Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Evropský týden mobility je ve své polovině. V jihlavském DIODu se diskutovalo o dopravě

 
pondělí, 19. září 2016, 20:58

Jihlavský DIOD dnes odpoledne hostil Kulatý stůl k dopravě. Tentokrát se nemluvilo jen o MHD v Jihlavě, přesto byly autobusy a trolejbusy tím nejčastěji zmiňovaným tématem. Na přetřes ale přišel i obchvat, či sjezdy z přivaděče, terminál nebo oprava Brněnského mostu. Byl zde také představen projekt „Kolmo, busem, pěšky, s jihlavskými ježky“.

V rámci Evropského týdne mobility se již v Jihlavě konala řada zajímavých akcí. Například v sobotu si mohli obyvatelé krajské metropole vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby na ulic Komenského v centru města nestála zaparkovaná auta. V rámci akce Zažít Jihlavu jinak si obyvatelé mohli vyzkoušet spoustu pouličních aktivit. Akce se setkala s velmi pozitivním ohlasem.

V neděli byl zase otevřený jihlavský dopravní podnik. Mimořádně bylo možné si také prohlédnout torzo vůbec první jihlavské tramvaje. Po stopách tramvajového provozu zhruba tři stovky návštěvníků vozily historické vozy.

ČTĚTE TAKÉ: V Jihlavě začíná Evropský týden mobility. Nabídne MHD zdarma a Den bez aut 

V pondělí byl pro děti program na dopravním hřišti a pro dospělé debata v DIODu. Zde trojice mladých úředníků shrnula nedávné změny a další připravované akce v Jihlavě. Nejprve zazněly informace o aktuálním vývoji k jihovýchodnímu obchvatu Jihlavy. Dále pak ke sjezdu ze silnice I/38 ve směru od jihu na ulici Romana Havelky, kde je velká kumulace obchodů a zábavních prostor. Pro Jihlavu bude příští rok zásadní uzavření Brněnského mostu, který chce Kraj Vysočina od března do listopadu 2017 opravovat, a proto bude celý zcela uzavřen.

ČTĚTE TAKÉ: Jihlavský Brněnský most se bude rekonstruovat. Jeho poslední oprava byla v roce 1997 

Velkým tématem byla opět městská hromadná doprava v Jihlavě. Připomenuty byly letošní změny v jízdních řádech trolejbusů. Od října pak budou jezdit do průmyslové zóny expresní linky, které zkrátí jízdní dobu až na třetinu. Nejvíce se však diskutovalo o prodloužení linky číslo 6 z náměstí kolem nemocnice na Dolinu.

ČTĚTE TAKÉ: Další změny v jihlavské MHD: Z linky 36 bude nově 3. Lidem pomohou expresní linky

ČTĚTE TAKÉJihlavská „linka duchů“ bude mít delší trasu než doposud. Končit by měla na Starých horách 

Jedinou věcí, která nebyla představena a přesto se o ní diskutovalo, byl dopravní terminál. U městského nádraží má vzniknout velký přestupní uzel. Nynější podoba však tomu ani zdaleka neodpovídá. Jihlava dle slov náměstka Vymazala však připravuje architektonickou studii, která má vše ke spokojenosti cestujících vyřešit.

Po krátkém připomenutí povedených věcí v parkování, cyklistice a pěší dopravě došlo i na představení komunikační kampaně „Kolmo, busem, pěšky, s jihlavskými ježky“. Radnice tím chce ukázat mobilitu v pozitivním světle a přizvat Jihlavany k účasti na tvorbě Plánu udržitelné městské mobility v Jihlavě. Celá kampaň má trvat 6 měsíců a má vést k proměně města v klidnější, zdravější a bezpečnější.

Vše vyvrcholí ve čtvrtek 22. září. V rámci celosvětového Dne bez aut budou lidé moci v Jihlavě celý den jezdit v MHD zcela zdarma. Bohatý program bude probíhat v Tyršově ulici ve Smetanových sadech. Ulice bude pro auta uzavřena.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto www.jihlavskadrbna.cz
 


 

Kam dál?

Sdružení VOR Jihlava, které pomáhá duševně nemocným lidem, slaví...

pondělí, 19. září 2016, 16:07

Žít život s duševní nemocí stojí hodně sil a vyžaduje nejen dobrou lékařskou péči, ale i pomoc při zvládání běžných i výjimečných...

V Jihlavě začíná Evropský týden mobility. Nabídne MHD zdarma a Den...

pátek, 16. září 2016, 11:19

Již dnes startuje v krajské Jihlavě Evropský týden mobility. V jeho rámci se bude v Jihlavě konat řada zajímavých akcí, které...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na sobotní Den Ježka v jihlavském pivovaru!

čtvrtek, 15. září 2016, 13:30

Skvělé pivo z Pivovaru Jihlava, bohatý hudební program, komentovaná degustace i prohlídky pivovaru. To vše čeká návštěvníky v...

Den Charity 2016 v Jihlavě: Tanec, zpěv nebo třeba malování na obličej

středa, 14. září 2016, 17:34

Při letošním Dni Charity se opět netradičním způsobem představí služby Oblastní charity Jihlava. Veřejnost se může těšit na...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Odbory se činily, zaměstnanci firmy...

  • Rekonstrukce Brněnského mostu spěje do...

  • O víkendu a v pondělí bude kvůli opravě...

  • Politické strany v Jihlavě preferují koalici...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO s ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Analýza: Systém zdravotního pojištění není připraven na krizi

Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy zdravotních pojišťoven, jejíž výsledky v Praze na Vysoké škole ekonomické představili její autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.

Migrační tok do EU klesá, přes polovinu běženců míří do Španělska

Za prvních devět měsíců letošního roku překročilo hranice Evropské unie nelegálně 100 100 migrantů, což je o třetinu méně ve srovnání se stejným obdobím loni. V září se takto přes čtyři hlavní migrační trasy do Evropy dostalo 12 900 běženců. Uvedla to Evropská agentura pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex). Obecný pokles migrace Frontex přičítá snížení přílivu uprchlíků v centrálním Středomoří.