Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Oblastní charita Jihlava od zítřka zahajuje nový projekt s tématem inkluze

 
středa, 31. srpna 2016, 17:51

Od 1. září se v Jihlavě začne realizovat unikátní tříletý projekt s názvem Společně a úspěšně v Jihlavě. Jeho cílem je zvýšit inkluzivnost vzdělávání a podporu dětí a žáků ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí ve vzdělávacím procesu.

Projekt je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání OP VVV, který je v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT).

Realizátorem projektu je Diecézní charita Brno – Oblastní charita Jihlava a jeho partnery jsou Mateřská škola Mozaika Jihlava, která má celkem 17 pracovišť v Jihlavě, dále Statutární město Jihlava a Střední škola stavební Jihlava.

Cílem je zvýšená inkluzivnost vzdělávání dětí

Charita si zde klade za cíl komplexně řešit problematiku stávajícího malého zapojení předškolních dětí z kulturně odlišného prostředí do vzdělávání. Projekt se také bude zabývat problémem školní neúspěšnosti žáků ze socioekonomicky znevýhodněného prostředí na základních školách a malým počtem těchto žáků vzdělávajících se na středních školách.

V rámci projektu se propojí jednotlivé spolupracující instituce, které působí v městě Jihlava, jako jsou nestátní neziskového organizace, mateřské školy, základní školy a střední školy. Jejich zaměstnanci budou proškoleni v problematice inkluzivního vzdělávání.

Výsledkem by měla být zvýšená inkluzivnost vzdělávání dětí a vzájemné sdílení zkušeností, včetně přenesení výstupů projektu do dalších organizací.

Dvě témata projektu – předškolní vzdělávání a prevence školní neúspěšnosti

Projekt je rozdělen do dvou základních témat.

Prvním tématem je předškolní vzdělávání. Cílem je podpořit nástup dětí ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí do mateřských škol, ale také podpořit děti i rodiče v rámci adaptačního období po nástupu do mateřské školy.

Během tříletého období projektu ke stávajícímu neformálnímu předškolnímu klubu Klubíčko vznikne druhý klub s názvem Klíček. Oba kluby mají připravit děti na začlenění do mateřských škol hlavního vzdělávacího proudu včetně aktivního zapojení jejich rodičů do procesu. Děti v mateřské škole budou podpořeny formou školního asistenta, který pomůže dětem i rodičům s adaptací ve školce.

Druhé téma se má zabývat prevencí školní neúspěšnosti. Zde bude hlavním úkolem podpořit žáky ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí v dosahování školního úspěchu a zabránit předčasnému odchodu těchto žáků ze vzdělávacího systému.

Obsahem projektu budou programy zaměřené na usnadňování přechodu dětí a žáků mezi stupni vzdělávání. Budou tedy podpořena školní poradenská pracoviště, žáci budou moci využívat podpory školních asistentů nebo i možnost odpoledního doučování v rodinách apod.

Půjde o spolupráci různých subjektů

Za Oblastní charitu Jihlava bude aktivity v rámci tohoto tématu realizovat služba Terénní programy SOVY. Ta již tři roky působí na poli prevence sociálního vyloučení. S cílovou skupinou pracuje na různých úrovních tak, aby využila její potenciál k opětovnému začlenění do společnosti.

Velmi důležitým prvkem projektu je důraz na rozvoj spolupráce pedagogů, sociálních a zdravotních služeb a rodiny ve vzdělávání. Pracovníci ve vzdělávání budou podpořeni školením v této problematice vytvořeném na míru podle jejich potřeb.

Tisková zpráva | Zdroj Oblastní charita Jihlava
 


 

Kam dál?

Dnes začalo mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2016. Jeho štáb...

úterý, 30. srpna 2016, 19:25

Přípravou operačních prostorů dnes v České republice začalo mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2016. Zúčastní se ho na 1...

Děti z Erka byly na táboře Kalich u Kamenice, vyzkoušely si pádlování...

sobota, 27. srpna 2016, 16:21

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež při Oblastní charitě Jihlava uspořádalo letní pobytový výjezd, kterého se zúčastnilo 33...

Město Jihlava plánuje upravit okolí Skalky, chybí tam chodníky

pátek, 26. srpna 2016, 15:59

Jihlavská radnice chce zlepšit městskou lokalitu Skalka. Auta tam rachotí kvůli špatnému dláždění ulic, někde chybí chodníky....

Páter Jan Bula, popravený komunisty, bude mít pamětní síň v Lukově na...

středa, 24. srpna 2016, 13:03

Kněze Jana Bulu, popraveného v roce 1952 komunistickou justicí kvůli takzvanému babickému případu, bude v jeho rodném Lukově u...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V rybníce nedaleko Krahulčí v autě byl...

  • Téměř čtyřiapadesát tisíc putuje na...

  • FOTO: Nedaleko Kostelce se opět bouralo....

  • Kvůli situaci na dálnici D1 zasedá krizový...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Poslanci rozhodnou na schůzi o vydání Babiše, budou řešit...

Sněmovní verdikt o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava...

Jiří Drahoš půjde do dvou televizních debat, chce objíždět...

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš půjde jen do dvou televizních debat. Pokud půjde prezident Miloš...

Opozice po neúspěchu vlády ve Sněmovně kritizuje Babiše

Jednobarevná menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše dnes nedostala důvěru Sněmovny a...