermu, taneční vystoupení a také na slaňování z výškové techniky. Profesi hasiče dobře představí ukázka stříhání osobního automobilu při nehodě, kromě toho návštěvníci na vlastní kůži zažijí skutečný požár.

Organizátoři s atrakcemi mysleli i na děti, budou pro ně nachystány i soutěže.

„U příležitosti těchto oslav bude v kulturním domě připravena výstava fotek z historie jak SDH, tak samotné obce. Dále zde proběhne výstava historie sklářství, které patří neodmyslitelně k historii naší obce. Po celou dobu akce bude zajištěno bohaté občerstvení,“ uzavírá pozvánku Michal Nestrojil.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto SDH Kněžice
 


 

Kam dál?

Stolní lidský fotbálek nebo lezecká stěna. Středeční akce Sportuj s...

úterý, 15. května 2018, 09:30

Ve středu 16. května 2018 pořádá VŠPJ s podporou Zdravého města Jihlavy a ve spolupráci s FC Vysočina již třetí ročník dne plného...

Studentky VŠPJ obdarovaly růžemi zdravotní sestry a porodní...

pondělí, 14. května 2018, 17:53

Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) se rozhodla oslavit Mezinárodní den sester (12. května) a Mezinárodní den porodních...

Pro občanku a cestovní pas si lidé v Jihlavě mohou přijít během...

pondělí, 14. května 2018, 16:23

Pracoviště občanských průkazů a cestovních dokladů na jihlavské radnici rozšířilo svou otvírací dobu. Přepážky se otevřou každý...

Pětice alegorických soch na dvoře jihlavské radnice projde opravou

sobota, 12. května 2018, 16:34

Město Jihlava opraví pět z původně šesti alegorických soch Jana Václava Prchala z roku 1775, které stojí na dvoře radnice....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Odbory se činily, zaměstnanci firmy...

  • Rekonstrukce Brněnského mostu spěje do...

  • O víkendu a v pondělí bude kvůli opravě...

  • Politické strany v Jihlavě preferují koalici...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Německá média píší o zemětřesení a debaklu pro CSU a SPD

O politickém zemětřesení, debaklu nebo těžké porážce pro Křesťanskosociální unii (CSU) a sociální demokracii (SPD) píší po nedělních zemských volbách v Bavorsku německá média. Řada komentátorů je přesvědčena o tom, že dopad silně pocítí i Berlín, podle některých dokonce může padnout německá vláda velké koalice CDU/CSU a SPD vedená kancléřkou Angelou Merkelovou.

Aktivisté z Kliniky chystají ústavní stížnost i schůzku se SŽDC

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika kvůli sporu o budovu v Jeseniově ulici v Praze na Žižkově chystají ústavní stížnost. Jejich dovolání proti verdiktu o vyklizení žižkovského domu nedávno zamítl Nejvyšší soud. Na svém facebookovém profilu aktivisté oznámili, že příští týden se také mají sejít se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), který jako majitel objektu chce prostory zrekonstruovat na kanceláře.

Ceny přezutí na zimní pneu jsou letos o desetinu vyšší

Ceny přezutí aut na zimní pneumatiky v pneuservisech jsou letos zhruba o desetinu vyšší než loni. Důvodem je nedostatek kvalitních pracovních sil i dlouhodobá stagnace cen v předchozích letech. Na výměnu 15 a 16 palcových pneumatik v kvalitním pneuservisu si tak budou muset čeští řidiči připravit v průměru 700 až 800 Kč. Samotné zimní pneu letos zlevnily nejčastěji o tři až pět procent. Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz.