Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Evropský týden mobility je ve své polovině. V jihlavském DIODu se diskutovalo o dopravě

 
pondělí, 19. září 2016, 20:58

Jihlavský DIOD dnes odpoledne hostil Kulatý stůl k dopravě. Tentokrát se nemluvilo jen o MHD v Jihlavě, přesto byly autobusy a trolejbusy tím nejčastěji zmiňovaným tématem. Na přetřes ale přišel i obchvat, či sjezdy z přivaděče, terminál nebo oprava Brněnského mostu. Byl zde také představen projekt „Kolmo, busem, pěšky, s jihlavskými ježky“.

V rámci Evropského týdne mobility se již v Jihlavě konala řada zajímavých akcí. Například v sobotu si mohli obyvatelé krajské metropole vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby na ulic Komenského v centru města nestála zaparkovaná auta. V rámci akce Zažít Jihlavu jinak si obyvatelé mohli vyzkoušet spoustu pouličních aktivit. Akce se setkala s velmi pozitivním ohlasem.

V neděli byl zase otevřený jihlavský dopravní podnik. Mimořádně bylo možné si také prohlédnout torzo vůbec první jihlavské tramvaje. Po stopách tramvajového provozu zhruba tři stovky návštěvníků vozily historické vozy.

ČTĚTE TAKÉ: V Jihlavě začíná Evropský týden mobility. Nabídne MHD zdarma a Den bez aut 

V pondělí byl pro děti program na dopravním hřišti a pro dospělé debata v DIODu. Zde trojice mladých úředníků shrnula nedávné změny a další připravované akce v Jihlavě. Nejprve zazněly informace o aktuálním vývoji k jihovýchodnímu obchvatu Jihlavy. Dále pak ke sjezdu ze silnice I/38 ve směru od jihu na ulici Romana Havelky, kde je velká kumulace obchodů a zábavních prostor. Pro Jihlavu bude příští rok zásadní uzavření Brněnského mostu, který chce Kraj Vysočina od března do listopadu 2017 opravovat, a proto bude celý zcela uzavřen.

ČTĚTE TAKÉ: Jihlavský Brněnský most se bude rekonstruovat. Jeho poslední oprava byla v roce 1997 

Velkým tématem byla opět městská hromadná doprava v Jihlavě. Připomenuty byly letošní změny v jízdních řádech trolejbusů. Od října pak budou jezdit do průmyslové zóny expresní linky, které zkrátí jízdní dobu až na třetinu. Nejvíce se však diskutovalo o prodloužení linky číslo 6 z náměstí kolem nemocnice na Dolinu.

ČTĚTE TAKÉ: Další změny v jihlavské MHD: Z linky 36 bude nově 3. Lidem pomohou expresní linky

ČTĚTE TAKÉJihlavská „linka duchů“ bude mít delší trasu než doposud. Končit by měla na Starých horách 

Jedinou věcí, která nebyla představena a přesto se o ní diskutovalo, byl dopravní terminál. U městského nádraží má vzniknout velký přestupní uzel. Nynější podoba však tomu ani zdaleka neodpovídá. Jihlava dle slov náměstka Vymazala však připravuje architektonickou studii, která má vše ke spokojenosti cestujících vyřešit.

Po krátkém připomenutí povedených věcí v parkování, cyklistice a pěší dopravě došlo i na představení komunikační kampaně „Kolmo, busem, pěšky, s jihlavskými ježky“. Radnice tím chce ukázat mobilitu v pozitivním světle a přizvat Jihlavany k účasti na tvorbě Plánu udržitelné městské mobility v Jihlavě. Celá kampaň má trvat 6 měsíců a má vést k proměně města v klidnější, zdravější a bezpečnější.

Vše vyvrcholí ve čtvrtek 22. září. V rámci celosvětového Dne bez aut budou lidé moci v Jihlavě celý den jezdit v MHD zcela zdarma. Bohatý program bude probíhat v Tyršově ulici ve Smetanových sadech. Ulice bude pro auta uzavřena.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto www.jihlavskadrbna.cz
 


 

Kam dál?

Sdružení VOR Jihlava, které pomáhá duševně nemocným lidem, slaví...

pondělí, 19. září 2016, 16:07

Žít život s duševní nemocí stojí hodně sil a vyžaduje nejen dobrou lékařskou péči, ale i pomoc při zvládání běžných i výjimečných...

V Jihlavě začíná Evropský týden mobility. Nabídne MHD zdarma a Den...

pátek, 16. září 2016, 11:19

Již dnes startuje v krajské Jihlavě Evropský týden mobility. V jeho rámci se bude v Jihlavě konat řada zajímavých akcí, které...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na sobotní Den Ježka v jihlavském pivovaru!

čtvrtek, 15. září 2016, 13:30

Skvělé pivo z Pivovaru Jihlava, bohatý hudební program, komentovaná degustace i prohlídky pivovaru. To vše čeká návštěvníky v...

Den Charity 2016 v Jihlavě: Tanec, zpěv nebo třeba malování na obličej

středa, 14. září 2016, 17:34

Při letošním Dni Charity se opět netradičním způsobem představí služby Oblastní charity Jihlava. Veřejnost se může těšit na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Krev pro dítě s leukémií. Facebookem se šíří další hoax

Řada lidí v posledních dnech a hodinách sdílela výzvu na pomoc dítěti s leukémií, které potřebuje darovat krev. Zpráva se šíří velmi rychle, jde ale o další z hoaxů.

Konečná pro Konečného. Zastupitelé odvolali budějckého náměstka pro dopravu

František Konečný (ANO) byl odvolán z funkce náměstka budějckého primátora. Rozhodli tak zastupitelé na svém dnešním jednání. Hlavní důvod, proč koalice náměstka odvolala, na jednání nepadl. S největší pravděpodobností jde o spojitost s nedávnými informacemi ohledně výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka.

Kontroverzního Kušnarenka vyloučilo ze svých řad Ústředí muslimských obcí

Ústředí muslimských obcí se v neděli rozhodlo jednohlasně zrušit členství Leonida Kušnarenka. Dnes už bývalý předseda pražské muslimské obce v polovině března ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením. Jeho výzva podle Výkonné rady Ústředí muslimských obcí poškozuje celou muslimskou společnost a proto bylo jeho vyloučení nutné.