Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fórum, ODS a ŽiJ! nechápou odchod lidovců z koalice, chtějí ale pokračovat v načaté spolupráci

 
pátek, 16. srpna 2019, 10:22

Vypovězení koaliční smlouvy ze strany KDU-ČSL zbylé tři koaliční strany (Fórum Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou!) respektují a i přes odchod lidovců deklarují svou jednotu a platnost stávající koaliční smlouvy.

I tak se stávající koalice ostře ohrazuje vůči zdůvodnění odchodu KDU-ČSL z koalice. „Odmítáme taktéž nařčení z možného poškozování zájmů města Jihlavy a jeho obyvatel. Fakta ohledně vedení soudního sporu dokazují nezbytnost výměny právní kanceláře a potvrzují nutnost a správnost přijatých změn v oblasti vodohospodářství a řízení města,“ zní v prohlášení zbylých tří koaličních stran, které bylo vydáno ve čtvrtek večer.

PSALI JSME: Rozpad jihlavské koalice. Po Jaromíru Kalinovi ji opustil i druhý lidovec Josef Kodet

Dále odmítají i premisu, že výměnou právního zastupování ve sporech o vodohospodářský majetek ohrožují zastupitelé stávající koalice úspěšné získání miliardového majetku. „Mrzí nás, že i po důkladných jednáních, přistoupil městský výbor KDU-ČSL na nepravdivou a hlavně nelogickou argumentaci svého předsedy Jaromíra Kaliny a ukončil tím svou participaci na slibně započaté práci pro město Jihlavu,“ stojí v dokumentu, pod který se podepsala primátorka Karolína Koubová a náměstci Petr Laštovička a Vít Zeman.

KDU-ČSL své vystoupení z koalice zdůvodňovalo „nepřijatelnými výroky některých představitelů města vůči své straně a svému předsedovi“. Výše zmínění však tvrdí, že tyto „nepřijatelné výroky“ byly ze strany vedení města vždy reakcí na dezinformace šířené Jaromírem Kalinou.

Jaromír Kalina poté, co 25. června sám o své vůli rezignoval na pozici náměstka primátorky, inicioval koaliční vyjednávání s jediným požadavkem, a to s požadavkem jeho opětovného návratu do funkce. Ten samý Jaromír Kalina o měsíc později, 48 hodin poté, co se koalice dohodla na podmínkách jeho návratu, rezignuje na koaliční smlouvu, a to bez vědomí KDU-ČSL.

„Je pro nás opravdu obrovským zklamáním, že se tímto musíme zabývat v době, kdy práce nové koalice začala měnit tvář našeho města, kdy jsme připravili projekty, které mohou vrátit naše město mezi města příjemná, krásná a bezpečná,“ mrzí zbylou koalici. „A jeden jediný člověk svým zvláštním přístupem stojí proti tomu, co se daří nyní konat, jen proto, že není schopen diskuze ani objektivní reflexe osmileté činnosti, která bohužel stále nepřinesla podstatný výsledek,“ naráží na Kalinovo jednání.

Závěrem textu ale Fórum Jihlava, ODS a Žijeme Jihlavou! prohlašují, že bude usilovat o další pokračování nastaveného směru. O způsobu rozšíření koalice, které bude nezbytné, je dle těchto stran třeba v tuto chvíli třeba pečlivě diskutovat a zvážit, která z možných variant bude nejstabilnější a nenaruší již zmiňovaný způsob práce na rozvoji města.

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto mapio.net | Zdroj Magistrát města Jihlavy
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 13. srpna 2019, 22:01

Rozpad jihlavské koalice. Po Jaromíru Kalinovi ji opustil i druhý...

úterý, 13. srpna 2019, 12:45

Radniční koalice v Jihlavě ztratila většinu. Po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) ji opustil i druhý...

Změna právní kanceláře? Opoziční ANO naznačuje porušení koaliční...

úterý, 6. srpna 2019, 09:01

Dozvuky mimořádného zastupitelstva stále rezonují mezi jihlavskou politickou reprezentací. Nejnověji jde o spekulace opozičního...

Mimořádné jihlavské zastupitelstvo: Koalici opustil lidovec Kalina,...

pondělí, 29. července 2019, 17:40

Radniční koalici v Jihlavě přestal podporovat lidovec Jaromír Kalina, který už ke konci června rezignoval na pozici náměstka...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.