Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

POLITICKÁ KORIDA: Nezačíná Vánoční jarmark pozdě? A co kluziště na náměstí? Zastupitelé odpovídají

 
pondělí, 10. prosince 2018, 19:21

V pátek 14. prosince na jihlavském Masarykově náměstí oficiálně začne Vánoční jarmark. Slušelo by se říci, že konečně. Vždyť tradiční punč nebo svařák si obyvatelé jiných krajských měst mohou dát již pár týdnů. V posledních letech se navíc diskutovalo o tématu kluziště, které se v Jihlavě doplněním vánoční pohody dosud také nestalo. Přečtěte si názory oslovených zastupitelů.

Redakční dotazy:

1) Vánoční jarmark na Masarykově náměstí začíná 14. prosince, u jiných krajských měst je to o dost dříve. Myslíte si, že by tomu mělo být i v Jihlavě, nebo považujete zvolené období za optimální a proč?

2) Uvítal(a) byste v předvánočním čase na Masarykově náměstí kluziště pro veřejnost? V čem byste spatřoval(a) jeho výhody a nevýhody?

3) Co byste nejen čtenářům Jihlavské Drbny, ale všem Jihlavanům popřál(a) vzhledem k blížícím se vánočním svátkům a novému roku?

 

 

Libor Kuchyňa, Fórum Jihlava                                                                                                      

1) Myslím si, že by Vánoční jarmark mohl začít dříve. 

2) Kluziště na náměstí v předvánočním čase bych uvítal. Kluziště by mělo příjemně oživit Vánoční jarmark a každá věc, kterámotivuje k pohybu a zároveň oživí náměstí je pozitivní. V jiných městech je vidět, že o kluziště je zájem. Určitou nevýhodou může být cena pronájmu kluziště.                                                                           

3) Všem přeji příjemně prožité vánoční svátky a hodně štěstí, zdraví a pozitivní energie v novém roce.

 

Silvie Čermáková, Žijeme Jihlavou! 

1) Podoba a atmosféra vánoční Jihlavy je jedním z aktuálně otevřených a důležitých témat, která se týkají budování a posilování vztahu Jihlavských ke svému městu, veřejnému prostoru i k sobě navzájem. V celkovém pohledu na budoucí koncepci centra hraje pochopitelně předvánoční čas důležitou roli. Chtěli bychom vidět náměstí jako místo setkávání, proto je na místě uvažovat, zda by nebylo přínosem posunout termín konání trhů blíže k začátku adventu. Zároveň bereme v úvahu zkušenost z minulých let, kdy se namísto živé adventní atmosféry setkávali procházející spíše s množstvím zavřených stánků. Budeme určitě hledat dál způsob, který by co nejvíce naplnil představu o živé, klidné a ke společnému prožívání adventu vybízející podobě předvánočních trhů.

2) Ledová plocha na náměstí je už dlouho zvažované a navrhované zpestření zimních měsíců v centru a své příznivce nachází mezi širokým spektrem obyvatel Jihlavy. Zkušenosti z jiných měst vesměs potvrzují pozitivní přijetí takové nabídky místními i návštěvníky. Pokud máme na mysli snahu posílit atmosféru míru, klidu a očekávání založenou na setkávání přátel, sousedů a známých, zimní kluziště pro děti i dospělé uprostřed předvánočního tržiště s nabídkou tradičních předvánočních chutí a vůní do ní bez pochyby dobře zapadá. Osobně bych takový krok uvítala, kluziště by podle mého názoru více než plnohodnotně nahradilo krajského města nedůstojné a již překonané pouťové atrakce.

3) Nový rok otevírá vždy nové naděje a nové výzvy. Přála bych si, aby se ten přicházející rok nesl ve znamení návratu. Nikoliv ve smyslu tolik oblíbeného sentimentálního retro stylu, ale návratu k hodnotám, které jsou pro společnost nejdůležitější – k respektu, úctě, hledání cest k pochopení a porozumění, návratu vůle k toleranci a slušnosti. Aby skutečná síla nebyla zastírána arogancí, aby se v našich očích neskryla skutečná statečnost a čest za prázdná velká slova a gesta. Dovolím si použít slova, která zazněla před devětadvaceti lety v novoročním poselství adresovaném zemi, která se tehdy právě probouzela z totality. „Naším největším nepřítelem jsou dnes naše špatné vlastnosti. Lhostejnost k věcem obecným, ješitnost, ctižádost, sobectví, osobní ambice a rivality.“ Ani po letech bohužel neztratila na své aktuálnosti. Můžeme to změnit. Každému osobně pak přeji ze srdce dostatek lásky, víry a naděje, úspěchu v osobním životě i v práci a především, aby na chvíle dobré i těžké nebyl nikdo sám. Přeji všem klidný advent a krásný čas vánoční.

 

Pavel Šlechtický, KSČM 

1) Vánoční trh na Masarykově náměstí v Jihlavě by měl být otevřen o týden dříve 7.12.

2) Kluziště o vánocích na náměstí bych velmi přivítal. Oživilo by to významně náměstí a hlavně přineslo radost dětem a co si přát více.

3) Všem lidem bych přál krásné, šťastné a pohodové vánoce a mnoho zdraví a štěstí v novém roce 2019.

 

Martin Hyský, ČSSD 

1) Myslím si, že zvolené období je na podmínky Jihlavy dostatečné. Samozřejmě, že by bylo super, prožívat atmosféru trhů třeba tři týdny, ale ruku na srdce, kdo by obchodníkům dělal celé ty tři týdny tržby – přece jenom, Jihlava není Praha, Brno, či Plzeň.

2) Kluziště by mohlo vhodně doplnit celou předvánoční atmosféru. Samozřejmě by to na druhou stranu znamenalo nějaké náklady.

3) Přeji všem, aby se v tom shonu snažili na chvíli zastavit, aby strávili svátky v kruhu své rodiny a blízkých, či lidí, které mají rádi, a těch, kteří mají rádi je. Do roku 2019 přeji to nejdůležitější – zdraví a také trochu toho štěstí. 


Další oslovení zastupitelé Martin Laštovička (KDU-ČSL), Daniel Mayer (ANO 2011), Petr Ryška (ODS) a Petr Paul (SPD) na dotaz redakce neodpověděli. 

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Můj otec lže, chci vypovídat o svém únosu, napsal reportérům Seznamu...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 15:02

Dění kolem syna Andreje Babiše nabírá nečekaný směr. Po zveřejnění reportáže kontaktoval redakci Televize Seznam právě Babiš...

Rada města se sešla na prvním jednání. Program nově bude dostupný...

pátek, 9. listopadu 2018, 15:47

Rada města Jihlavy se ve čtvrtek 8. listopadu sešla k prvnímu, zatím mimořádnému zasedání. Vedle devíti radních se jednání...

Krajský soud dnes rozhodl: Výsledky komunálních voleb v Třebíči platí

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 19:11

Říjnové volby do obecních zastupitelstev v Třebíči jsou platné. Brněnský krajský soud dnes zamítl návrh na jejich neplatnost,...

Rozhodnuto: Soud zamítl stížnost na výsledek komunálních voleb ve...

středa, 7. listopadu 2018, 17:05

Brněnský krajský soud odmítl návrh na neplatnost voleb ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, který podal 18. října zástupce KSČM....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.

Desítky kilogramů polského masa se salmonelou snědli ve školách i nemocnici

Státní veterinární správa dnes uveřejnila místa, kam se dostalo nebezpečné polské maso s obsahem salmonely. Některé maso se podařilo zajistit a bude zlikvidováno, jinde ho ale už zpracovali. Dostalo se tak na talíře dětí v základních školách i pacientů v nemocnici. Podle polského ministra ale Česko celý problém zveličuje.

Za nenávistné komentáře k fotce prvňáků padlo třetí obvinění

Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií prvňáků z teplické základní školy, policisté v úterý obvinili zhruba čtyřicetiletého muže z Moravy. Vyplývá to z informací na webu policie Ústeckého kraje a vyjádření teplického policejního mluvčího Daniela Vítka. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti, muž je třetím obviněným v této kauze. Na jeho obvinění dnes upozornil server Novinky.cz.