Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozpad jihlavské koalice. Po Jaromíru Kalinovi ji opustil i druhý lidovec Josef Kodet

 
úterý, 13. srpna 2019, 12:45, aktualizováno 13. srpna 2019, 22:01

Radniční koalice v Jihlavě ztratila většinu. Po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) ji opustil i druhý lidovec Josef Kodet. Vyplývá to z pondělního usnesení městské organizace lidovců, které dnes poskytla médiím. Koaliční krizi podle lidovců vyvolal spor o právní zastoupení při vymáhání vodohospodářského majetku Jihlavy a následné výroky některých představitelů města vůči straně.

ANO má v jihlavském zastupitelstvu deset zástupců, Fórum sedm a ODS šest. Koalici Žijeme Jihlavou! patří čtyři pozice, KDU-ČSL tři, stejně jako KSČM. Po dvou mandátech mají ČSSD a SPD.

Dosavadní koalice Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL měla původně v zastupitelstvu s 37 místy 20 zástupců, zůstalo jich 18.

Kalina rezignoval na pozici náměstka ke konci června kvůli změně právních kanceláří ve sporu o vodohospodářský majetek vymáhaný městem na svazku obcí. Své rozhodnutí dál nepodporovat ani koalici Kalina oznámil koncem července.

Lidovci mají v zastupitelstvu tři zástupce. Nestraník Martin Laštovička od koaliční smlouvy neodstoupil. Jako uvolněný zastupitel se stará o městskou památkovou rezervaci.

PSALI JSME: Změna právní kanceláře? Opoziční ANO naznačuje porušení koaliční smlouvy, dle koalice bylo vše legitimní

„Koalice Žijeme Jihlavou!, ODS a Fórum Jihlava drží pohromadě i nadále. Věřím, že se k nám zpátky připojí i lidovci, po dalších vyjednáváních,“ řekla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava), která je tento týden na dovolené. Lidovci jsou podle ní v obtížné situaci kvůli jednání Kaliny. Čas na vyjednávání primátorka vidí do zasedání zastupitelstva v září.

Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) po poledni řekl, že vyjádření lidovců dostal před malou chvílí. „Nicméně z tohoto postupu KDU-ČSL je naprosto zřejmé, že neměli vůli se dohodnout,“ uvedl.

V soudních sporech Jihlavu do června zastupovala právní kancelář Radka Ondruše, místo ní radní vybrali právní kancelář Marka Bánského. V jednom z pozdějších prohlášení pak zástupci tří koaličních stran poukazovali na nestandardní vztahy mezi některými zástupci města a právníkem, který Ondruše v některých věcech zastupoval. Lidovci v dnešním prohlášení uvedli, že koalice v radě města prosadila ukončení spolupráce s kanceláří Ondruš "za zády KDU-ČSL".

Hnutí ANO, které skončilo v opozici navzdory tomu, že minulé komunální volby v Jihlavě vyhrálo, chce v nejbližší době představit návrh řešení situace. ČTK to řekl Radek Popelka z ANO. „Chystáme nějaké kroky, nezávisle na tom, co se stalo dneska," uvedl Radek Popelka bez podrobností.

Lidovci podle Kaliny o vstupu do jiné koalice zatím nejednali. „Ale objevovaly se informace o tom, že stávající koalice v rozporu s koaliční smlouvou jedná třeba se sociálními demokraty anebo s přeběhlíky,“ řekl.

Koubová uvedla, že s přeběhlíky nejednala a se zástupcem ČSSD mluvila "ve velmi hrubých obrysech" o tom, že by koalici posílili. „Ne, že by někoho nahrazovali, protože já doopravdy dál počítám s lidovci,“ dodala.

Napsal(a) ČTK | Foto mapio.net

Štítky politika, koalice, radnice,

 


 

Kam dál?

Změna právní kanceláře? Opoziční ANO naznačuje porušení koaliční...

úterý, 6. srpna 2019, 09:01

Dozvuky mimořádného zastupitelstva stále rezonují mezi jihlavskou politickou reprezentací. Nejnověji jde o spekulace opozičního...

Mimořádné jihlavské zastupitelstvo: Koalici opustil lidovec Kalina,...

pondělí, 29. července 2019, 17:40

Radniční koalici v Jihlavě přestal podporovat lidovec Jaromír Kalina, který už ke konci června rezignoval na pozici náměstka...

Krize na radnici zažehnána? Všechny koaliční strany se dohodly na...

sobota, 6. července 2019, 09:42

Plamen potenciální krize na jihlavské radnici, který doutnal v průběhu tohoto týdne, je, zdá se, uhašen. Po rezignaci náměstka...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.