Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hrad Kámen čeká na nové expozice. Hotovo má být v roce 2022

 
sobota, 21. září 2019, 13:27

Muzeum Vysočiny Pelhřimov spravující hrad Kámen má projekčně nachystanou instalaci nových expozic za asi 10,5 milionu korun. Přípravné práce by mohly začít na konci příští turistické sezony. Na hradě dostane větší prostor muzeum motocyklů, které funguje od roku 1974. Zjara zřejmě také začne stavba nového návštěvnického centra. V nové podobě se hrad včetně opravené kaple Panny Marie Bolestné otevře v roce 2022, řekl ředitel muzea Ondřej Hájek.

Expozice by se měly vrátit k ideje ze 70. let 20. století. „Ale aby tam byly jen motorky, to ne. Jsou místa, která jsou jednoznačně spjata s předchozími majiteli hradu, a to není nic nezajímavého," řekl Ondřej Hájek. Čtyři místnosti, z toho jedna nově, budou věnované interiérům a historii hradu, stejně jako sklep a přízemí starého paláce. Místnosti v patře severního a východního paláce zaplní nová motocyklová expozice.

Oprava kaple za asi 17 milionů korun začala letos na jaře. Je hotový odvlhčovací systém stavba má novou střešní krytinu, odborníci také zpracovávají archeologické nálezy z vnitřku kaple.

O dodavateli nových expozic se podle Hájka zřejmě rozhodne v polovině příštího roku. Do konce letošního roku by podle něho mohl být vybraný dodavatel nového návštěvnického centra.

Nezmizí z ní vodicí motocykl amatérsky postavený na začátku 20. století. Vzhledem k jeho hmotnosti a rozměrům zřejmě hrad neopustí ani v době oprav. Původně sloužil při cyklistických závodech. Díky vzadu připevněné desce rozrážel vzduch před závodníky. V muzeu je od jeho vzniku a nikdy ho nikdo nevážil. Podle dochovaných pramenů může mít hmotnost až 750 kilogramů.

Podobně náročné jako stěhování vodícího motocyklu by podle Hájka bylo stěhování klavírního křídla. „Po dohodě je budeme muset nějakým způsobem na hradě zabezpečit. Upřímně, nikdo z nás si neumí představit, jak je budeme z těch schodů stěhovat," řekl Hájek.

Přednáškový sál s možností promítání 

Exponáty v muzeu z velké části vlastní Národní technické muzeum v Praze. Po renovaci slíbilo podle Hájka jednu část expozice každoročně obměňovat. Novinkou bude přednáškový sál s možností promítání.

Instalaci nových expozic budou předcházet stavební úpravy spojené s výměnou elektroinstalace a zabezpečovacího zařízení. Hrad bude podle ředitele zřejmě v roce 2021 zcela uzavřený. „Následující rok by byla slavnostně otevřena nová expozice. Předpokládáme, a zatím stavební práce tak vypadají, že v tu dobu bude už nějakou dobu hotová i kaple, takže i ta by byla otevřena. A se vší pravděpodobností bude hotové i nové návštěvnické centrum," láká Hájek.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Třebíč chce opustit světovou organizaci památek UNESCO. V členství...

úterý, 17. září 2019, 08:47

Třebíč chce vystoupit z Organizace měst světového dědictví (OWHC), radnice v členství nevidí přínos. Návrh radních ještě musí...

Dny evropského dědictví otevřou i nepřístupné památky. Lidé uvidí...

čtvrtek, 12. září 2019, 10:05

V rámci Dnů evropského dědictví se o víkendu na Vysočině otevřou další památky, z nichž některé jsou běžně nepřístupné. Jiné...

Festival Voda Moře Oceány: Zvítězí doba plastová?

pondělí, 9. září 2019, 19:48

Stále aktuálnější problém znečištění oceánů bude hlavním tématem 16. ročníku Mezinárodního filmového festivalu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.