Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mimořádné jihlavské zastupitelstvo: Koalici opustil lidovec Kalina, zatím má těsnou většinu

 
pondělí, 29. července 2019, 17:40

Radniční koalici v Jihlavě přestal podporovat lidovec Jaromír Kalina, který už ke konci června rezignoval na pozici náměstka primátorky kvůli změně právních kanceláří ve sporu o vodohospodářský majetek města. Zbývající dva zastupitelé za KDU-ČSL zatím v koalici zůstali. Jak po dnešním jednání zastupitelstva řekl novinářům lidovecký zastupitel Josef Kodet, záležitost chtějí nejdřív projednat ve své městské organizaci.

Jihlavu vede od loňského podzimu Fórum Jihlava s ODS, Žijeme Jihlavou! a lidovci. Bez Kaliny má v zastupitelstvu s 37 místy těsnou většinu 19 hlasů. Podle primátorky Karolíny Koubové (Fórum Jihlava) koalice pořád funguje. „Ale je nás málo, budeme muset samozřejmě dál vyjednávat," řekla Karolína Koubová bez dalších podrobností.

O tom, že se Kalina vzdal místa v koalici, informovala primátorka v úvodu dnešního mimořádného jednání zastupitelstva svolaného na žádost opozice. Týkat se mělo hlavně okolností změny právního zastoupení. Během asi dvouhodinové, místy vyostřené debaty ale zastupitelé neschválili program jednání. Většina pak pouze podpořila pokračování jednání v podobě neveřejného semináře pro zastupitele, což opozice kritizovala.

Nejsilnější hnutí ANO má v jihlavském zastupitelstvu deset zástupců, Fórum sedm a ODS šest. Koalici Žijeme Jihlavou! patří čtyři pozice, KDU-ČSL tři, stejně jako KSČM. Po dvou mandátech mají ČSSD a SPD.

„Právo na informace mají i obyvatelé tohoto města," řekl bývalý primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). Podle Koubové nebylo zastupitelstvo opozicí připraveno správně. Neveřejnost dalšího jednání obhajovala tím, že mohou zaznít i citlivé informace, jež by ve sporu mohla využít protistrana.

PSALI JSME: Krize na radnici zažehnána? Všechny koaliční strany se dohodly na další spolupráci

Kalina na post náměstka rezignoval ke konci června kvůli změně právníků v letitém sporu o vydání vodohospodářského majetku ze svazku obcí, z něhož Jihlava vystoupila s koncem roku 2012. Kalina měl spor se svazkem obcí na starosti. Uvedl, že radní o změně rozhodli, aniž to předtím projednali s lidovci. „Považuji to za porušení koaliční smlouvy," řekl dnes novinářům Jaromír Kalina. Tím také zdůvodnil své odstoupení od podpisu koaliční smlouvy.

V soudních sporech město do června zastupovala právní kancelář Radka Ondruše, místo ní radní vybrali právní kancelář Marka Bánského. V jednom z prohlášení pak zástupci tří koaličních stran poukazovali na nestandardní vztahy mezi některými zástupci města a právníkem, který Ondruše v některých věcech zastupoval. Odkazovali na schůzku, na níž podle nich byl i Kalina. Dnes řekl, že původní kancelář byla ve vymáhání majetku úspěšná.

Napsal(a) ČTK | Foto mapio.net
 


 

Kam dál?

Krize na radnici zažehnána? Všechny koaliční strany se dohodly na...

sobota, 6. července 2019, 09:42

Plamen potenciální krize na jihlavské radnici, který doutnal v průběhu tohoto týdne, je, zdá se, uhašen. Po rezignaci náměstka...

Žádná krize není, koaliční smlouva nebyla porušena, zní od vedení...

pátek, 5. července 2019, 08:40

K třaskavé situaci na jihlavské radnici se v pátek prostřednictvím tiskového prohlášení vyjádřilo i vedení města. Dle něj není...

Jihlavští lidovci chtějí i přes odchod Kaliny zůstat v koalici,...

čtvrtek, 4. července 2019, 08:23

I přes rezignaci náměstka Jaromíra Kaliny (KDU-ČSL) chtějí jihlavští lidovci setrvat v radniční koalici, v níž jsou s Fórem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.