Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Podle zprávy OLAF hraje v případě Čapího hnízda hlavní roli Mayerová a Nenadál

 
středa, 10. ledna 2018, 13:11

Ústřední postavou v kauze Čapí hnízdo je současný český premiér Andrej Babiš. V jeho stínu se ale objevují dvě jména jeho dvou bývalých spolupracovníků. Jde o náměstkyni jihlavského primátora Janu Mayerovou a o bývalého manažera Agrofertu Josefa Nenadála.

Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), kterou v pondělí získaly a zveřejnily Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz, zatímco české úřady ji nadále tají, ukazuje, že hlavní odpovědnost nese právě výše zmiňovaná dvojice bývalých členů vedení farmy.

Babiš jako bývalý šéf a majitel Agrofertu měl podle policie před deseti lety nařídit vyčlenění farmy z holdingu, aby mohla dosáhnout na evropské dotace určené pro malé a střední podniky.

Další články o kauze Čapí hnízdo čtěte ZDE. 

Konzultantka pro evropské fondy a současná náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová a bývalý manažer Agrofertu Josef Nenadál podepsali žádost o udělení téměř padesátimilionové dotace. OLAF proto jejich jména vypichuje už na první straně své zprávy.

„Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace (…) řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," píše evropský úřad. Podle něj například tvrdili, že společnost Farma Čapí hnízdo spadá mezi malé a střední podniky.

Jana Mayerová, foto: Magistrát města Jihlavy

Podle OLAF ale fakticky zůstala svázána s Agrofertem, a dotaci proto neměla dostat.

Současná jihlavská náměstkyně Jana Mayerová svou odpovědnost připouští. „Pokud by bylo někdy prokázáno pochybení, tak jde odpovědnost primárně za mnou jako osobou, která je pod žádostí podepsána," vyjádřila se pro ihned.cz Mayerová s tím, že zprávu OLAF nečetla.

Je ale přesvědčena, že žádost o dotaci byla v pořádku. „Pokud se v této věci prokáže pochybení, čemuž nevěřím, otevře to Pandořinu skříňku − jelikož snad neznám projekt, kde by informace v žádosti plně odpovídaly následné realitě," dodává jihlavská náměstkyně.  Vyjádření Josefa Nenadála se ihned.cz nepodařilo sehnat.

Že role této dvojice bude u případného soudu klíčová, si vedle úřadu OLAF myslí i odborníci na justici. „Vždy to začíná u pachatele, který se dopustil toho údajného podvodu a je pod něčím podepsán a jeho čin je nejvíc zřejmý," řekl státní zástupce, který si nepřál být jmenován.

Pokud by se u soudu prokázala vina, za dotační podvod hrozí až desetileté vězení.

Zdroj ihned.cz
 


 

Kam dál?

Vánoční výzdoba pomalu mizí z ulic Jihlavy. Nahradí ji vlajky pro...

pondělí, 8. ledna 2018, 09:35

Vánoce v centru Jihlavy pomalu začínají být minulostí. Už 27. prosince Služby města Jihlavy (SMJ) odvezly do skladu v Pístově...

Oslavy stoletého výročí vzniku Československa budou na Vysočině...

neděle, 7. ledna 2018, 13:13

Množství akcí připomínající letošní významné jubileum sta let od vzniku Československa si připravují různé kulturní instituce na...

Pozor! V Česku se prodávají polská jablka, která mají sedmkrát více...

sobota, 6. ledna 2018, 14:58

V polských jablkách odrůdy Šampion našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce sedmkrát více pesticidů, než je zákonný...

Zemřel známý slovenský herec Marián Labuda

pátek, 5. ledna 2018, 16:46

Známý slovenský herec Marián Labuda, který hrál i v řadě českých filmů, dnes zemřel v jedné z bratislavských nemocnic. Bylo mu 73...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Řidič s naloženým návěsem měl co...

  • Jihlavský Motorpal získal miliardovou...

  • Tak přece jen mezi českou elitou! Gladiators...

  • Dálnici D1 ve směru na Brno uzavřela...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Správce Monsport chystá trestní oznámení na zakladatele H-Systemu Smetku. Vadí mu slova o zmanipulovaném konkursu

Správce konkursní podstaty po zkrachovalém H-Systemu Josef Monsport připravuje trestní oznámení na Petra Smetku. Vadí mu výroky odsouzeného zakladatele společnosti o tom, že H-System zničil až konkurs a „směšně nízké prodeje“. Monsport to uvádí v prohlášení, které má HlídacíPes.org k dispozici.

Výrobce kebabů musí zlikvidovat více než tunu polotovaru. Rozbor odhalil bakterie salmonely

Konzumace kebabu se stává rizikovou aktivitou. Není snad týdne, kdy by se v databázi dozorových orgánů neobjevilo nějaké rychlé občerstvení, které „zaujalo“ inspektory nevalnou hygienou či výrobna kebabu, která používá závadné suroviny. Další záchyt hlásí veterinární správa z Teplicka.

Jindřichohradecký psovod Lubomír Ábel vypátral se psem Gaunerem pohřešovaného seniora

Třináctou vypátranou osobu si na své konto připsal psovod Lubomír Ábel z Jindřichova Hradce. Na začátku srpna vypátral mezi obcemi Lomy a Budkov na Třebíčsku s policejním psem Gaunerem čtyřiaosmdesátiletého seniora, kterého pohřešovala jeho rodina.